Önyazı Nedir, Nasıl Yazılır?

İş bulma süreçlerinde en çok bize  yardımcı olan belgelerden bir tanesidir önyazı. Yazdığımız iyi bir önyazı iş bulma olanağımızı arttıracaktır. Yani doğru bir önyazı iş bulma sürecinde bize çok yardımcı olacaktır. Peki önyazı nedir ? önyazı nasıl yazılır ? bu soruların cevabını öğrenmek için yazımızı okumaya devam edin.

Önyazı Nedir ?

Yukarıda verdiğimiz kısa bir açıklamadan sonra önyazı nedir konusuna değinecek olursak kısa ve özetle hemen açıklayalım. Önyazı iş ile ilgili tecrübelerinizin ve becerilerinizin veya benzer bilgilerin bulunduğu bölümdür. Kısa ve özetle iş ile ilgili becerileriniz ve tecrübeleriniz yazılır, yazıyı da fazla uzun tutmanıza gerek yoktur.

Önyazı Nasıl Yazılır ve Yazma Kuralları ?

İyi bir önyazı hakkında size bir bilgi vereceğiz. Unutmayın önyazı sizin işe alınmanız da büyük rol oynar. Şimdi önyazı nasıl yazılır hakkında bir açıklama yapalım.

İlk etapta size iş verenin ismini biliyorsanız, Sayın “Basvuruadresi.net” ile önyazınıza başlayabilirsiniz. Eğer iş verenin ismini bilmiyorsanız, “Sayın Yetkili” olarak yazınıza başlayabilirsiniz.

Önyazıyı, özgeçmiş ile aynı düzende yazmaya gayret ediniz. Önyazı ile özgeçmiş arasında uyum olmasına özen gösteriniz.

Özgeçmişte yazmış olduğunuz bilgilerin kopyasını sakın önyazı’da yazmayın. Önyazıda kısa bir şekilde iş tecrübelerinizi ve becerilerinizi bulunsun.

Önyazıyı yazarken anlaşılabilir bir şekilde yazınız. Asla renkli yazılar değil, daha sade bir renkle yazmaya gayret edin. Siyah renk önyazıya en iyi renk olabilir.

Ve son olarak önyazınızı “Saygılarımla” diyerek bitiriniz.

Önyazı Örnekleri;

Ön Yazı: Sayın Yetkili, basvuruadresi.net web sitesinde, 01.01.2021 tarihinde yayınlanan “Satış Uzmanı” puzisyonunuzun iş deneyimlerim ve sahip olduğum niteliklere uygun olduğunu düşünmekteyim. Son iş deneyimimde ADSL modem satışlarında %30’luk bir ciro artışı sağlayarak, satış alanında hedeflediğim kariyerimde önemli bir kademe kaydederek “Satış Uzmanı” pozisyonuna yükseldim. Özgeçmişimde daha detaylı göreceğiniz kariyer gelişimim ve “Satış Uzmanı” pozisyonunuzla ilgili sunabileceğim portföy doğrultusunda yapacağınız değerlendirmeler için şimdiden teşekkür ederim. Saygılarımla,


Konu hakkındaki Soru, Öneri ve Görüşlerinizi yorum bölümümüzden dile getirebilirsiniz. Güncel Personel, Memur ve İşçi alımı haberlerini en hızlı şekilde öğrenmek için bizi sosyal medyadan takip edebilirsiniz. Facebook sayfamıza ulaşmak için TIKLAYIN!

ALAKALI YAZILAR


Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir