Türkmenistan Asgari Ücret Ne Kadar? - Ortalama Maaşlar

Türkmenistan Asgari Ücret

Türkmenistan İş İmkanları

Türkmenistan asgari ücret, Türkmenistan devlet tarafından zorunlu kılınan bir asgari ücrete sahiptir ve Türkmenistan’daki hiçbir işçiye bu zorunlu asgari ücret oranından daha az ücret ödenemez. Asgari Ücreti ödemeyen Türkmenistan’daki işverenler, Türkmenistan hükümeti tarafından cezalandırılabilir.

Cumhurbaşkanı Gurbanguly Berdimuhamedov, 1 Ocak 2022’den itibaren maaş, burs, emekli maaşı ve sosyal yardımların %10 oranında artırılmasına ilişkin kararnameyi imzaladı.

Türkmenistan’da Maaşlar

Türkmenistan’ın Asgari Ücreti, bir işçiye çalışması karşılığında yasal olarak ödenebilecek en düşük ücrettir. Çoğu ülkede, tüm işçilere ödenmesi gereken ülke çapında bir asgari ücret vardır. Böylece, gelecek yıl asgari ücret 1.050 manat olacak. ABD doları cinsinden – Türkmenistan Ulusal Bankası oranında 299,14 dolar ve “karaborsa” oranında yaklaşık 40 dolar.

Türkmenistan’ın yıllık asgari ücreti Uluslararası Para Birimi olarak 2.446,00 $’dır. Uluslararası Para Birimi, 2009 yılında ABD dolarının değerine dayanan bir para birimi ölçüsüdür. Asgari Ücreti Türkmenistan’dan daha yüksek 70 ülke var ve Türkmenistan, yıllık asgari ücret oranına göre tüm ülkelerin ilk yüzde 36’sında yer alıyor.

Türkmenistan Maaş aralığı

Türkmenistan’da maaşlar ayda 1.320 TMT (asgari maaş) ile ayda 23.300 TMT (azami ortalama maaş, fiili maksimum daha yüksektir) arasında değişmektedir. Ortalama maaş ayda 5.330 TMT’dir; bu, nüfusun yarısının (%50) 5.330 TMT’den az, diğer yarısının ise 5.330 TMT’den fazla kazandığı anlamına gelir. Medyan, orta maaş değerini temsil eder. Genel olarak konuşursak, grubun ortalama maaştan daha fazla kazandığı grafiğin sağ tarafında olmak istersiniz.

Genel olarak konuşursak, iki ila beş yıllık deneyime sahip çalışanlar, tüm endüstriler ve disiplinlerdeki yeni ve gençlerden ortalama olarak %32 daha fazla kazanıyor.

Beş yıldan fazla deneyime sahip profesyoneller, beş yıl veya daha az iş deneyimine sahip olanlardan ortalama olarak %36 daha fazla kazanma eğilimindedir. On yıl işaretine ulaştığınızda, maaş %21 ve 15 yılı aşanlar için ek %14 artar. Bu rakamlar yalnızca kılavuz olarak sunulmuştur. Her seferinde bir iş unvanını düşünürseniz, sayılar daha önemli hale gelir.

  • Sertifika veya diploma sahibi işçiler, lise düzeyine ulaşmış akranlarından ortalama %17 daha fazla kazanıyor.
  • Lisans Derecesi alan çalışanlar, yalnızca sertifika veya diploma almayı başaranlardan %24 daha fazla kazanırlar.
  • Yüksek Lisans derecesine sahip profesyonellere, Lisans Derecesine sahip profesyonellerden %29 daha fazla maaş verilir.
  • Son olarak, aynı işi yaparken Doktora sahipleri, Yüksek Lisans sahiplerinden ortalama olarak %23 daha fazla kazanmaktadır.

Cinsiyetin ücret üzerinde bir etkisi yokmuş gibi düşünülmesine rağmen, gerçekte var. Peki kim daha fazla para alıyor: erkekler mi kadınlar mı? Türkmenistan’daki erkek çalışanlar, tüm sektörlerde ortalama olarak kadın meslektaşlarından %8 daha fazla kazanıyor.

Türkmenistan’da Ortalama Yıllık Maaş Artış Yüzdesi

Türkmenistan’da yıllık maaş artışları ne kadar? Çalışanlar ne sıklıkla maaş zammı alıyor? Türkmenistan’daki çalışanların her 28 ayda bir yaklaşık %5’lik bir maaş artışı gözlemlemesi muhtemeldir.

‘Yıllık Maaş Artışı’ terimi genellikle 12 takvim aylık dönemindeki artışı ifade eder, ancak kişilerin maaşlarını tam olarak bir yıl sonra gözden geçirmeleri nadiren olduğu için, o zamandaki sıklığı ve oranı bilmek daha anlamlıdır.

Gelişen sektörlerdeki şirketler daha yüksek ve daha sık artış sağlama eğilimindedir. İstisnalar vardır, ancak genel olarak konuşursak, herhangi bir şirketin durumu, ülkedeki veya bölgedeki ekonomik durumla yakından ilişkilidir. Bu rakamlar sık sık değişme eğilimindedir.

Türkmenistan İş Başvurusu Türkmenistan İşçi Alımı

Finlandiya İşçi Başvurusu Nasıl Yapılır

İşkur Yurtdışı İş İlanları Yurtdışı İş Başvurusu

Dubai Asgari Ücret Ne Kadar?

İtalya İş Başvurusu İtalya’da Çalışmak


Konu hakkındaki Soru, Öneri ve Görüşlerinizi yorum bölümümüzden dile getirebilirsiniz. Güncel Personel, Memur ve İşçi alımı haberlerini en hızlı şekilde öğrenmek için bizi sosyal medyadan takip edebilirsiniz. Facebook sayfamıza ulaşmak için TIKLAYIN!

ALAKALI YAZILAR


Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir