Yurtdışı İşçi Alımı Yapan Ülkeler Yurtdışı İşçi Arayan Ülkeler

Yurtdışı İşçi Alımı Yapan Ülkeler Hangileridir?

Yurtdışı İşçi Alımı Yapan Ülkeler en çok yaşam şartları, geçim sıkıntısı, artan enflasyon ve buna bağlı olarak işsizlik problemleri gibi sebeplerden dolayı, özellikle son yıllarda artış gösteren yurt dışında iş arayışı günümüzün de popüler konularından biri haline gelmiştir.  Yurt dışına gitme durumu her ne kadar kulağa hoş gelse de, yabancı olduğun bir kültürde hayata başlamak göründüğü kadar da kolay bir durum değildir. Yurtdışı işçi arayan ve yurtdışından çalışacak yurtdışı işçi ve yurtdışı eleman alımı yapan ülkeler bulunuyor. Bizler de bu sürece girme planı kuran siz değerli okurlarımıza rehber olması amacıyla, Türk işçi arayan ülkeler ve Yurtdışı İşçi Alımı Yapan Ülkeler ve süreç ile ilgili bu yazıyı ele aldık. Ekonomik refah seviyesi yüksek olan ülkeler ve ucuz  gücüne ihtiyacı olan ülkeler  hangileri?

Yurtdışı İşçi Alımı Yapan Ülkeler

Yurt dışına gitme sürecinde hangi ülkenin, Türk vatandaşlarına daha kolay istihdam sağladığını bilmek de oldukça önemli bir konudur. Bu konu daha çok vasıfsız işçi sınıfı için hassas bir konu haline gelmiştir. yurt dışından işçi alımı yapan ülkeler hangileridir konusunu araştırdığımızda her zamanki gibi ilk ülkeler arasında Almanya yerini almaktadır. Bu listede daha sonrasında özellikle inşaat sektörüyle Türkmen ve Arap ülkeleri de yerini alıyor. Bu ülkelerin başında ABD, Rusya, Çin, Birleşik Arap Emirlikleri, Katar, Japonya, Avrupa Ülkeleri gelmektedir. Ancak şunu belirtmekte fayda var bu ülkelerin bazılarının sadece bedensel iş yapan işçilere ihtiyacı varken bazıları ise belirli bir mesleğe veya belirli bir sektöre ihtiyaç dahilinde işçi alımı yapıyor.

Hangi Ülkeler Yurtdışından İşçi Alımı Yapıyor?

Ülkeler yaşadıkları işçi açığı sıkıntısından kaynaklı olarak yurt dışında kariyer planlayan kişilere fırsatlar sunarak bu konuda duyuru yayınlıyorlar. İŞKUR’da dahi Almanya gibi yurt dışı istihdam ve koşulları hakkında duyurular yayınlanarak bu süreçte destek olmak hedefleniyor. Bu ülkeler dışında Kanada, Finlandiya, Danimarka, İngiltere ve Amerika gibi ülkelerde işçi pozisyonlarında açık olduğunu duyurmuşlardır. Çeşitli alanlarda açıkları olan bu ülkelerin hepsinde de ayrı şartlar ve bunlara bağlı koşullar da sizleri bekliyor. Almanya Türk Sağlık Personeli Alımı

İŞKUR Yurt Dışına İşçi Gönderiyor Mu?

Ülkemizde iş ve işçi sağlama açısından oldukça önemli olan İŞKUR yurt dışına işçi gönderiyor mu? diye araştırdığımızda yurt dışında da istihdam hizmeti sunduğunu görüyoruz.  İş bulunması ve işverenle yapılacak hizmet akitlerinin onaylanması ve işçilerin işlemlerinin yapılması konusunda destek sağlayan İŞKUR birçok kişiye bu konuda umut olmaktadır.

8 Bin Kişiye Yurt Dışında İş İmkânı

İŞKUR, binlerce kişiye yurt dışında iş imkânı sağlayarak, istihdamın ve buna bağlı refah seviyesinin artmasına aracılık ediyor. Türk işçi arayan ülkeler listesinde ilk sırayı Almanya, ardından sırasıyla Sırbistan, Katar, Irak, Özbekistan gibi ülkeler gelmektedir. 8 bin kişiye yurt dışında iş imkânı konusu son zamanlarda en çok araştırılan konular arasında yerini almıştır. Vasıflı veya vasıfsız birçok kişiye iş imkânının sağlanması, ülkemizde yaşanan ekonomik sıkıntılar karşısında adeta bir umut olmuş ve kişiler de bu konuda rağbet göstermiştir. Çeşitli belgelerin talep edildiği bu sürecin başlangıçta yorucu olduğunu da söylemekte fayda var.

Türkiye’den Vasıfsız İşçi Alan Ülkeler

Vasıfsız işçi durumu, eğitimli kişilere göre daha kolay istihdam sağlatıldığı düşünülmektedir. Bu noktada da eğitimli kişinin kendini ve dilini ne kadar geliştirdiği gibi konular öne çıkar. Eğer ki kişi hem üniversite mezunu hem yabancı dile vakıf ve standartlara uygun eğitimli bir kişi ise yurt dışında çok iyi koşullarda iş bulma imkânına erişebilir. Ancak vasıfsız işçi konusunda yabancı ülkelerin bu ülkede talebi daha da fazla olmaktadır. Hâl böyle olduğunda da ülkemiz koşullarında eğitimli olsa dahi iş bulamayan kişiler vasıfsız işçi sıfatıyla dahi olsa yurt dışına gitme hayali kurmaktadır. Türkiye’den vasıfsız işçi alan ülkeleri araştırdığımızda da yine karşımıza Almanya, Türkmen ve Arap ülkeleri çoğunlukta ülkeler çıkmaktadır. Sektörüne göre değişkenlik gösteren bu ülkelerde Türk vatandaşlarının da fazla oluşu ortama kolay adapte olmayı sağlıyor.

Evet, bu yazımızda sizlere umut ve rehber olması amacıyla Türk işçi arayan ülkeleri ve sizi bekleyen süreç ile ilgili kısaca bilgilendirme yapmak istedik, umarız ki şans her zaman sizinle olur. Sektörler üzerinde örnek vermek gerekirse, en çok yazılımcı alan ülkeler Hollanda, Almanya ve Kuzey Avrupa ülkeleri olarak öne çıkmaktadır. İnşaat sektörü için ise, Rusya, Kazakistan, Sırbistan gibi ülkeleri başa yazmak mümkündür.

Yurtdışında En Çok Aranan Sektörler Hangileri?

Her ülkenin ihtiyacına göre farklılık göstersede istatistiksel olarak bakıldığında en çok tercih edilen sektörler; İnşaat, sağlık, yazılım, gemi, sanayi, hizmet sektörü, gıda sektörü gibi sektörler başı çekmektedir. Bunların yanısıra, yurtdışından vasıfsız işçi alan bir çok farklı ülke  bulunmaktadır. Süreklilik arzeden işler olduğu gibi geçici ve dönemsel vasıfsız personel alan  ve yurtdışı iş ilanları bulmakta mümkündür.

Uluslararası İş İlanları

Deutschland Jobs – Yurt Dışı Iş Ilanları

Berlin Job – Berlin Job Bulun – iZito.com

  • Jooble.
  • CareerJet.
  • Linkedin.
  • Monster Global.
  • Stepstone.
  • Job Rank.
  • Jobs DB.
  • Fusion People.

En Kolay Çalışma izni Veren Ülkeler

Almanyada Türk İş İlanları Almanya da Türk İşçi Arayanlar

Getir Almanya İş İlanları ve İş Başvuru Formu

Avusturya İş İlanları İşçi Alımı ve İş Başvurusu Formu


Konu hakkındaki Soru, Öneri ve Görüşlerinizi yorum bölümümüzden dile getirebilirsiniz. Güncel Personel, Memur ve İşçi alımı haberlerini en hızlı şekilde öğrenmek için bizi sosyal medyadan takip edebilirsiniz. Facebook sayfamıza ulaşmak için TIKLAYIN!

ALAKALI YAZILAR


2 Yorum

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir