İş Bulma Şansınızı Nasıl Artırırsınız? İş Arama ve Bulma Rehberi

İş Bulma Şansınızı Nasıl Artırırsınız?

Günümüzün zorlu ve rekabetçi iş ortamında iş bulmak malesef o kadar da kolay değil. İş Bulma Şansınızı Nasıl Artırırsınız? konu başlıklı yazımızı bu soruyu soran herkese fikir olması açısından araştırdık. Birçok iş başvurusu sahibi, aylarca aradıktan sonra bile iş bulamayabilir. Genellikle yapmanız gereken tek şey, işe alınma şansınızı artırmak için doğru iş arama tekniklerini yeniden gözden geçirmektir. Aşağıda, İş Bulma Şansınızı Nasıl Artırırsınız? sorusunun karşılığı olacak, konuyla alakalı yapabileceğiniz şeylerin bir listesini sizler için paylaşıyoruz.

1. Özgeçmişinizi yazarken yaratıcı olun

Yüzlerce insan aynı iş için yarışırken, İnsan Kaynakları personeli özgeçmişinize bakmak için on saniye kadar kısa bir süre harcayabilir. Bu nedenle, sizin cv’nizin etkileyici görünmesi ve diğerlerinden sıyrılması çok önemlidir. Özgeçmişiniz ile yaratıcı olarak diğer iş arayan kişiler ile kendinize rekabet avantajı sağlayabilirsiniz.

2. Kapak mektubunu (Önyazı) görmezden gelmeyin

Kapak mektubu, kişiliğinizin bir temsilidir ve işe alım görevlileri, iş için nitelikli olup olmadığınızı belirlemek için genellikle bunu kullanırlar. Kapak mektubunu yazma şekliniz, başarı ile başarısızlık arasındaki farkı gösterir niteliktedir. Bu nedenle, işiniz için niteliklerinizi, becerilerinizi ve tutkunuzu açıkça ifade ettiğinden emin olun. Önyazı nasıl hazırlanır isimli yazımızı incelemeyi unutmayın.

3. Güçlü yönlerinizi ve başarılarınızı vurgulayın

Birçok başvuru sahibi, iş tanımına benzeyen özgeçmişler oluşturma hatası yapmakta. Güçlü yönlerinizi ve başarılarınızı vurgulayarak özgeçmişinize renk katın. Önceki işinizde çalışırken neler başardığınızı ayrıntılı olarak göstererek işe alınma şansınızı artırın. Bunu yaparken, özgeçmişinizin öne çıkmasını sağlayabilir ve İK yöneticisine, doldurmaya çalıştıkları işe ne getirebileceğiniz konusunda bir fikir verebilirsiniz.

4. Şirket hakkında araştırma yapın

Bir şirketi onlar için mükemmel bir seçim olduğuna ikna etmek için, gerekli özeni gösterme görevini kendin üstlenmelisin. Çoğu şirketin, başvuru sahiplerinin iş kolları hakkında daha fazla bilgi edinebilecekleri bir web sitesi vardır. Şirket profilini okuyun ve potansiyel bir çalışanda ne aradıklarını öğrenin.

5. Birden fazla işe başvurun

Çoğu başvuru sahibi, belirli bir şirkette yalnızca bir işe başvurabileceklerini düşünürler. Fakat Durum bu şekilde değildir. Şirkette mevcut olan çeşitli işler için nitelikli olduğunuzu düşünüyorsanız, birden fazla işe başvurmanızda bir sorun yoktur. Bu sizin işe alınma şansınızı artırabilir.

6. Başvurularınızı mutlaka takip edin

Bir firmadan başvurunuzla ilgili geri bildirim aldığınızda, zaman zaman başvuru sonucunuzu takip etmelisiniz. Çok sayıda başvuru nedeniyle, bazı özgeçmişler gözden kaçmış veya yanlış yerleştirilmiş olabilir. Onlara aralıklı zamanlarda kendinizi hatırlatmanız sorun olmayacaktır. Zaten ön görüşme yaptıysanız ve herhangi bir nedenle işi alamıyorsanız, onlara teşekkür ederek veya herhangi bir değişiklik olması durumunda sizi akılda tutmalarını söyleyerek takip edebilirsiniz.

Sonuç olarak unutmamalısınız; İş piyasası çok rekabetçi bir ortamdır. Geride kalmak istemiyorsanız, iş bulma şansınızı artırmak için bir eylem planınızın olması gerekir. İdeal işvereninizi nasıl etkileyebileceğinizi düşünün ve onlara ihtiyaç duydukları kişi olduğunuzu göstermek için her fırsatı sizi bekliyor. İşinizi şansa bırakmazsanız fırsatlar birer birer kapınızı çalacaktır. Örneğin aşağıda paylaşacağımız linklerede bir göz atın, kariyerinizi belirlemede size yardımcı olacak ipuçları bulabilirsiniz.

        Ek İş İlanlarına Buradan Ulaşabilirsiniz.      

    Ankara’da Evlere Ek iş Veren Firmalar     

      İzmir’de Evlere Ek İş Veren Firmalar     

      Bursa’da Evlere Ek İş Veren Firmalar     

      İstanbul’da Evlere Ek İş Veren Firmalar     

      Adana’da Evlere Ek İş Veren Firmalar      


Konu hakkındaki Soru, Öneri ve Görüşlerinizi yorum bölümümüzden dile getirebilirsiniz. Güncel Personel, Memur ve İşçi alımı haberlerini en hızlı şekilde öğrenmek için bizi sosyal medyadan takip edebilirsiniz. Facebook sayfamıza ulaşmak için TIKLAYIN!

ALAKALI YAZILAR


Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir