Almanya Çifte Vatandaşlık Başvurusu | ‎Alman Vatandaşlığı

Almanya Çifte Vatandaşlık Başvurusu

Almanya Çifte Vatandaşlık Başvurusu

Almanya çifte vatandaşlık başvurusu bekleyenler için iyi haberler gelmeye devam ediyor. Almanya hükümeti, çifte vatandaşlık konusunda önemli bir adım atmıştır. Koalisyon hükümeti, Almanya vatandaşlığına geçiş koşullarının kolaylaştırılmasını ve çifte vatandaşlık yolunun tamamen açılmasını içeren bir yasa tasarısını ilgili bakanlıklara göndermiştir. Almanya’daki Türklerin 40 yıllık rüyası gerçek oluyor.

Bu tasarı, Almanya vatandaşlığını elde etmek isteyen kişiler için daha kolay ve esnek bir süreci tanımaktadır. Bu yasa tasarısının gelecekte Almanya vatandaşlığına geçişi kolaylaştırması beklenmektedir. Çifte vatandaş olmak isteyenlere Almanya’ya uyum için teşvik geliştiriyor. Almanya hükümeti, yabancıların ülkede daha iyi bir uyum sağlamasını hedefleyen bir vatandaşlık yasa tasarısı hazırlamıştır.

Tasarıda, ülkeye gönül bağı olan, uyum sağlayan ve Alman dilini bilen yabancıların, 5 yıl sonra Alman vatandaşlığına geçiş yapabilecekleri belirlenmiştir. Bu yasa tasarısı ile Almanya, ülkeye yerleşmiş olan yabancıların daha iyi bir uyum sağlamasını teşvik etmeyi amaçlamaktadır.

Almanya çifte vatandaşlık başvurularının kabul edilip edilmemesi ülkenin politikasına ve mevzuatına göre değişebilir. Ancak genel olarak, Almanya çifte vatandaşlık başvurusu yapmak için bazı kriterlere uymak gerekmektedir. Örnekle, başvuruyu yapan kişinin Almanya’da uzun yıllar çalışmış ve yaşamış olması, Almanya vatandaşlığını elde etmek için gereken süre ve dil bilgisi kriterlerini yerine getirmiş olması beklenir. Aynı zamanda başvuruyu yapan kişinin diğer ülkenin vatandaşlığını kaybetmemesi gerekmektedir.

Türkiye’den Almanya’ya gitmiş ve uzun yıllar çalışmış olan kişiler, Almanya’yı ikinci vatan olarak görebilirler ve Almanya vatandaşlığını almak isteyebilirler. Ancak yine de Almanya mevzuatına göre çifte vatandaşlık başvurularının kabul edilip edilmemesi konusunda bir garanti bulunmamaktadır. Başvuruda istenen tüm şartları yerine getirmek ve mevzuata uygun bir şekilde başvuruda bulunmak önemlidir.

Almanya çifte vatandaşlık başvurusu şartları

Vatandaşlık yasasını modernize etmek amacıyla, “Modern Vatandaşlık Yasası” tasarısını hazırlamıştır. Tasarıda, Almanya çifte vatandaşlık başvurusu için şu anda geçerli olan 8 yıllık yasal yaşama süresi, 5 yıla düşürülmüştür.

Okullarda ve meslek eğitimlerinde çok başarılı olan, iyi uyum sağlayan ve yardım kuruluşlarında fahri olarak çalışanlar için, vatandaşlık süresinin 3 yıl olarak belirlenmiştir.

Bu tasarı, çifte vatandaşlık yolunun tamamen açılmasını ve Alman vatandaşlığına geçenlerden diğer vatandaşlıklarından feragat etmelerinin istenmemesini içermektedir. Ayrıca ebeveynlerden en az birinin Almanya’da 5 yıldır yaşamış olması durumunda, burada dünyaya gelen çocuklarına doğuştan Alman vatandaşlığı verilmesi ve çifte vatandaşlık hakkı tanınması da tasarıda yer almaktadır.

Almanya’da, belirli bir yaştan sonra uygulanan ‘opsiyon model’ olarak bilinen ‘ebeveynlerin vatandaşlıklarından birinin seçilerek tek vatandaşlık haline getirilmesi’ uygulaması tamamen kaldırılmıştır. Almanya ‘Modern Vatandaşlık Yasası’ sözünü yerine getirmekte oldukça kararlı gözüküyor

Almanya çifte vatandaşlığa izin veriyor mu?

Almanya, çifte vatandaşlığa izin vermektedir. Reform paketi ile Almanya, önceki “çoklu vatandaşlığın önlenmesi” prensibinden vazgeçerek, Alman vatandaşlığına geçen herkesin sahip olduğu vatandaşlığı muhafaza etme hakkına sahip olmasını sağlamıştır.

Almanya çifte vatandaşlık başvurusu nereye yapılır?

Almanya’da vatandaşlık işlemleri için yerel belediyelerden sorumlu olan yabancılar bölümüne başvurulmalıdır. Bu bölümler, yerel belediyelerde bulunur ve vatandaşlık işlemleri için gerekli olan belgelerin toplanması, değerlendirilmesi ve sonuçlandırılması gibi işlemleri gerçekleştirir. Başvuru sahibi ile ilgili bölgede yaşıyorsa o bölgedeki yabancılar bölümüne başvuruda bulunması gerekmektedir.

Almanya’da En Çok Aranan Meslekler 

Ankara Anlaşması Almanya Başvuru Şartları Nelerdir?

Almanya Havalimanı İş İlanları İş Başvurusu ve Personel Alımı

Almanya Türk Sağlık Personeli Alımı

Almanya’da Asgari Ücret Ne Kadar? Almanya’da Maaşlar Ne Kadar?

Almanya’ya Nasıl Gidilir? Almanya’ya Gitmek İçin Gerekenler


Konu hakkındaki Soru, Öneri ve Görüşlerinizi yorum bölümümüzden dile getirebilirsiniz. Güncel Personel, Memur ve İşçi alımı haberlerini en hızlı şekilde öğrenmek için bizi sosyal medyadan takip edebilirsiniz. Facebook sayfamıza ulaşmak için TIKLAYIN!

ALAKALI YAZILAR


Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir