Üniversite Taban Puanları ve Sıralamaları

Üniversite Taban Puanları ve Sıralamaları

Üniversite Taban Puanları Sıralamaları

2023 üniversite taban puanları belli oldu mu? 2023 yılına ait YKS taban puanları ve başarı sıralamaları ile ilgili bilgiler ön kılavuz olarak ÖSYM tarafından açıklandı! Yapılan açıklamaya göre, “2023-YKS Yükseköğretim Programları ve Kontenjanları Kılavuzu, 20-25 Temmuz 2023 tarihleri arasında http://www.osym.gov.tr adresinden yayımlanacaktır.”

Taban puan sıralama nedir? Örneğin bölüm 10 kişi alım yapacak, tercih edenler arasından puanı en yüksek olan kişiden başlanmak üzere puan düşerek 10 kişi bölüme yerleştirilir. Bu 10. Kişinin almış olduğu puan “taban puan” dır. Bölüm taban puanı ne anlama gelir? Üniversite taban puanları, önceki yıl sınava giren adaylardan ilgili üniversite ve bölüme yerleşen en düşük puanlı adayın yerleştirme puanını ifade eder.

Üniversite Taban Puanları ve Üniversite Kontenjanları

YKS taban puanları ve başarı sıralaması, YKS tercih kılavuzunun yayımlanmasının ardından öğrenciler tarafından en çok merak edilen konu başlıklarından biri haline geldi. Lise mezunu adaylar, tercih döneminde ön lisans ve lisans bölümlerinin en düşük kaç puandan alım yaptığını öğrenmek istiyor. Tavan puan ise en yüksek alım yapılan puanı ifade ederken, taban puan en düşük yapılan alımı ifade ediyor.

YKS tercih işlemleri 27 Temmuz Perşembe günü başlayacak ve tercih ekranı 13 gün süreyle açık kalacak. Adaylar üniversite taban puanları, kontenjanları, başarı sıralaması gibi kriterleri göz önünde bulundurarak tercih listelerini hazırlayacaklar. Tercih maratonunun başlamasına kısa bir süre kala, 2023 YKS taban puanları ve başarı sıralaması hakkında bilgilerin açıklandığı merak ediliyor. Bu yıl toplamda 1 milyon 61 bin kontenjan, üniversitelere açıköğretim fakülteleri ile birlikte ayrıldı. Bunun 465 bini 4 yıllık lisans bölümlerine, 388 bini ise 2 yıllık ön lisans bölümleri için kullanılacak.

YÖK, 2023 yılında boş olan kontenjanları ÖSYM’ye bildirerek, hazırlanan kılavuzda bu bilgilere yer verecek. 2023 yılında alım yapılacak boş kontenjanların toplam sayısı da belli oldu. 2 yıllık ön lisans bölümleri için toplam 388 bin kontenjan ayrılırken, bu yıl özel üniversiteler toplam kontenjanın %21’ini oluşturacak. Açık öğretim üniversite eğitimi almak isteyenler için ise 1 milyondan fazla kontenjan öğrencileri bekliyor olacak.

Adaylar AYT, TYT ve YDT puanlarıyla tercih yaparak Atatürk Üniversitesi, Anadolu Üniversitesi ve İstanbul Üniversitesi Açık ve Uzaktan Eğitim Fakültelerini seçebilecekler. Öğrenciler tercih takvimine göre hareket edecekler ve ilk tercihte yerleşemeyen adaylara ikinci tercih hakkı sunulacak. Boş kalan kontenjanlar ikinci tercihlerde ayrıca ÖSYM tarafından duyurulacak. Peki, 2023 YKS taban puanları ne zaman açıklanacak? İşte, 2023 üniversite taban puanları için son gelişmeler…

ÖSYM YKS KILAVUZUNDA NELER YER ALACAK?

ÖSYM YKS tercih kılavuzunda, adayların tercih takvimi ve 2022 yılına ilişkin üniversitelerin alım yaptığı puanlar yer alacak. Öğrenciler tercih ekranında Program kodu, Fakülte/Yüksekokul adı, program adı, puan türü, genel kontenjan, en düşük puan, en yüksek puan gibi kriterleri göz önünde bulundurarak tercihlerini yapacaklar. Henüz yeni tercih takvimi açıklanmadı. Geçtiğimiz yıl, sınav sonuçları 18 Temmuz’da erişime açılmış ve tercih işlemleri 27 Temmuz’da başlamıştı.

YKS sınav sonuçları için heyecanlı bekleyiş devam ediyor. Ölçme, Seçme ve Yerleştirme Merkezi (ÖSYM) henüz 17-18 Haziran’da düzenlenen AYT, TYT ve YDT sınav sonuçlarını açıklamadı. YKS sınav sonuçları açıklandıktan sonra ÖSYM’nin sosyal medya hesaplarından duyuru yapılacak ve Sonuç Açıklama Sistemi üzerinden sonuçlar T.C. kimlik numarası ve aday şifresiyle sorgulanabilecek. Yayınlanan takvime göre sonuçlar, 20 Temmuz Perşembe günü duyurulacak.

YKS TERCİHLERİ NE ZAMAN YAPILACAK?

YKS sonuçları açıklanmasından sonra YKS tercih süreci bekleniyor. YKS tercihleri 27 Temmuz-8 Ağustos tarihlerinde yapılacak. Üniversite seçerken sıralama mı önemli puan mı? Yıllara göre değerlendirildiğinde  puanlarda büyük aralıklarda oynamalar olurken başarı sıralarında bu oynamalar çok fazla olmamaktadır. Bu nedenle doğru tercih yapmak için kesinlikle başarı sırası dikkate alınmalıdır.

Tercih yaparken ilk sıraya ne yazılmalı?

Tercih yapmak için liste oluştururken hayallerindeki üniversite ve bölümleri tercih listesinin ilk sıralarına yazmalı, sonrasında sıralamalarına yakın olan; üstünde ve altındaki üniversite programlarını bölüm yerleştirme sıralamalarını göz önüne almalı.

Tıp için kaç bine girmek gerekir 2023?

ÖSYM tarafından alınan karar uyarınca Hukuk 125,000, Tıp 50,000, Diş Hekimliği 80,000, Eczacılık 100,000, Mimarlık 250,000, Mühendislik ve Öğretmenlik Programlarında 300,000 (Müzik Öğretmenliği için TYT 800.000) başarı sırası altında yerleştirme yapılmayacaktır.

Öğrenciler İçin En Kolay Para Kazanma Yolları

Özel Üniversite Fiyatları Ne Kadar?

Ameliyathane Hemşiresi Nedir, Nasıl Olunur?, Ne İş Yapar?

Anaokulu Öğretmeni Kimdir, Ne İş Yapar? Maaşları Ne Kadar?

Acil Servis Hemşiresi Kimdir, Nasıl Olunur? Maaşları Ne Kadar?

Üniversitelerin Öğrenci İşleri Çalışma Saatleri

Polonya’da Üniversite Eğitimi ve Ücretleri


Konu hakkındaki Soru, Öneri ve Görüşlerinizi yorum bölümümüzden dile getirebilirsiniz. Güncel Personel, Memur ve İşçi alımı haberlerini en hızlı şekilde öğrenmek için bizi sosyal medyadan takip edebilirsiniz. Facebook sayfamıza ulaşmak için TIKLAYIN!

ALAKALI YAZILAR


Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir