İha Pilotu Nasıl Olunur? Drone Pilotu Nasıl Olunur?

İha Pilotu Nasıl Olunur? Drone Pilotu Nasıl Olunur?

İha Pilotu Nasıl Olunur?? Drone Pilotu Nasıl Olunur?

İha Pilotu Nedir? Drone Pilotu Nedir? İnsansız Hava Aracı pilotu nasıl olunur? Sizde merak ediyorsanız bu yazımız tam size göre. Dron, insan olmadan kullanılabilen insansız  hava araçlarının adıdır. Spor amaçlı, ticari amaçlı, hobi amaçlı ve askeri amaçlı olarak dört gruba ayrılmaktadır. Tabiki kullanılan sektöre göre farklı çeşitleri bulunuyor. Gelecek yıllarda bugün hiç olmayan mesleklerin olacağını artık neredeyse hepimiz biliyoruz.  25-30 yıl önce internete kullanıcı sayısı ve bilgisayar kullananlar çok azdı. Kimse mail adresinin ne olduğunu doğru düzgün bilmiyordu. Günümüzdeyse home office diye bir durum söz konusu ve hepimiz bunu çok sevdik. Teknolojinin zorluklarının yanında vazgeçemediğimizde bir çok kolaylığı oldu.

Kısa bir zaman içinde de drone kullanarak yapılabilecek işlerimizi kolaylıkla halletmemize yardımcı olabilecek seviyeye ulaşmasına az kaldı. Şimdilerde tanıtım videoları, reklam filmleri gibi bir çok tasarım işlerde kullanılmakta. Başka hangi alanlarda kullanılır? Gelecek yakın zamanda drone pilotluğu tercih edilen bir meslek dalı sayılabilecek mi?  Hayatımızın neresinde, hangi alanlarda kullanılır droneları yakından inceleyelim. Drone Pilotu Nedir, Nasıl Olunur? dedik şimdi detayları görelim. Dronelar Hangi Alanlarda  Kullanılır? Bu yazımızın devamında çok çeşitli alanlarla ilgili detaylı bilgileri sizler için arştırdık. Kısaca bir göz atacak olursak,

Dronelar Hangi Alanlarda Kullanılır?

Dronelar yerden  yükselip sabit modda uçabilmektedir. Dronelar sayesinde kuş bakışı çekimlerle şahane görsel efektler elde edilebiliyor. İnsanlar şimdiden özel günlerini klip olarak kaydedebilmek için drone kullanmayı tercih ediyor. Tanıtıma ayıracak bütçesi kısıtlı olsa bile tanıtım videosu çekmek isteyen firmaların imdadına drone yetişiyor. Kullanımı yaygınlaştıkça daha çok kişi ve kurum tarafından tercih edilen drone, oldukça etkin bir kullanım alanına sahip.

Cafeler, tatil köyleri, organizasyon şirketleri, konut sektörü, iletişim, sağlık ve ilaç sektörü ve aklınıza gelebilecek bir çok alanda gün geçtikçe dahada sık kullanılmaktadır. En çok kullanan sektör ise sinema ve reklam filmi sektörü. Ödenen ücretlerse drone kullananlar normal bir kameramanın yaklaşık iki katı kadar bir ödeme alabiliyor. Daha bir çok alanda kullanılacağıda gözlenmektedir.İha Pilotu Nasıl Olunur? Drone Pilotu Nasıl Olunur?

Drone Kullanmak için Ehliyet Zorunlu mu?

500 gr ve üzeri ağırlıkta olan İHA kullanmak isteyenlerin, mutlaka Sivil Havacılık Genel Müdürlüğü İnsansız Hava Araçları departmanına kayıt yapmaları zorunlu. Aynı zamanda kullanılmak istenilen drone sınıfına göre ehliyet şarttır. IHA 1 ve üzeri drone ehliyeti sınfları için 15 yaşını doldurmak yeterli olacaktır. 25 kg ve daha fazlası araçlar, İHA2 VE İHA3 sınıfına giriyor. Ehliyet alma süreleri 12 ila 36 saat arasında değişiyor. Bu ehliyetler ömür boyu geçerliliğini sürdürebiliyor tekrar ehliyet almanız yada yenilemeniz gerekmiyor. Basit bir drone kullanacaksanız ücretsiz ehliyet alınabilmektedir. Elbette bu işi profesyonelce yapıp kazanç elde etmek için yine ehliyet almak zorunludur. Sivil Havacılık Genel Müdürlüğü sitesinde yer alan yetkili kurumlara başvurabilirsiniz. Yine buradan tıklayarak geçerli ehliyet alabilmeniz de mümkün. İha Pilotu Nasıl Olunur? Drone Pilotu Nasıl Olunur? kısaca bahsetmeye çalıştık. Umarız sizlere faydası olur.

Mesleki Yeterlilik Belgesi Nedir?

Yolcu Uçağı Pilotu Nasıl Olunur? Başvurusu Ve Şartları


Konu hakkındaki Soru, Öneri ve Görüşlerinizi yorum bölümümüzden dile getirebilirsiniz. Güncel Personel, Memur ve İşçi alımı haberlerini en hızlı şekilde öğrenmek için bizi sosyal medyadan takip edebilirsiniz. Facebook sayfamıza ulaşmak için TIKLAYIN!

ALAKALI YAZILAR


Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir