Almanya'da En Çok Aranan Meslekler  | Acil Aranan Meslekler

Almanya’da En Çok Aranan Meslekler 

Almanya’da En Çok Aranan Meslekler 

Almanya’da En Çok Aranan Meslekler, Almanya her zaman çalışmak için harika bir yer olarak biliniyor. Ancak bu ülkede herkesin iş bulma şansı aynı değil. Yabancı uyruklu olmanın, özellikle iş bulmak ve kariyer yapmak söz konusu olduğunda hayatımızı zorlaştırabileceğini biliyoruz. Ancak Alman ekonomisi dünyanın en güçlü ekonomilerinden biridir ve her zaman nitelikli işgücüne ihtiyaç vardır.

Şu anda, Almanya’da sadece 30 meslek grubunda 470.000’den fazla açık iş yeri bulunmaktadır. Bu yazıda, Almanya’da en çok tercih edilen meslekleri işleri analiz ediyoruz. Bu meslekler sadece yerlilere değil, aynı zamanda yabancılara ve gurbetçilere de büyük kariyer fırsatları sunuyor. Bu yazıyı okuyarak Almanya’da çalışırken ne kadar kazanacağınızı öğrenin.

Almanya’da Acil Aranan Meslekler 

Almanya’da En Çok Eleman İhtiyacı Duyulan Sektörler

Bu uzmanlar, önde gelen ve yenilikçi Alman endüstrilerinde çalıştıkları ve dolayısıyla çok fazla katma değer ürettikleri için Alman ekonomisi için özellikle önemlidir. Bu nedenle Almanya, STEM alanlarında çalışacak yabancıları aktif olarak memnuniyetle karşılıyor, hükümet AB Mavi Kart için gereken asgari maaşı yıllık 44.304 Euro’ya bile düşürdü.

Ve gerçekten güzel olan şey, STEM alanındaki her 5. çalışanın yurt dışından gelmesidir, bu nedenle deneyimli olan yabancıların işe alım şansı yüksektir. Alman işgücü piyasasında talebi karşılayacak kadar yerel insan yok. 

Almanya’da Yüksek Derecede Talep Edilen İşler

Alman iş piyasası, kalifiye işgücü ve yüksek nitelikli işgücüne bölünmüştür; bu, mesleki eğitim almış kişiler ve yüksek dereceli kişiler anlamına gelir. Özellikle yüksek talep gören şirketlere sahip bazı akademik meslekler vardır. Ancak, piyasadaki ücretsiz iş pozisyonlarının en büyük kısmı yetenekli ticaret profesyonellerine ayrılmıştır (yaklaşık %70). 2022’de Almanya’da Yüksek Talepli İşler söz konusu olduğunda ilk sıralama listesi şöyledir:

 • IT Uzmanları
 • IT Danışmanları/Analistleri
 • Veri Bilimcileri/Analistleri
 • Yazılım geliştiricileri
 • Doktorlar
 • Mühendisler
 • Makine ve Araç Mühendisleri
 • Elektrik Mühendisleri
 • İnşaat mühendisleri
 • Bilim insanları
 • Matematikçiler
 • Hemşireler ve Kıdemli Bakım Görevlileri
 • Metal işçileri
 • Elektronik Teknisyenleri veya Elektrikçiler
 • Mekatronik
 • Perakendede Satıcılar

Almanya’da En Çok Aranan Meslekler ve Maaşları

Almanya’da nasıl iş bulurum? Almanya’da ne iş yapabilirim? Alman ekonomisi hızla büyüyor ve belli meslek alanlarında eleman açığını kapatmak için kalifiye çalışanlar aranıyor. Almanya’da trend olan ve açık bulunan mesleklere bakmanın yanı sıra kendinizi de bu meslekler için hazırlamanız gerekebilir. Mesela olarak Almanya’da iş başvurusu için önemli konulardan biri özgeçmişdir. CV’nizin çok iyi net, anlaşılır ve bir bakışta işe uygun olduğunuzu anlatacak şekilde hazırlanmış olmalıdır.

IT Uzmanları

Almanya’da en çok aranan meslekler konusunun en başında bilişim sektöründeki uzmanlar uzun süredir talep görmektedir. Ülkede yapılan ankete göre, Almanya’da IT uzmanları için yaklaşık 124.000 açık iş var. Yalnızca 2018’de, IT sektöründe yaklaşık 42.000 yeni iş yaratıldı. Ülkede bir önceki yıla göre %50 artış görüldü. IT uzmanlarının eksikliği son 3 yılda iki katından fazla arttı.

Yansıtılan talep maaşlarda da görülebilir: Gehalt.de’ye göre IT danışmanları ortalama 75.200 EUR, yazılım geliştiriciler ise 61.200 EUR civarında kazanıyor. Bir teknoloji start-up merkezi olarak Berlin, genç profesyonellerin heyecan verici ve perspektif işler bulabileceği en fazla teklife sahip. Almanya’da bir teknoloji şirketinde iş bulmak da Almanca bilmeden oldukça kolaydır.

Bu talep sadece programcılar veya yazılım geliştiriciler için değil, aynı zamanda bilgisayar bilimcileri uzmanları için de geçerlidir. İster otomotiv üreticileri ister hukuk firmaları olsun, tüm endüstriler ve işletmeler, en az bir teknolojiden anlayan kişiye ihtiyaç duyar. Bilgisayar bilimcileri için iş olanakları bundan daha iyi olamazdı: bu sektördeki kariyer fırsatları yıldan yıla büyüyor. Career Builder’a göre, meslekler şu anda yazılım geliştiricileri, ağ yöneticileri ve IT yöneticileri talep ediliyor.

IT Danışmanları/Analistleri

IT danışmanları ve analistleri de Almanya’da yüksek talep gören IT uzmanlarına aittir. Bu kategorideki gurbetçiler için en büyük avantaj, herhangi bir Almanca bilgisi olmadan iş bulma fırsatıdır. Bu iş çok fazla iletişim gerektirmediği için sadece İngilizce bilgisiyle kariyerinize başlayabilirsiniz. 

IT Danışmanları Ne Kadar Kazanıyor? Bu, Almanya’daki birçok IT işi için aynıdır. Bununla birlikte, deneyimli IT danışmanları 60.000 EUR ile 98.000 EUR arasında kazanabilir.

Veri Bilimcileri/Analistleri

Geleceğimizin verilerde olduğu açık. Şu anda, siber güvenlik ve veri analitiğine özellikle Alman ekonomisinde ihtiyaç duyulmaktadır. Hemen hemen her büyük şirket, müşteri davranışı, ürün akışları, çalışan veri tabanları vb. gibi büyük miktarda veri toplar.

Veri Bilimcileri Ne Kadar Kazanıyor? Veri bilimcileri, süreçleri optimize etmeye, yeni müşteriler çekmeye veya benzer şeyler yapmaya yardımcı olan kalıpları belirlemek için bu verileri analiz eder. Bu tür pozisyonlar için istatistik bilgisi ve bazı programlama becerileri gereklidir. Alman üniversitelerinde, verilerde uzmanlaşmak isteyen herkes için özel bir anadal bile var – Veri Bilimi. Almanya’da veri bilimcileri brüt ortalama 58.600 EUR kazanıyor.

Yazılım geliştiricileri

Bilgisayar bilimcileri, IT uzmanları, yazılım geliştiricileri, veri bilimcileri, hepsi IT bölümünün bir parçasıdır, ancak tamamen farklı işler yaparlar. Yazılım geliştiricileri birkaç programlama diline sahiptir ve yeni bilgisayar programları ve yazılımları oluşturabilir. Ayrıca mevcut yazılımları hatalara karşı test eder ve çözümler bulurlar. 

Yazılım Geliştiricileri Ne Kadar Kazanıyor? Şimdiye kadar Almanya’da bu pozisyon için 13.000’den fazla açık pozisyon var, bu bir yıl öncesine göre neredeyse üçte biri. Yazılım geliştiriciler, Almanya’da iyi bir maaş olarak kabul edilen, yılda ortalama 50.000 Euro’dan fazla kazanıyor.

Doktorlar

Almanya’daki birçok tıp öğrencisine rağmen, ülke doktorlar arasında personel sıkıntısı görüyor ve bu da onları otomatik olarak şimdiye kadar en çok aranan mesleklerden biri haline getiriyor. Almanya’da doktorlar yetersiz; onlar resmen eksiklik listesinin bir parçası. Şu anda, doktorlar için 2.000’den fazla pozisyon karşılanamadı.

Birçok küçük klinik ve küçük şehir/köy, yeni çalışanları çekmek için mücadele ediyor. Genel pratisyenler, uzmanlar ve hastane doktorlarında eksiklikler var. Bu mesleğin ön koşulu, genellikle Almanya’da tanınan altı yıllık bir tıp diplomasıdır.

Doktorlar Ne Kadar Kazanıyor? Doktorlar, uzmanlık ve deneyime bağlı olarak 65.000 EUR – 85.000 EUR arasında ortalama maaş ile Almanya’daki en yüksek ücretli pozisyonlardan biridir.

Mühendisler

Almanya mühendisler için bir cennet, çok sayıda üretim şirketinde, her iki insanın bir mühendis olduğu biliniyor. Buna rağmen, mühendisler, iş aramayı yabancılar için karmaşık hale getiren, eksik meslekler listesine giriyor.

Almanya’da neredeyse tüm mühendislik dalları, özellikle mekanik, otomotiv ve elektrik yüksek talep görmektedir. Mühendislikte aşağıdaki alanların çok sayıda boş pozisyona sahip ve alım olması beklenmektedir:

 • Yapısal mühendislik
 • Bilgisayar Bilimi Mühendisliği
 • Makine Mühendisliği
 • Elektrik Mühendisliği
 • Otomotiv Mühendisliği
 • Telekomünikasyon Mühendisliği

Sizi Almanya’ya taşınmanız ve bir iş bulmanız için bilgilendirmeye devam ediyoruz. Almanca dil bilgisinin iş bulma konusunda size avantaj sağlayacağını unutmayın! Bir dereceye kadar Almanca bilen adayların iş bulma şansları her zaman daha yüksektir! 

Makine ve Araç Mühendisleri

Alman sanayisinin odağı olması nedeniyle, ülkede makine mühendislerine büyük bir talep var. Otomotiv, gemi inşa, imalat sanayi gibi teknik inşaatın gerekli olduğu farklı alanlarda çalışabilirler. Şu anda Almanya’da bu alanda yaklaşık 5.000 kalifiye işçi var fakat aynı sayıda mühendis bulunmuyor. Makine mühendisliğinde tamamlanmış bir kariyer ve edindiğiniz iş tecrübesi bu iş için bir ön koşuldur. 

Makine Mühendisleri Ne Kadar Kazanıyor? Kariyerlerinin başında, uzmanlık ve deneyime bağlı olarak makine mühendisleri brüt 40.000 ila 45.000 EUR arasında kazanırlar.

Elektrik Mühendisleri

Bugün akıllı telefon ve dizüstü bilgisayar dünyasında, medeniyetin olduğu her yerde elektrik mühendislerine ihtiyaç duyulmaktadır. Elektrik mühendisliği, elektrik, elektronik ve enerji ile ilgili ekipmanların geliştirilmesini ve üretimini içerir. Elektrik mühendisliği okuduysanız, Alman işgücü piyasasında büyük talep var. Öğrenciler, talebin istikrarlı bir şekilde artmaya devam edeceğini varsayabilirler.

Almanya’daki mühendisler için potansiyel işverenler BMW, Volkswagen, Daimler, Samsung, Siemens ve Sony olabilir. Hepsi binlerce çalışanı olan ve sürekli yetenek talep eden büyük Alman şirketleridir.

Elektrik Mühendisleri Ne Kadar Kazanıyor? Almanya’da bir elektrik mühendisi uzmanlık ve deneyime bağlı olarak  ortalama maaşı 60.000 EUR civarındadır.

​​İnşaat Mühendisleri

İnşaat mühendisleri de şu anda talep görüyor: bu tür profesyoneller her zaman var olmak zorunda çünkü bina inşası asla bitmeyecek bir sektör.İnşaat mühendisleri ayrıca bir yüksek lisans programı alarak belirli bir uzmanlık alanında uzmanlaşabilirler.

İnşaat Mühendisleri Ne Kadar Kazanıyor? Almanya’daki inşaat mühendislerinin maaşları uzmanlık ve deneyime bağlı ortalama olarak yaklaşık 62.000 EUR’dur.

Bilim insanları

Doğa bilimleri uzmanları Almanya’da da eksikler listesinde. Üniversitelerde, araştırma kurumlarında ve birçok işletmede çalışan olarak talep edilmektedirler. Bunlara Biyoloji, Kimya, Fizik, Ekoloji, Jeoloji, Astronomi, Meteoroloji vb. konular dahildir. Almanya’da, Kimya ve Biyoloji uzmanları özellikle ihtiyaç duyulan meslekler arasındadır.

Matematikçiler

Matematikçiler teorik veya uygulanabilir matematik olmasına bağlı olarak, birçok farklı alanda çalışırlar. Bölüm Almanya’da okumak için çok popüler değildir; Ülkede giderek daha fazla uzman eksikliği yaşanıyor.

Matematikçilere birçok alanda ihtiyaç vardır: yazılım ve telekomünikasyon, araştırma ve geliştirme, bankalar ve sigorta şirketleri, okullarda ve üniversitelerde bilim ve öğretim gibi pek çok alanda ihtiyaç duyuluyor. Görüldüğü gibi matematik bilgisi olan bir kişi Almanya’da iş bulmak için uğraşmaz.

Matematikçiler Ne Kadar Kazanıyor? İyi matematikçiler Almanya’da gerçekten iyi para kazanıyorlar, ortalama 64.000 Euro, ancak 75.000 Euro’ya kadar kazanabilmekteler.

Almanya İş Arama ve İş Bulma Web Siteleri 

 • https://tr.blendedsearch.com – Deutschland Jobs – Almanya Aranan Meslekler – Deutschland Jobs
 • Deutschland Jobs – Almanya Iş Başvuruları – Deutschland Jobs – Almanyada Iş Başvurusu Berlin Job
 • https://www.almanilan.com – Almanya Türklerin ilan sitesi – Almanya’da yeni ilanlar
 • https://tr.zapmetasearch.com/berlin – Berlin Job – Almanyada Iş Başvurusu 
 • https://tr.izito.com/ Find Job In Germany – Find Job In Germany Arayı
 • https://search.visymo.com – Marketing Master In Germany – Almanya Mimar Maaşları

Ankara Anlaşması Almanya Başvuru Şartları Nelerdir?

Almanya Havalimanı İş İlanları İş Başvurusu ve Personel Alımı

Almanya Türk Sağlık Personeli Alımı

Almanya’da Asgari Ücret Ne Kadar? Almanya’da Maaşlar Ne Kadar?

Almanya’ya Nasıl Gidilir? Almanya’ya Gitmek İçin Gerekenler

Almanyada Türk İş İlanları Almanya da Türk İşçi Arayanlar

Getir Almanya İş İlanları ve İş Başvuru Formu

Almanya Çifte Vatandaşlık Başvurusu


Konu hakkındaki Soru, Öneri ve Görüşlerinizi yorum bölümümüzden dile getirebilirsiniz. Güncel Personel, Memur ve İşçi alımı haberlerini en hızlı şekilde öğrenmek için bizi sosyal medyadan takip edebilirsiniz. Facebook sayfamıza ulaşmak için TIKLAYIN!

ALAKALI YAZILAR


4 Yorum

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir