Cv Nasıl Yazılır? Cv ye ne yazılır? Özgeçmiş (CV) Nasıl Hazırlanır?

Cv Nasıl Yazılır?

Cv Nasıl Yazılır?

Değişen yaşam koşulları, iş dünyasında her geçen gün yeni ve farklı pozisyonların oluşması, farklı sektörlerin insanları hızlı tüketime teşvik etmesi gibi bir sürü sebepten iş dünyasında rekabet oranı oldukça fazladır. Bizlerde bu rekabetçi tutuma göre kendimizi fark yaratacak şekilde güncelleyebilmek zorundayız. İş dünyasında her gün yeni bir iş başvurusu yapılırken, yeniliklere ve güncellenmeye açık rekabet kapasitesi ileri seviyede olan kişilerin bu özellikleri, iş bulabilme şansını arttırmaktadır. Bu ortamda aradığınız pozisyon için en uygun ve en etkili Cv nasıl hazırlanır, rakiplerinizin arasından sıyrılıp tercih edilmeyi nasıl sağlayabilirsiniz? Cv Nasıl Yazılır? konusunu sizlerin faydalanmanız için hazırladık.

Yeni bir işte çalışmak için personel alımı yapan şirketlere iş başvurusunda bulunurken, kendinizi doğru şekilde tanıtarak ilk adımı atmanız ve görüşmeye çağırılabilmeniz için esasen en önemli adımdır. Mülakata hatta işe alınmak için ne tür bir özgeçmiş hazırlamanız gerektiğini biliyor musunuz?

1) Doğru Adımlar Atın

CV hazırlarken ele almanız gereken bazı ortak noktalar vardır. Bunlar: Kişisel bilgileriniz ve eğitim bilgileriniz, sahip olduğunuz sizi niteleyen bilgiler, geçmişte çalıştığınız pozisyonlar /tecrübeleriniz, yetenekleriniz, nelerle ilgilendiğiniz, başardığınız kariyer hedefleriniz, hobileriniz  ve en önemliside referanslarınızdır.

2) Her Konuda Gerçekçi olun

İki sayfadan fazla yazılan Cv ler genellikle okunmaz. İki sayfayı aşmamaya dikkat edin. Patronlar, bir özgeçmişe bakarken yaklaşık 8 saniye harcamaktadırlar. Yaşamınıza dair açık ve net bir bilgiler yazın, detayları mülakat toplantısına saklayın.

3) CV’nizi Hedefinizdeki Pozisyona Özel Hazırlayın

Mutlaka her başvurulan pozisyon için farklı ve özenli Cv hazırlamanız faydalı olacaktır. Başvuruda bulunduğunuz şirketi titizlikle araştırın. Çünkü çalışmak istediğiniz pozisyonda şirketin isteklerini karşılayabildiğinizi gösterebilmek için çok önemli bir detaydır.

4) Açıklamalara Kişisel Detaylar Ekleyin

İşveren tarafa sadece tecrübelerinizden bahsetmeniz sizi ön plana çıkarmada yeterli olmayabilir. Hedefinizdeki pozisyon için neden sizin tercih edilmeniz gerektiğini mutlaka vurgulayın. Cv Nasıl Yazılır? anlatmaya devam edelim.

5) CV’niz Güncel Olmalı

İş başvurusu yaparken  bilgilerinizin güncel olması çok önemlidir. İş hayatınızda yaşadığınız önemli gelişmeleri kayda değer bilgilerinizi not almanız güncel bir Cv hazırlarken hiç bir detayı atlamamınıza yardımcı olacaktır.

6) Bilgileriniz Doğru Olmalı

İşverenler sizi tercih etmeden önce araştırma yaptıklarında bilgilerin doğru olması sizin için güçlü bir referans olacağı için özgüven kaybı yaşamamak adına önemli bir konudur. Kimse doğru bilgiler vermeyen kişiyle yola devam etmek istemez.

7) Önemli Başlıklar Kullanın

İş başvurusu yaparken işverenlerin size ulaşabilmesi için herhangi bir siteye yükleme yaparken önemli kelimeleri doğru seçmelisiniz. Ünvanlarınızı ve mesleklerinizin diğerleri arasından seçilmesine yardımcı olacaktır.

8) Temel Kriterlere Uygun Olasına Dikkat Edin

İş tecrübeleri ve okul istatistikleri sırasıyla yazmak, iletişim bilgilerinizin gerçek ve aktif olması (telefon, ePosta vb.) gibi temel kurallara mutlaka uygun olduğundan emin olun.

9. Referanslarınızı İyi Kullanın

Referanslarınızı sizin tecrübe ve deneyimlerinize mutlaka kefil olabilecek kişilerden olasına özen gösterin. İlk defa çalışacağınız bir işe giriyorsanız güvendiğiniz bir öğretmeninizin bilgilerini vermeniz mantıklı olacaktır.

10) Güncel Fotoğraf Kullanın

Fotoğraf kullanılmayan  CV’lerin incelememe olasılığı çok yüksektir. Bu sebepten dolayı CV oluştururken (son 6 ayda çekilmiş ) fotoğrafınızı eklemeyi dikkat edin.

CV’nizi gözden geçirmek ve eksik kalan bir yeni beceri veya deneyiminizi eklemeniz oldukça önemlidir. İşverenlerin hemen hemen hepsi, kendi yeteneklerini ve tecrübelerini artırmak, kendini geliştirmek için fazladan ilerleme gösteren kişilerden daha fazla etkilenirler. Cv Nasıl Yazılır? konusunda bilgilerimizi sizlerle paylaştık. Paylaştığımız bilgiler Cv nizi en etkili şekilde hazırlamanızda işinize yarayacaktır.

              Online Ders Vererek Para Kazanma            

        Ankara’da Evlere Ek iş Veren Firmalar          

           İzmir’de Evlere Ek İş Veren Firmalar           

           Bursa’da Evlere Ek İş Veren Firmalar          

         İstanbul’da Evlere Ek İş Veren Firmalar       

           Adana’da Evlere Ek İş Veren Firmalar         

     Sakarya Devlet Hastanesi iş ilanları detayları için TIKLAYIN!   


Konu hakkındaki Soru, Öneri ve Görüşlerinizi yorum bölümümüzden dile getirebilirsiniz. Güncel Personel, Memur ve İşçi alımı haberlerini en hızlı şekilde öğrenmek için bizi sosyal medyadan takip edebilirsiniz. Facebook sayfamıza ulaşmak için TIKLAYIN!

ALAKALI YAZILAR


1 Yorum

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir