Danimarka İşçi Alımı

Danimarka İşçi Başvurusu

Danimarka’da çalışarak hayatını orada kurmak isteyen kişiler için Danimarka’da iş başvuru süreci biraz uğraştırsa da iş kabulü aldıktan sonra çok zor değildir. İlk olarak, Danimarka iş ilanlarının yayınlandığı siteleri takip etmeli ve kendinize uygun bir iş ilanını seçmelisiniz. İş ilanına başvuruda bulunmalı ve kabul almalısınız.

Kabul aldığınız şirketten Danimarka çalışma vizesi almanızı kolaylaştırması için bir davet mektubu almanız sizin işinizi kolaylaştıracaktır. Bu davet mektubu ve gereken tüm diğer evraklarla beraber Danimarka insan kaynakları şirketlerine ya da Danimarka Başkonsolosluğu gibi yerlerden işçi alımı başvurularında bulunabilirsiniz. 

Danimarka İşçi İlanları

Danimarka‘da hükümet istihdam sektörünün nitelikli işçi açığını kapatmak için kapsamlı bir çalışma yaptı. Danimarka işçi alımında şartları kolaylaştırdı, artık gelmek eskisine göre daha kolay. Hangi konularda, ne değişiklikler yapıldı, meslekler ve kazançları gibi konulardan bahsettik.  Danimarka bir çok konuda kuralları esnetti.

Danimarka işçi alımı başvuruları nasıl yapılıyor?

İşçi alımları başvuruları nereye yapılmalı, şartları nelerdir, kimler başvuru yapabiliyor? Ülkede çalışabilecek vasıflı ve vasıfsız işçi, personel almayı planlıyor. Danimarka çalışacak olan vatandaşlara 5 bin euro’dan fazla maaşla çalışan alacak.

Bunlar arasında Peyzaj Bahçıvanı, Bahçıvan İşçisi, Duvar Ustası, Marangoz İşçisi, Tesisatçı, Kaporta Metal İşçisi, Demirci, Sac Metal İşçisi, Demir Ve Metal Servis Teknisyeni, Endüstriyel Teknisyen, CNC Operatörü, Mekanik, Elektrikçi, Elektrik Müteahhidi, Tamirci, Kasap, Fırıncı, Usta Fırıncı, Şef gibi meslekler yer alıyor.

Danimarka İşçi Alımı Yapan Firmalar

Danimarka’da çalışmak için iş ilanlarının yayınlandığı sitelerden kendinize uygun bir iş bulmalı ve başvuruda bulunmalısınız. Genel olarak Danimarka’da yurt dışından işçi alan firmalar SoftNice, 1 Hotels, LJB And Co, ERSG, Great Bear, Ashbrittle, Currys, Schindler, Seltek Colsuntants, Rbw Consulting Limited, Excite Recruitment, Oliver Bernard Ltd ve Greaves Recruitment Solution Ltd olarak görülmektedir. İşçi alımı yapan daha pek çok şirket vardır ve hepsi farklı meslek gruplarındadır. Siz kendinize en uygun şirketi ve işi kariyer sitelerinde yapacağınız araştırmalar ile bulabilirsiniz.

Danimarka İş İlanı Web Siteleri

Danimarka’da çalışmak ve yaşamak isteyenler il olarak iş ilanlarına bakarlar. Genellikle kariyer sitelerinde yayınlanan bu iş ilanları sayesinde iş bulurlar ve Danimarka’ya yerleşebilirler. Danimarka iş ilanlarına hangi sitelerden bakılır? Yurt dışında ve özellikle Danimarka’da yer alan iş ilanları için kullanılan sitelerden birkaçıdır.

 • Indeed,
 • Monster,
 • LinkedIn,
 • SimplyJob,
 • Workindenmark,
 • FreeAds,
 • EnEuropaJobs,
 • Globaladstorm,
 • Indevjobs,
 • Kwickme
 • Jooble

Danimarka İşçi Alımı Başvuru Şartları Neler?

Danimarka’da çalışmak isteyen kişiler belirli başvuru şartlarını yerine getirebiliyor olmaları gerekir. Bu başvuru şartlarının konulmasındaki sebep ülkeye ve halka sıkıntı yaratabilecek vasıfsız işçi alımını önlemek ve ülkenin elinde bulundurduğu yüksek refah seviyesini sıkıntıya sokmamaktır.

Bu nedenle Danimarka’da iş ilanlarında, yabancı uyruklu vatandaşlar için çok sayıda şart aranır ve çalışma vizesinde her bir detay incelenir. Danimarka işçi alımı şartlarının başında daha ülkeye gitmeden oradan bir iş bulmuş olmanız gelir. Bu işe kabul edilmiş ve elinizde kabul edildiğinize dair bir belgenin olması gerekir.

Ardından iş başvurusunda bulunduğunuz şirkete, çalışma pozisyonuna, nitelikli ya da niteliksiz işçi olmanıza göre belirlenen dil yeterliliğine sahip olmanız gerekir. İş başvurusunda bulunduğunuz meslek alanında mutlaka mesleki yeterliliğe sahip olmanız gerekir. Çalışma vizenizde de hiçbir sorun çıkmaması halinde Danimarka’ya gidebilir ve orada çalışabilirsiniz. 

Danimarka Çalışma Vizesi Nasıl Alınır?

Danimarka çalışma vizesi almadan önce mutlaka oradan bir iş bulmanız gerektiğini belirtmiştik. Bulduğunuz şirketten davet mektubu alarak ve Danimarka çalışma vizesi için gerekli olan tüm belgeleri toplayarak  Danimarka Uluslararası İşe Alım ve Entegrasyon Ajansına, Danimarka Başkonsolosluğuna ya da Danimarka Büyükelçiliğine bağlı olan başvuru merkezlerinden aldığınız randevu ile çalışma vizesi alım sürecinizi başlatabilirsiniz. Başvuruda bulunacağınız yerler İstanbul, İzmir, Antalya ve Ankara illerinde bulunmaktadır. Çalışma vizesine başvurabilmek için;

 • İlk olarak New to Denmark Web sitesine girmeli ve çalışma izninin yer aldığı sekmeden çalışma iznine başvuruda bulunacak kişinin kimlik bilgileri girilmeli ve başvuru kaydı için sıra numarası alınmalıdır. 
 • Başvuru sıra numarası alındıktan sonra Danimarka oturma izni ve çalışma izninin belirlenen başvuru ücreti yatırılmalıdır. 
 • Başvuru ücretinin ödendiğine dair almış olduğunuz dekontu kaybetmemeli ve ihtiyaç halinde istenilen yere vermelisiniz. 
 • Çalışma ve oturma izni için istenilen başvuru evrakları eksiksiz olarak hazırlanmalı ve randevu alınarak Danimarka Uluslararası İşe Alım ve Entegrasyon Ajansına ya da Danimarka Başkonsolosluğu veya Danimarka Büyükelçiliğine bağlı olan başvuru merkezlerine teslim edilmelidir. 
 • Oturum izni kartı için başvuru sahibinin biyometrik fotoğrafı ve parmak izi alınır. Eğer online bir şekilde başvuru yaparsanız biyometrik fotoğraf ve parmak izi vermeniz için 14 günlük bir süreniz olacaktır. Bu süre içerisinde bu işlemleri gerçekleştirmeli ve ortalama 30 günlük süre içerisinde açıklanacak olan başvuru sonucunuzu beklemelisiniz. 

Danimarka Çalışma Vizesi İçin Gerekli Evraklar

Türkiye’den Danimarka ’ya çalışmak için gidecek olan kişilerin gitmeden iş bulmaları gerekir. Gitmeden önce iş bulabilmek için iş ilanları konusunda araştırma yapmanız gerekir. Ardından yapmanız gereken gideceğiniz ülkeden çalışma izni almaktır.

Çalışma izninin alım sürecini kolaylaştırmak için başvuruda bulunduğunuz şirketle sözleşme imzalamanız sizin yararınıza olacaktır. Sözleşmenin ardından işçi alımı başvuru formunu doldurmanız gerekir. Bu form yurt dışında yer alan işverenlerin işçi alımı yapabilmeleri için yapmak zorunda oldukları bir belgedir. Çalışmak isteyen kişi bu başvuru formunu doldurduktan sonra, başvurunun yapılacağı temsilcilikten randevu almalıdır. Bu randevu tarihine kadar gerekli evraklar hazırlanmalı ve başvurudan sonra gelecek olan cevap beklenmelidir. Danimarka çalışma izni için istenilen belgeler:

 • Çalışma vizesi başvuru formu
 • En fazla 10 yıl önce çıkarılmış olan pasaport
 • 2 adet( daha fazlası istenilebilir) biyometrik fotoğraf 
 • Başvurduğunuz şirketten almış olduğunuz işveren davet mektubu
 • İş sözleşmesi
 • Öğrenim belgesi
 • Tam vukuatlı nüfus kayıt örneği
 • Banka hesap dökümü

Olarak belirlenmiştir. Bu belgeler eksiksiz bir şekilde randevu tarihine kadar toparlanmalı ve teslim edilmelidir. Herhangi bir eksik belge olması ya da yalancı beyanda bulunulduğu anlaşılması halinde başvurunuz geçersiz olacak ya da olumsuz sonuçlanacaktır. 

Danimarka’da Çalışanlar İçin Eş Oturma İzni Nasıl Alınır?

Danimarka’da çalışma izni almanızın ardından Danimarka’da almış olduğunuz maaşa göre kalıcı olarak yerleşmeniz gerekir ve bu birkaç yılı bulabilir. Danimarka eş oturma izni nasıl alınır? Danimarka yasalarına göre eş oturma izni alabilmek için, Danimarka’da çalışan kişiler eşlerini Vergi Dairesine kaydettirmeleri gerekir.

Vergi Dairesine kaydettirilmemiş olan aile üyeleri için çalışma ya da oturma iznine başvuru yapılması mümkün değildir. Çalışan kişi, kalıcı oturma izni aldıktan sonra Danimarka Büyükelçiliği ve Danimarka Konsoloslukları üzerinden eşleri ve çocukları için gerekli belgelerin sunulması ile onlar için oturma izni alabilir.

Eşler ve aile üyeleri için olan oturma izninin onaylanma süreci uzun sürebilir. Bu nedenle Danimarka’da çalışan kişi bu süreci hızlandırabilmek için bir avukat tutabilir ve süreci daha kısa bir hale getirebilir. 

Danimarka’da İşçi Hakları Nasıldır?

Danimarka’da çalışan işçilerin hakları İşçi hakları ve İşçi Kanunu ile korunur. Danimarka Yurtiçi Hasılasının yaklaşık olarak %4,4 ’ünü işsizleri desteklemek ve yeniden eğitmek amacıyla kullanmaktadır.  Şirketler ya da çalıştıkları yerler tarafından mobbinge uğrayan işçilerin hakları hükümet tarafından korunur ve işçinin yaşadığı mağduriyeti gidermeye çalışır. Danimarka’da pek çok ülkeden işçi bulunur.

Danimarka’da çalışan Türk işçilerin hakları ise yine Danimarka hükümeti tarafından korunmaktadır. Bu konuda herhangi bir ayrım bulunmaz. Türk vatandaşlarının Avrupa Birliği pasaportu almalarının mümkün olmadığı için Danimarka’da çalışmak ve oturmak için izin almak zorundalardır. Bu nedenle çalışma izni alan Türk vatandaşlarının da hakkı korunmaktadır. Yabancı uyruklu kişilerin haklarının korunması için çalışma sözleşmeleri yapılır. 

Danimarka’da iş alanına göre değişse de çalışma saati haftalık ortalama 37 saat olarak belirlenmiştir. Çalışanlar yılda 5 hafta izin kullanma hakkına sahiptirler ve hastalık ya da yakın ölümü gibi durumlarda maaşlarında herhangi bir kesinti yapılmamaktadır. Çalışanların öğle yemeği molaları 30 dakikadır. Çalışılan firmaya göre çalışanların öğle yemeği ücretinin maaşa dahil edilip edilmediği değişim gösterir. 

Danimarka Asgari Ücret Nedir?

Danimarka’da çoğu ülkenin aksine asgari ücret diye bir sistem bulunmamaktadır. Ancak yine de ülkede en az maaş alan bir kesim vardır. Bu kesimi genellikle vasıfsız işçiler oluşturmaktadır ve 2022 yılı için bu işçilerin maaşı 25 bin Danimarka Kron’u olarak belirlenmiştir.

Bu da Türk lirasına çevrildiğinde ortalama olarak 62 bin 500 TL yapmaktadır. Ülkenin refah seviyesinin çoğu Avrupa ülkesine göre yüksek olduğunu belirtmiştik. Danimarka’da çalışan bir doktor aylık 100 bin Kron, hemşire 50 bin Kron ve Danimarka’da ortalama bir işçi maaşı aylık 43 bin Kron’dur. 

Danimarka’da Yaşanır Mı?

Danimarka’da iş ilanları ve maaşlarından sonra Danimarka’da yaşam nasıldır? Sorusu da merakları cezbeder. Çoğu Avrupa ülkesine göre Danimarka oldukça iyi bir konumdadır. Ülkenin refah seviyesi çok yüksektir ve sosyal olanakların da oldukça geliştiğini söylememiz mümkündür. Bunların haricinde insan ve hayvan hakları, hükümetin işleyişi, büyük bir bölümünün hizmet sektörüne dayandığı ekonomisi de oldukça iyidir.

Danimarka’da günlük hayat sabah 09.00 itibariyle başlar ve hizmet sektörü dışında diğer tüm şirketler 17.00 ’da kapanır. Hafta sonları tatile ve dinlenmeye önem verilir. Danimarka’nın olumsuz özelliği olarak hava şartlarını saymamız mümkündür. Çünkü genel olarak kapalı ve yağışlı bir hava vardır. Halkın büyük bir bölümünde D vitamini eksikliği görülse de Danimarka yaşam koşulları bakımından en iyi ülkeler arasında yerini alıyor. 

Danimarka’da Çalışma İzni Almadan Çalışmak Mümkün Mü?

Danimarka yasalarına ve kurallarına bağlı bir ülkedir. Bu nedenle çalışma izni almadan çalışmak kaçak yollarla çalışma durumuna girer. Kaçak çalışmanın tespiti kolayca yapılır ve bu durumda para cezası ya da 1 yıla kadar hapis cezası verilmektedir. Kaçak çalışan kişinin 2 yıl kadar süreyle Danimarka’ya girişi yasaklanır.

Kaçak işçi çalıştıran firmaya da işçinin çalıştığı her ay için 10 bin ya da 20 bin Danimarka Kron’u para cezası kesilir. Turist vizesi alarak Danimarka’da çalışmak da mümkün değildir. Danimarka’da staj yapabilmek için de çalışma vizesine ihtiyaç vardır.  Danimarka’da yasal yollarla çalışmanın tek yolu çalışma ve oturma vizesi almaktır. 

Yüksek Lisans Yapılırken Çalışılabilir Mi?

Danimarka’da yüksek lisans yapan kişiler için Danimarka’da yüksek lisans yaparken çalışmak merak edilir. Yüksek lisansınızı yaparken bir yandan da çalışmanız mümkündür. Ancak bunun için de Danimarka yüksek lisans çalışma izni almanız gerekir. Bu başvuruları çalışma izninizi aldığınız gibi almanız mümkündür. Danimarka’da öğrenciler için iş imkanı az olsa da üniversitelerin bünyesinde iş bulmanız mümkündür. Ancak bu durumda bir şart bulunur. Eylül ayından mayıs ayına kadar haftada en fazla 20 saat çalışabilirsiniz. Öğrencilere pek çok yönden kolaylık sağlanır bu nedenle çalışma konusunda biraz sıkı yönetim vardır. 

Yurtdışı İşçi Alımı Yapan Ülkeler Yurtdışı İşçi Arayan Ülkeler

Almanya Türk Sağlık Personeli Alımı

Almanya’da Asgari Ücret Ne Kadar? Almanya’da Maaşlar Ne Kadar?

Almanya’ya Nasıl Gidilir? Almanya’ya Gitmek İçin Gerekenler

Almanyada Türk İş İlanları Almanya da Türk İşçi Arayanlar

Getir Almanya İş İlanları ve İş Başvuru Formu

Almanya’da İş Arama Siteleri ve İş Başvurusu


Konu hakkındaki Soru, Öneri ve Görüşlerinizi yorum bölümümüzden dile getirebilirsiniz. Güncel Personel, Memur ve İşçi alımı haberlerini en hızlı şekilde öğrenmek için bizi sosyal medyadan takip edebilirsiniz. Facebook sayfamıza ulaşmak için TIKLAYIN!

ALAKALI YAZILAR


3 Yorum

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir