Psikoteknik Belgesi Nedir? Nasıl Alınır? Kimler alacak

Psikoteknik Belgesi Nedir? Nasıl Alınır?

Psikoteknik belgesi nedir? Psikoteknik belgesi nasıl alınır?

Psikoteknik Belgesi Nedir? Kişinin bedensel ve ruhsal yani psikolojik durumunun şöförlük yapmaya uygunluğunun, psikolog eşliğinde gerçekleştirilen 1 saatlik simülatör şeklinde uygulanan bir testin ardından, kişinin uygunluğu onaylandığı takdirde verilen uygunluk belgesidir. Psikoteknik belgesi nasıl alınır diyorsanız sizler için araştırdık.

PSİKOTEKNİK TESTİNDE NELER ÖLÇÜLÜR?

Psikoteknik belgesi, Sağlık Bakanlığı denetiminde onaylı kurumlar tarafından verilir. Psikoteknik belgesi almanın zorunlu hale gelmesinin sebebi, araç süren yada sürecek olan kişilerin ani bir refleks gösterebilmesi gereken anlarda bütün beden koordinasyonunun tam olup olmadığının anlaşılmasıdır. algılama, dikkat, hafıza, muhakeme ve benzeri yeteneklerine, psikomotor yetenek ve becerilerine yani; tepki hızı, göz, el, ayak koordinasyonu ve benzeri davranışlarına, alışkanlık ve kişilik özelliklerine yani; risk alma, saldırganlık, sorumluluk, öz kontrol, ve benzeri davranışlarına bakılır. Psikoteknik değerlendirmede belirtilen ölçimlemeler yapılır, Zihinsel Yetenek ve Beceriler, Dikkat, Anlama ve Değerlendirme (Muhakeme) Yeteneği, Hız ve Mesafe Algılama, Geniş Görüş Alanı İçinde Uyaran Fark Etme, Şekil Algılamada Görsel Süreklilik, Psikomotor Yetenek ve Beceriler, Tepki Hızı, Koordinasyon Düzeyi.

PSİKOTEKNİK BELGESİ NEDİR? NASIL ALINIR?

Psikoteknik raporu almak isteyen sürücülerin; İl Sağlık Müdürlüklerinin yetkilendirdiği merkezlerde 1- 1 buçuk saat süren teste giriliyor. Ayrıca sürücü ve adayların test raporuyla bir de psikiyatri uzmanına muayene olmaları da zorunlu. Sonrasında da alınan raporlar ile birlikte İl ya da İlçe Sağlık Müdürlüklerince onaylatılmasıda gerekmektedir.

PSİKOTEKNİK BELGESİ KİMLER İÇİN ZORUNLU?

İçişleri Bakanlığının yayınlamış olduğu genelgeyle 30 Haziran itibariyle Ticari yük, eşya ve yolcu taşımacılığı yapan sürücülerin psikoteknik belgesi alması zaruri hale getirildi. 1 Temmuz 2022 tarihinden itibaren psikoteknik belgesi almayan sürücüler 181 TL para cezası işlemi uygulanacaktır. Ayrıca araç kullanmak suretiyle trafiğe çıkmalarınada da izin verilmeyecek.

  Ek Gelir İş Fİkirleri     

Kartal Devlet Hastanesi İş Başvurusu

           İstanbul Göztepe Şehir Hastanesi İş Başvurusu           

     Sakarya Devlet Hastanesi iş ilanlarına TIKLAYIN! 

           Bursa’da Evlere Ek İş Veren Firmalar          


Konu hakkındaki Soru, Öneri ve Görüşlerinizi yorum bölümümüzden dile getirebilirsiniz. Güncel Personel, Memur ve İşçi alımı haberlerini en hızlı şekilde öğrenmek için bizi sosyal medyadan takip edebilirsiniz. Facebook sayfamıza ulaşmak için TIKLAYIN!

ALAKALI YAZILAR


Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir