İrlanda İş İlanları - Irlanda İş İmkanları

İrlanda İş İlanları

İrlanda İş İmkanları

İrlanda İş İlanları, bu yazımızda sizlere İrlandaya gitmenin yollarından bahsedeceğiz. İrlanda da iş ilanları başlığı altında aradığınız tüm sorularınıza cevap bulabilmeniz için kapsamlı bir yazı hazırladık. İrlanda da iş bulmak kolay mı? İlk bahsedeceğimiz birinci yol yüksek lisans. Bunun için üniversiteye kabul almanız şartı bulunuyor.
Kabul aldınız ve İrlandaya gittiniz. Bundan sonraki süreç nasıl oluyor? Lisans aldıktan sonra size 2 senelik G1 vizesi veriliyor. İrlanda da part time iş bulmak bundan sonra kolaylaşıyor. Bu 2 yıl içerisinde bir şirkette çalışabiliyorsunuz. 2 yılın sonunda çalıştığınız şirket sizden memnunsa oturum izninizi aslında resmi bir şekilde almış oluyorsunuz.

İrlanda Vatandaşı Olmak

5 sene hiç ara vermeden aynı yerde çalıştığınızda 5 senenin sonunda vatandaşlığa baş vurma hakkını elde etmiş oluyorsunuz. Yüksek lisans bir çok açıdan çok mantıklı, sonrasında iş bulmanız garanti olabiliyor. Yurtdışındaki diğer ülkelerde olduğu gibi İrlanda da yüksek lisans bir kapı aralamış oluyor ve sizde bu durumu fırsata çevirebiliyorsunuz.

Dublin iş imkanları

Dublin, İrlanda’nın başkenti ve en büyük şehridir. İrlanda ekonomisi son yıllarda hızla büyümektedir ve Dublin, bu büyümenin merkezidir. Şehir, özellikle teknoloji, finans ve hizmet sektörlerinde çok sayıda iş imkanı sunmaktadır. Ayrıca, turizm ve perakende de önemli ekonomik sektörlerdir. Dublin, birçok uluslararası şirketin merkezi olarak da bilinir, bu da dünya çapında fırsatlar sunar.

İrlanda’da, alanınız dışında geçici işlerde çalışmanız yanı sıra, alanınızla ilgili olarak part-time işler de bulabilirsiniz. Örnek olarak, bebek-çocuk bakıcılığı, kasiyer-satış danışmanlığı, garsonluk, bulaşıkçılık ve temizlik gibi işler part-time olarak yapabileceğiniz işler arasındadır.

İrlandaya Gitmenin Yolları

Work and Study – Work and Travel: Eğer eğitiminiz yoksa, yabancı dil bilmiyorsanız diğer yöntem nedir? Work and study, work and travel. Oraya Paralı bir şekilde hem dil eğitimi almaya hemde çalışmaya gidebiliyorsunuz. Bunu en güzel tarafıda oraya dil eğitimine kayıtlı olduğunuz sürece çalışma imkanı verilmesi. Dil eğitiminizi alıyorken yanında harçlığınızıda çıkarma şansınız olabiliyor. Hatta geçiminiz için gerekli parayı bile kazanma imkanınınız olabiliyor.

Yurt dışında bir çok ülke oraya gitmeden önce senin bütçenin hazır olmasını istiyor ama Irlanda da bir kez ödeme yapıyorsunuz ve mesela borca girerek gittiniz ordaki dil okuluna yani Türkiyeden kredi çekip borçlandınız. Eğitim için yaşadığınız yerde çalışarak kredinizi geri ödeme imkanı bulabiliyorsunuz. Hiç bir eğitiminiz yoksa yada diliniz yoksa hem dil öğreniyorsunuz hemde orada yaşamanın garanti yolunu elde etmiş oluyorsunuz.

İrlanda’da Dil Eğitimi Alırken Çalışmak

Aynı zamanda şöylede bir avantajı daha var dil okulunuzun süresi bittiğinde bunu 2 kere daha uzatma şansınız bulunuyor. Bu en büyük avantaj diyebiliriz. Dil okuluna devam ettikten sonra dil eğitiminiz yeterli bir seviyeye geldikten sonra ve düzenli çalışabilecek bir iş bulduysanız çalıştığınız firma sizden memnun kaldıysa İrlanda da oturum izni alıyorsunuz ve çalışma izninizi orada aynı şirkette çalışarak devam ettirebiliyorsunuz. Eğer bu 3 seferde devam ettiğiniz dil okulunda dil eğitiminiz yeterli değilse ve iş bulamıyorsanız, Türkiye ye dönmek zorunda kalıyorsunuz. Bizim size tavsiyemiz gittiğiniz yerdeki Türkler ‘le mutlaka tanışıp kontak halinde olmanız sayesinde irlanda türk iş ilanlarına da ulaşmanız mümkün olabiliyor. Bu sizin orada iş bulma imkanınızı mutlaka artıracaktır.

İrlanda’da Dil Eğitimi Almanın Avantajları

Ders saati az oldukça daha fazla çalışma saati elde eder ve daha fazla kazanabilirsiniz.  Ayrıca dil okullarının şöylede bir avantajı var yurt dışında konaklama ve oteller çok pahalı kamp yerleri dahi oldukça pahalı. Ama dil okuluna gittiğinizde orada size bir aile ayarlıyorlar yada dil okulunun yurtlarında kalabiliyorsunuz ve fiyatları diğer seçeneklere göre uygun olabiliyor.

Yurtta kalmak bir çok açıdan daha avantajlı olabiliyor. Yemek temizlik vs gibi giderler açısındanda bakıldığında daha mantıklı bir seçim oluyor. Aynı zamanda başka ülkelerden gelen diğer insanlarda bir arada olduğu için networking konusunda avantaj sağlayabilirsiniz. Aileyle kalmayı seçtiğinizde diyelim ki anlaşamadınız, hemen ordan ayrılıp başka bir yer bulmanız kolay olmayabilir fakat yurtta illa ki anlaşabileceğiniz bir ortam bulma şansınız daha fazla olacaktır.  Tabiki bu okullara verilen para kendinize yaptığınız yatırım anlamına geliyor. 

İrlanda dil okullarının fiyatları neler en ucuz dil okulunun fiyatı ne kadar?

SÜRE OKUL ÜCRETLERİ KONAKLAMA TOPLAM
4 HAFTA 456€ – 1.200€ 660€ – 1.120€ 1.116€ – 2.320€
2 AY  912€ – 2.320€ 1.320€ – 2.240€ 2.232€ – 4.560€
3 AY 1.344€ – 3.300€ 1.980€ – 3.360€ 3.324€ – 6.660€
6 AY 2.688€ – 6.480€ 3.960€ – 6.720€ 6.648€ – 13.200€
9 AY 4.680€ – 9.720€ 5.940€- 10.080€ 10.620€ – 19.800€

İrlanda Dil Okulu Kabul ve Başvuru Şartları

İrlanda dil okullarına başvuru için gereken belgeler:

 • Okulların başvuru ücretleri
 • Okulların başvuru formları
 • Pasaportunuzun kişisel bilgilerin yer aldığı sayfa ve varsa eski vizelerin olduğu sayfaların fotokopileri.
 • Banka mektubu.
 • Sponsor teminat mektubu.

İrlanda da İş Bulmak Kolay mı? İrlanda Vatandaşlığı Nasıl Alınır? İrlanda Vatandaşı Olmanın Avantajları Nelerdir?

İrlanda’da bazı meslekler mühendislik alanlarında sigorta ve bazı yasal izinler nedeniyle AB vatandaşı olanların başvurusu tercih edilmektedir. Farklı sektörlerde de izinler gerekli. İrlanda’da çalışabilmeniz için bazı seçenekler bulunmaktadır.

İrlanda da hangi mesleklere ihtiyaç var?

Yazılım, bilişim, pazarlama ve teknoloji sektörlerinin İrlanda’da daha popüler meslekler arasında yer aldığını sektörel olarak da iş imkanının daha fazla olduğunu hatırlatmak isteriz. Teknoloji devlerinin öncü isimleri Apple, Facebook, Twitter, Microsoft, Google, Linkedin, Yahoo, Oracle, Ebay, SAP, DELL gibi bazı şirketlerin Avrupa Merkez ofisleri İrlanda’da bulunuyor. Bahsi geçen Yazılım ve Bilişim sektörü firmalarının bir takım alt yan dallarında da iş imkanı bulabilmeniz mümkün. Türkiye pazarına Türkçe bilen nitelikte iş ilanları görmeniz de elbette mümkün.
 • 25 hafta ve üstü (6 ay) dil okuluna kayıt olarak part-time çalışma hakkına sahip olmak mümkündür.
 • İrlanda’daki bir şirkette iş bularak çalışma vizesi alabilirsiniz.
 • Erasmus Stajı da bu imkanı sağlamaktadır.
 • İrlanda’da şirket kurarak
 • Ankara Anlaşması ile Turkish Agreement

İrlanda’da çalışma izni almak için gerekli şartları

 • İşverenin İrlanda’da kayıtlı olması
 • İrlanda’daki şirket çalışanlarının en az %50’sinin Avrupa Ekonomik Topluluğu (AEA) vatandaşı olması. Start-up şirketler için bu koşul mevcut değildir.
 • İrlanda çalışma vize başvurusu gerçekleştirilen işin “uygun olmayan istihdam listesi” içerisinde bulunmaması
 • İrlanda çalışma vizesi başvurusu gerçekleştirilen pozisyonda yıllık maaş ücreti en az 30.000 € olmalıdır. İkramiyeler ve ödenekler bu tutardan bağımsızdır.

Konu hakkındaki Soru, Öneri ve Görüşlerinizi yorum bölümümüzden dile getirebilirsiniz. Güncel Personel, Memur ve İşçi alımı haberlerini en hızlı şekilde öğrenmek için bizi sosyal medyadan takip edebilirsiniz. Facebook sayfamıza ulaşmak için TIKLAYIN!

ALAKALI YAZILAR


2 Yorum

 1. Merhabalar,

  Sitenizde okuyucularınız için öğretici ve siteniz için yararlı olacak bir makale yayınlamanın ücretini öğrenmek istiyoruz.

  Makalede müşterimizin çevrimiçi CV yapıcı sitesine bir link olacak, linki mümkün olduğunca doğal bir şekilde yerleştireceğimiz için makale kesinlikle promosyon ya da reklam gibi gözükmeyecek.

  Şimdiden teşekkürler,

  İyi çalışmalar dilerim.

 2. Seramik ve fayans ustası yurtdışında iş arıyorum yardımcı olur musunuz

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir