Gürcistan'da Yaşam Şartları - Tiflis'te Yasam Maliyeti

Gürcistan’da Yaşam Şartları

Tiflis’de Yaşam

Gürcistan’da yaşam şartları, gelişmekte olan lokasyondan bağımsız esnek çalışma modeli ve Avrupa’nın herhangi bir yerinden farklı olan rahat doğasıyla Tiflis, uygun fiyatlı, iyi bağlantıları olan bir üs arayışında olan, konumdan bağımsız bireyler için inanılmaz derecede çekici bir seçenek.

Kafkasya’daki seyahatler boyunca Tiflis’i birkaç kez ziyaret ettikten ve sonunda Gürcistan başkentini geçici bir üs yapmaya karar verdikten sonra, Tiflis’te bir göçmen veya lokasyondan bağımsız olarak yaşamanın maliyeti hakkında iyi bir fikrimiz var. Batı ve Orta Avrupa’nın yüksek fiyatlarına boyun eğmeden bir Avrupa şehrinde olmak isteyenler için Tiflis’in mükemmel bir yer olduğunu ve burada çok daha düşük bir maaşla çok rahat yaşayabileceğinizi gördük.

Gürcistan’da Yaşam Maliyeti

Tiflis, Gürcistan, çekici bir turist vizesi programı, batı olanakları ve genel olarak düşük fiyatları ile her geçen yıl daha fazla göçmeni Gürcistan’ın başkentine çeken gurbetçiler için hızla bir sıcak nokta haline geliyor. Ve çoğu kişi Gürcistan’ın başkentinin uygun fiyatlı olduğunu bilse de, birçoğu Tiflis’te yaşamanın gerçek maliyetinin ne olduğunu bilmek istiyor.

Tiflis’te Kira Maliyeti

Potansiyel gurbetçilerin Tiflis’te yaşamanın maliyeti hakkında bilmek istedikleri ana şey, kira ve kamu hizmetleri fiyatıdır. Eh, yaşanacak bir yere önemli miktarda para harcamak istemiyorsanız, şanslısınız. Tiflis, Avrupa’daki en düşük emlak maliyetlerinden bazılarına sahiptir ve özellikle Tiflis’e batı maaşıyla taşınıyorsanız, kira maliyeti canınızı sıkmayacaktır.

Gürcistan’da Konut Maliyetleri

Gürcistan’da yaşam şartları için araştırma yapanlar için tüm şehirlerde olduğu gibi, Tiflis’te bir dairenin fiyatı, baktığınız mahalleye ve kiralamak istediğiniz yerin türüne bağlı olarak değişecektir. Örneğin, Özgürlük Meydanı’na beş dakikalık yürüme mesafesinde bulunan ve yakın zamanda yenilenmiş 1 yatak odalı bir daire, Saburtalo’daki bir apartman bloğundaki eski bir daireden çok daha pahalıya mal olacak.

Ayrıca, yalnızca bir veya iki aylık kiralamayı planlıyorsanız, ortalamanın biraz üzerinde ödeme yapmayı bekleyebilirsiniz. Dünyanın her yerinde olduğu gibi, Tiflis’te de kısa süreli kiralama ücreti uzun vadeli olanlardan daha pahalıdır. Bununla birlikte, çoğu zaman, üç veya daha fazla ay boyunca çok uygun bir fiyat için pazarlık yapabilirsiniz.

Örneğin, burada birkaç ay geçirmeye ilk karar verdiğimizde, Rustaveli Caddesi’nin hemen dışında harika bir daireyi aylık bazda 600 dolara kiraladık. Bu, bir kira sözleşmesi imzalayıp 6 aydan fazla kalacaksanız ortalamadan biraz daha yüksektir, ancak tüm hizmetler ve internet maliyetleri fiyata dahil olduğundan, kesinlikle cebimizden hiçbir şey ödemek zorunda kalmadık.

Bunları göz önünde bulundurarak, daha güzel bir mahallede (ancak Eski Şehir veya Özgürlük Meydanı/Rustaveli bölgesinin dışında) yeni veya yenilenmiş bir daire kiralamak istiyorsanız, o zaman ayda yaklaşık 400-500 USD ödemeyi bekleyin. Bu, yepyeni cihazlar, klima ve Batı Avrupa veya Kuzey Amerika’da alışık olabileceğiniz tüm modern kolaylıklar için.

Bu bütçenizi biraz aşıyorsa veya biraz daha “geleneksel” ve yakın zamanda yenilenmemiş bir yerde yaşamayı düşünmüyorsanız, ayda 250-350 USD’ye yakın bir daireyi kolayca bulabilirsiniz. Yine, bu Saburtalo veya Marjanishvili gibi bir mahallede – popüler turizm merkezlerinden biraz uzakta.

Tiflis’e daha kalıcı olarak yerleşmeye karar verip, Saburtalo’da aylık 500 USD’ye yepyeni bir daire kiralamak mümkün. Bu, yeni tamamlanmış bir bina ve bu dairede ilk yaşayan olma imkanı sunabilir.

Çoğu ev sahibinin kiralarının nakit olarak USD cinsinden ödenmesini tercih ettiğini belirtmekte fayda var. Bu size tehlikeli gelebilir, özellikle de her şeyin kitabına göre yapıldığı bir batı ülkesinden geliyorsanız, bu Gürcistan’daki standart çalışma prosedürüdür.

Tiflis’te Market ve Restoran Maliyeti

Tiflis’teki yaşam maliyetinizin en önemli kısmı kiraya ve kamu hizmetlerine gidecek olsa da, muhtemelen ikinci en büyük kısmı yemeğe gidecek. Ve kirada olduğu gibi, restoran yemeklerinden market fiyatlarına kadar gıda fiyatları büyük ölçüde değişebilir.

Yerel ürünlere ve yerel restoranlara bağlı kalırsanız, aylık yemek bütçeniz son derece düşük olabilir, ancak ithal ve uluslararası ürünler almaya başladığınızda fiyatların yükselmeye başladığını göreceksiniz. Bazı durumlarda, ithal ürünleri uluslararası süpermarket zincirlerinden satın almak, evde olduğundan daha pahalıya mal olacaktır. Ancak, daha fazla yerel olarak üretilen ürünler satın alırsanız (Carrefour veya Spar’da bile), bakkal faturanızın önemli ölçüde azaldığını göreceksiniz.

Genel olarak, Tiflis’teki süpermarket gıda fiyatlarının Londra’da yaşarken bize maliyetinin yarısı kadar olduğunu gördük. Dolayısıyla tasarruflar, kira gibi alanlarda olduğu kadar şiddetli değil, ancak yine de Tiflis’te yemek yemek büyük bir Batı Avrupa başkentinden çok daha ucuz.

Ayrıca taze meyve ve sebzelerinizi yerel pazarlardan veya sokak tezgahlarından almanızı tavsiye ederiz. Bunlar yalnızca daha kaliteli ürünlere sahip olmakla kalmaz, aynı zamanda çok uluslu bir şirket yerine yerel işletmeleri ve çiftçileri doğrudan destekleme avantajına da sahip olursunuz.

Restoranlar da fiyatlara göre değişiklik gösterebilir. “Modern Gürcü” mutfağı veya uluslararası yemekler sunan üst düzey bir restorana giderseniz, o zaman çok daha pahalı olabilir. Bununla birlikte, Gürcistan’da dışarıda yemek yeme fiyatlarının gerçekten kuzey veya batı Avrupa’daki yemek fiyatlarıyla ve kesinlikle ABD’de yemek yemenin maliyetiyle kıyaslanmadığını göreceksiniz.

Diğer birçok yerde olduğu gibi, çoğu zaman evde yemek pişirirseniz ve sadece arada sırada dışarıda yerseniz, Tiflis’te genel yaşam maliyetiniz için çok daha iyi olacağını göreceksiniz. Ne kadar harcayabileceğiniz konusunda bir ölçü almak istiyorsanız, iki kişi haftada yaklaşık 50 ABD doları bakkaliye ve restoran yemeklerine yaklaşık 20 ABD doları harcarsanız, bu, ayda yaklaşık 315 ABD Doları veya kişi başına aylık 158 ABD Doları tutarındadır.

Gürcistan’da Ulaşım Maliyeti

Tiflis’te ulaşım maliyetine girdiğimizde, çoğu yerde yürümeniz ve daha sık toplu taşıma kullanmanız şartıyla, yaşam masraflarınızın zorlukla aşılabilecek bir kısmına geleceğiz.

Tiflis’te, şehir merkezinin büyük bir bölümünü kapsayan ve ulaşımı yeterince kolaylaştıran bir metro sistemi ile oldukça iyi bir toplu taşıma sistemi bulunmaktadır. Binmek için bir metro kartı almanız gerekiyor, bu da bir kereye mahsus olmak üzere 2 GEL’e (0.66 USD) mal olacak. Sonraki her yolculuk 90 dakikalık bir süre içinde 1 GEL’e (0,33 USD) mal olacak, yani 90 dakikalık bir süre içinde yapabileceğiniz birçok sürüş için yine de sadece 1 lari’ye mal olacak.

Toplu taşıma sistemini tek bir bilet satın almaktan daha fazlasını kullanmayı planlıyorsanız, çeşitli seyahat kartları da mevcuttur. Metro kartınızı şehir içi otobüslerde de kullanabilirsiniz. Tiflis’in merkezi de oldukça yürünebilir ve Eski Şehir ve merkezi alanlarda istediğinizin çoğuna yürüyerek ulaşabilirsiniz.

Birçok insan Tiflis’i taksiyle de dolaşıyor, ancak bu açık ara en pahalı seçenek. Bununla birlikte, metro yerine taksiye binmek önemli ölçüde daha maliyetli olsa da, Batı veya Orta Avrupa’daki herhangi bir yere kıyasla yinede hala inanılmaz derecede uygun.

Sokaktan birini aramak yerine bir taksi uygulaması kullanmanızı öneririz. Gürcistan’da Uber olmasa da, aynı şekilde hareket eden uygulamalar var. Tiflis’te taksiye binmek için Bolt, Yandex taksi veya Maxim’i kullanmanızı öneririz. Bu, sizi ücret pazarlığı yapmaktan kurtaracak (Tiflis’teki taksilerde sayaç yoktur) ve sizi güvenilir bir sürücüye bağlayacaktır. Sonuç olarak, Tiflis içinde ulaşım için muhtemelen ayda 15 USD’den daha az harcayacağınızı varsaymakta güvende olabilirsiniz.

Tiflis’te Aktivite ve Eğlence Maliyeti

Yine, aktiviteleri toplam Tiflis yaşam maliyetinize dahil etmek, tamamen ilgili hobilerinize ve yaşam tarzınıza bağlıdır. Ancak, bütçeleme amaçlarınız için size genel bir fikir vermeye çalışacağız.

Formda kalmaktan hoşlanıyorsanız, spor salonu üyeliğinin batıda birçok kişinin yaptığı sömürücü ücretle gelmediğini bilmekten mutlu olacaksınız (ayrıca bir sözleşmeye bağlı olmanıza gerek yok!). Örneğin, küçük bir spor salonuna sınırsız üyelik, ayda yaklaşık 25 ABD doları, daha fazla sınırlayıcı seçenek daha az maliyetlidir.

Tiflis ayrıca Gürcistan’ın başka yerlerini ziyaret etmek için birçok harika gezi ve destinasyon için iyi bir konuma sahiptir ve bir hafta sonu gezisi olarak kolayca gidebileceğiniz birçok kasaba ve bölge vardır.

Kazbegi, muhteşem tepe kasabası Sighnaghi ve hatta kaplıca şehri Borjomi gibi dağ köyleri, başkente kolay bir mesafededir ve tüm hafta sonu için 50 USD’den daha az bir fiyata ziyaret edebilirsiniz.

Dışarı çıkıp başkalarıyla tanışmakla ilgileniyorsanız, bazı aktif göçmen toplulukları da var ve buluşmaların hiçbir maliyeti yok! Benzer düşünen insanlarla bağlantı kurmak, Tiflis’te bir göçmen olarak yaşamayı çok daha kolay hale getirebilir.

Daha önce de söylediğim gibi, Gürcistan’daki ortalama yaşam maliyetinizi ne kadar aktivite ve eğlencenin etkileyeceği kendi kişisel alışkanlıklarınıza bağlıdır. Cidden dışa dönükseniz ve her hafta sonu şehre gidiyorsanız ve para harcamanızı gerektiren pahalı hobileriniz varsa, o zaman daha fazla ödeyeceksiniz. Bir sürü insanla dışarı çıkmak yerine evde film izlemeyi tercih eden bir kanepe patatesiyseniz, eğlence maliyetleriniz minimum olacaktır.

Düzenli olarak parti yapmayı beklemiyorsanız, Tiflis’teki etkinlikler ve eğlence masrafları için ayda 25 ila 50 dolar arasında bir harcama yapmayı düşünebilirsiniz.

Tiflis’te Ortalama Aylık Yaşam Maliyeti

Yukarıdaki tüm Tiflis yaşam maliyetleri dikkate alındığında, bunlar Gürcistan’ın başkentine taşınmayı düşünüyorsanız ödemeyi beklemeniz gereken ortalamalar. Bunun, yalnızca tek yatak odalı bir daireye ihtiyacınız olduğunu ve 3 aydan biraz daha uzun kalmayı planladığınızı varsaydığını belirtmekte fayda var.

Kira / Kamu Hizmetleri: Nerede yaşamayı seçtiğinize ve yalnız mı yoksa bir eş, ev arkadaşı veya eşiyle mi yaşadığınıza bağlı olarak ayda 250-500 USD
Yemek: Alışkanlıklarınıza bağlı olarak ayda 150-200 USD
Ulaşım: 15 USD/ay
Aktivite ve Eğlence: 25-50 USD/ay

Sonuç olarak, alışkanlıklarınıza ve yaşam durumunuza bağlı olarak ortalama Tiflis yaşam maliyetinizin ayda 440-765 dolar civarında olmasını bekleyin. Açıkçası, konaklama masraflarını paylaştığınız sürece, oldukça büyük yaşarken, Tiflis’te ortalama yaşam maliyetinizin kişi başına ayda 500 dolardan az olması tamamen mümkündür. Bir yerden fedakarlık yaparsanız veya farklı parasal öncelikleriniz varsa bu fiyatı düşürmeniz de oldukça mümkün.

Bu aynı zamanda uzun vadeli seyahat veya sağlık sigortası maliyetini de etkilemez. Yurtdışında bir göçmenseniz, seyahat sağlık sigortası sağlayıcınız olarak SafetyWing’e bakmanızı tavsiye ederim. 4 haftalık kapsama alanı için 40 dolardan başlayan fiyatlarla piyasadaki en uygun fiyatlı poliçelerden bazılarını sunuyorlar.

Peki Tiflis pahalı mı? Kesinlikle hayır! Tiflis’te yaşamanın ortalama maliyeti, diğer birçok Avrupa başkentine kıyasla oldukça düşüktür ve bu da Tiflis’te bir göçmen veya dijital göçebe olarak yaşamayı çok cazip hale getirir.

Gürcistan’da Eğitim Yaşam Maliyetleri

Gürcistan’da yaşam standardı Avrupa’ya yaklaşıyor, ancak konaklama, yemek, ulaşım ve eğlence diğer birçok ülkeye kıyasla nispeten ucuz, bu yüzden Gürcistan, düşük yaşam maliyetleri ile kendini farklılaştırıyor. Örneğin Tiflis’te yaşam maliyetleri şehirlerin en ucuz yüzde 10’unda ve ortalama yaşam giderleri diğer şehirlere göre çok daha düşük, ayrıca şehir merkezinde yaşamanın şehir dışında yaşama maliyetinin daha yüksek olduğunu da göz önünde bulundurmalıyız. Bu nedenle uluslararası öğrenciler yüksek kaliteli lisansüstü çalışmalar için Gürcistan’a gelme eğilimindedir.

Öğrenim ücretlerine ve barınma maliyetlerine ek olarak, yiyecek, ulaşım, cep telefonu ve diğer kişisel ihtiyaçlar için yılda 2460-3420 GBP’ye (kara taşımacılığı, gıda, faturalar, vb.).

Ülkenin eğitim sistemi, yirmi dörtten fazla devlet yüksek öğretim kurumu ve Gürcistan’daki on dört şubesi ile çok geniştir. Ayrıca, 81 özel yükseköğretim kurumu, ulusal ve uluslararası öğrencilere farklı kurslar sunma konusunda ulusal ve uluslararası kuruluşlar tarafından akredite edilmiştir. Yükseköğretim kurumlarında 300’den fazla farklı uzmanlık alanında çalışmalar sunulmaktadır ve düşük öğrenim ücretlerinin yanı sıra, Gürcistan’da yaşam maliyeti de oldukça uygun olup, uluslararası öğrencileri bu üniversitelere başvurmaya teşvik etmektedir.

Bunlar, Gürcistan’da eğitim almanın diğer birçok avantajıdır. Gürcistan’daki eğitim sistemi uluslararası standartları karşılar ve eğitim almaya değer bir yerdir. Ülke, farklı kolejler ve üniversiteler tarafından yürütülen çeşitli eğitim programları ve ayrıca profesyonel eğitim kursları sunmaktadır.

Gürcistan’da Eğitim Giderleri

Dünyanın farklı yerlerinden gelen öğrenciler MBBS, yüksek lisans ve hatta mezuniyetlerini yapmayı tercih ettikleri gibi, sadece uluslararası öğrencileri ağırlayan bir ülke değil, üniversitelerdeki veya kolejlerdeki ücret yapısı ve yaşam masrafları da oldukça uygun. Tiflis’te yaşamanın maliyeti, birçok uluslararası öğrenciye yüksek kaliteli lisansüstü çalışmalar için Gürcistan’a gelme konusunda ilham veren diğer şehirlere kıyasla en az yüzde 10 daha ucuzdur. Ayrıca, öğrenim ücretleri, öğrencilerin Gürcistan’da okurken ve yaşarken yemek, ulaşım, cep telefonu ve diğer kişisel harcamalarını karşılamak için her ay yaklaşık 20.610-27.910 GBP’ye ihtiyacı vardır.

Gürcistan’da Okuma Eğitim Maliyeti

Eğitim alanına bağlı olarak, bir lisans derecesi 1500 ile 3000 EUR arasında olacaktır, ancak ücret miktarı üniversiteden üniversiteye değişiklik göstermektedir ve uluslararası öğrencilerin ücretler ve diğer konular hakkında kesin bilgi almak için üniversitenin resmi web sitesini ziyaret etmeleri gerekmektedir. Ayrıca gürcistan’da iş imkanı ile ilgili yazımızada göz atmanızda fayda var.

Gürcistan İş İlanları Siteleri

  • Unjobs
  • Indeed
  • Workindo
  • Joble
  • Kariyer
  • LinkedIn

Gürcistan İş imkanları İş İlanları ve İş Başvurusu 

İrlanda İş İlanları İş İmkanları ve İrlanda İş Başvurusu

Azerbaycan’da Yaşam Maliyeti Azerbaycan’da Hayat Pahalı mı?

Azerbaycan İş İlanları ve Güncel İş Başvurusu

Norveç Yaşam Maliyeti Norveç’te İş Başvurusu


Konu hakkındaki Soru, Öneri ve Görüşlerinizi yorum bölümümüzden dile getirebilirsiniz. Güncel Personel, Memur ve İşçi alımı haberlerini en hızlı şekilde öğrenmek için bizi sosyal medyadan takip edebilirsiniz. Facebook sayfamıza ulaşmak için TIKLAYIN!

ALAKALI YAZILAR


Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir