Finlandiya Asgari Ücret ve Ortalama Maaşlar Ne Kadar?

Finlandiya Asgari Ücret  ve Ortalama Maaşlar-2022

Finlandiya asgari ücret ne kadar, ülkede yabancılar için yaşam şartları nasıl ve ortalama çalışan maaşları ne kadar? Finlandiya’da çalışan vatandaşlara verilen imkan ve  olanaklar nelerdir? Finlandiya asgari ücret kaç euro?

Finlandiya asgari ücret kaç euro?

Avrupa’da nüfusu en düşük ülkeler arasında Finlandiya yer almaktadır. Nüfus yoğunluğu olarak kalabalık olmayan Finlandiya beyaz zambaklarıyla ünlüdür. Aynı zamanda yaşam kalite standartları da oldukça yüksektir. Finlandiya Cumhuriyeti Kuzey Avrupa’da yer alır. Norveç, İsveç ve Rusya gibi önemli ülkelere sınır komşusudur. Finlandiya’nın nüfusu, tahmini olarak en son verilen verilere göre yaklaşık 5.540.750’dir. Avrupa’nın en soğuk ülkelerinden biridir. Gece yarısı güneşiyle ünlü olup, iyi bir ekonomiye sahiptir, ve ayrıca dünyada en fazla göle sahiptir.
———————————————————————
EN İYİ YURTDIŞI İŞ İLANLARI BAŞVURULARI
PARA KAZANMA ve KARİYER FİKİRLERİ

———————————————————————

Finlandiya’nın Başkenti Neresidir?

Finlandiya’nın Başkenti Helsinki, Finlandiya’nın para birimi Euro’dur. 2000 yılına kadar Fin Markkası kullanan ülke 2001 yılından sonra Euro kullanmaya başlamıştır. Başkenti Helsinki nüfus yoğunluğunun yaşandığı şehirdir. Kullanılmakta olan resmi diller Fince ve İsveççe olmak üzere iki farklı dil kullanılır. Elbette ingilizce de ülkede kullanılan diller arasında yer alır. Finlandiya, karma bir ekonomi modeline sahiptir. Avrupa’da ekonomisi gelişmiş ülkeler arasında yer almakta olup imalat sektöründe gelişme göstermiştir. Finlandiya’da asgari ücret saat baz alınarak düzenlenmektedir. Refah seviyesi ve ekonomik gelişmişliği yüksek olan Finlandiya’ya yerleşmek ve burada yaşamak isteyen bir çok kişi bulunmaktadır. Elbette Finlandiya asgari ücreti ve yaşam koşulları bu yüzden merak konusu olmaktadır. Bu yazımızda bizde sizler için Finlandiya asgari ücreti ve ortalama maaşları ve ülkenin genel yaşam standartlarını ayrıntılı bir şekilde açıklamaya çalıştık.

Finlandiya’da Asgari Ücret Ne Kadar? Para Kazanma

2022 yılında da  Finlandiya’da asgari ücret belirsizdir. Dünyadaki çoğu ülkenin asgari ücret için belirli bir rakamı mevcuttur. Asgari ücret konusunda sistemleri biraz daha farklılık arz etmektedir. Finlandiya’da asgari ücretle ilgili bir yasa yoktur. Asgari ödenecek ücret, özel sözleşmelerle düzenlenmektedir. Toplu sözleşmelerin yapılmadığı sektörler için, iş yeri sahipleri ve çalışan kesim kendi aralarındaki belirledikleri işçi tazminatını belirleyip ona göre bir anlaşma yapmaktadırlar. Finlandiya’da asgari ücret uygulaması saat baz alınarak belirlenmektedir.
Finlandiya Güncel İş İlanları ve İş Başvurusu

Finlandiya çalışma koşulları

Soğuk iklim kuşağına dahil olmasının yanı sıra Avrupa’nın en gelişmiş ülkeleri arasındadır. Çalışma koşulları bakımından en rahat ülkelerden birisidir. Finlandiya çalışma koşulları resmi çalışma süresi haftada 4 gün ve günlükte 6 saat şeklindedir. Ülkemize kıyasla çalışma koşullarının rahat olması çalışanların refah seviyesi, insanların Finlandiya da çalışma ve yaşama planları yapmasının sebeplerinin en başında gelmektedir. Peki, Finlandiya’da asgari ücret ne kadardır?

Ülkede uygulanan kalkınma planları, diğer İskandinav ülkeleriyle benzerlikler göstermektedir. Alt limiti, saat baz alınarak belirlenmektedir. Genel olarak ülkede asgari ücretli çalışanlar oldukça az sayıdadır. 2022 Finlandiya saatlik asgari ücret miktarı, 17 Euro olarak gösterilmiştir. Finlandiya’da çalışanlar, mesai sürelerine göre aylık ödeme almaktadırlar. Fazla mesai ücretleri, çalışanlara eksiksiz olarak verilerek, işverenlerce çalışanlara haksız yere mesai yaptırılması engellenmiştir. Belirlenen asgari tutar sektöre ve işin zorluğuna göre belirlenmektedir. Tüm yukarıda bahsettiğimiz durumları göz önüne alırsak Finlandiya’da iş başvurusu yapmadan önce, başvurmak istediğiniz sektörde uygulanan asgari ücret miktarını öğrenmeniz faydalı olacaktır.

Finlandiya’da Ortalama Maaşlar Ne Kadar?

Ülkemize kıyasla Finlandiya’da çalışanlara ödenen ücretler  genel olarak iyidir ve yıllık maaşlar 7,679 € ile 259,222 € arasında değişir.
Ortalama maaş, yıllık 54,564 € ‘dur.
Finlandiya’da ortalama maaş; 2168 €
İnsan Kaynakları Müdürü maaşı; 73.013 €
Muhasebeci maaşı; 2948 €
Sekreter maaşı; 1734 €
Kimya mühendisi maaşı; 72.962 €
Ofis asistanı maaşı; 1907 €
Çiftçi maaşı; 1279 €
Balıkçı maaşı; 1756 €
Veteriner hekim maaşı; 4032 €
Araba tamircisi maaşı; 2450 €
Oto elektrikçi maaşı; 2623 €
Garson maaşı; 32.449 €
Finans danışmanı maaşı; 4032 €
Duvarcı maaşı; 1973 €
İnşaat işçisi maaşı; 1907 €
Mimar maaşı; 3512 €
Teknoloji İş Analisti maaşı; 56.043 €
Yazılım Mühendisi maaşı; 43.697 €
Web Tasarımcısı maaşı; 58.688 €
Vinç operatörü maaşı; 3100 €
Mühendis maaşı; 4076 €
Elektrik mühendisi maaşı; 4098 €
Makine mühendisi maaşı; 3707 €
İnşaat mühendisi maaşı; 3816 €
Kaynakçı maaşı; 2745 €
Çatı ustası maaşı; 1778 €
Hemşire maaşı; 42.761 €
Programcı / Web Geliştiricisi maaşı; 48.178 €
Tamirci maaşı; 2623 €
Satış Temsilcisi maaşı; 36.356 €
Proje Yöneticisi maaşı; 64,340 €
Müşteri Hizmetleri ve Çağrı Merkezi Uzmanı maaşı; 49.705 €
Resepsiyonist maaşı; 1604 €
İngilizce öğretmeni maaşı; 2797 €
Öğretmen maaşı; 3013 €
Tercüman maaşı; 2644 €
Çevirmen maaşı; 2905 €
Diş hekimi maaşı; 8586 €
Doktor maaşı; 6981 €
Hemşire maaşı; 3555 €
Ambulans personeli maaşı; 1994 €
Aşçı maaşı; 1669 €
Garson maaşı; 1257 €
Avukat maaşı; 5247 €
Mutfak çalışanı maaşı; 1149 €
Temizlik işçisi maaşı; 1452 €
Hizmetçi maaşı; 1322 €
Elektrikçi maaşı; 2731 €
Makine operatörü maaşı; 2472 €
CNC operatörü maaşı; 1973 €
Bebek bakıcısı maaşı; 1149 €
Çocuk bakıcısı maaşı; 1951 €
Yaşlı bakıcısı maaşı; 1604 €
Kasiyer maaşı; 1149 €
Kamyon şoförü maaşı; 1973 €
Şef maaşı; 45.229 €

Finlandiya’da Hayat Şartları Nasıldır?

Çocukları olan aileler için her çocuk sayısına aylık ödenek verilmektedir. Çocuklu işsizlere ödenen işsizlik maaşı çocuk ücretinin dışında yükseltilmektedir. Orta derecede Finceye bilen ve yaklaşık olarak 4 yıl Finlandiya’da yaşayan kişiler, Finlandiya’da vatandaşlık başvurusunda bulunabilirler. Göçmenler, Finlandiya iş bulma kurumuna kayıt olarak, kazanç durumunu belirterek maaş yardımından faydalanabilmektedirler. Resmi tatiller ve pazar günleri çalışanlar çift ödeme alabilmektedirler. Ülkede çalışma şartları rahat ve verilen ücret, Dünya standartlarının üstündedir. Bu durumda Finlandiya’da yaşam ve çalışma için uygun ülkeler sıralamasında yer almaktadır. Kira fiyatları, temel ihtiyaçlar, oldukça uygundur. Bunların haricinde devlet tarafından çeşitli sektörlerde istihdam alanı oluşturularak iş imkanları da artırılmaktadır.

Gelişen sanayisi ve teknolojileriyle yaşam standartları ve kalitesi ileride olan bir ülkedir. Tarımsal olarak ihtiyaç duyulanlar uygun fiyatlara temin etme imkanı bulunmaktadır. Haftalık çalışma iş günü sayısı 4 gün ve 3 günde tatil yapılmaktadır. Bu durumda Finlandiya’da asgari ücretle yada asgari ücretin üstünde bir aylıkla çalışan vatandaşların, temel gereksinimlerini rahatlıkla karşılayıp ayrıcada sosyalleşebilmeleri için de yeterli miktarda maddi imkana ve bu maddi imkanı kullanacak kaliteli zamana da sahip olunabilmektedir.

Finlandiya’da Konut Kira Fiyatları?

Şehir merkezinde bir yatak odası olan daire kira bedeli; 724 €
Şehir merkezinden daha uzak yerlerde bir yatak odası olan daire kira bedeli; 571 €
Merkezi bölgede üç yatak odası olan daire kira bedeli; 1231 €
Şehir merkezinden biraz daha uzak bölgelerde ise yine üç yatak odası olan daire kira bedeli ise; 930 €’dur.

kaynak

Nusret Miami İş Başvurusu Yurt Dışı İş Başvurusu

Finlandiya Güncel İş İlanları ve İş Başvurusu

Finlandiya Asgari Ücret ve Ortalama Maaşlar Ne Kadar?


Konu hakkındaki Soru, Öneri ve Görüşlerinizi yorum bölümümüzden dile getirebilirsiniz. Güncel Personel, Memur ve İşçi alımı haberlerini en hızlı şekilde öğrenmek için bizi sosyal medyadan takip edebilirsiniz. Facebook sayfamıza ulaşmak için TIKLAYIN!

ALAKALI YAZILAR


2 Yorum

  1. Merhaba ben Finlanda çalışmak istiyorum
    Benim aşçı olarak çalışmak istiyorum ayriyeten kebap ve piza hostaligimda var bu islerida yapiyorum

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir