Almanya Tıp Uzmanlık Eğitimi Nedir? | Almanya'da Doktorluk

Almanya Tıp Uzmanlık Eğitimi Nedir?

Almanyada Tıp Uzmanlık Eğitimi

Almanya Tıp Uzmanlık Eğitimi, Almanya’da uzman doktor denklik? Almanya’da asistan doktor maaşı? Tıpta uzmanlığı yurtdışında yapmak? Almanya’da doktorluk? Almanya’da doktorluk danışmanlık?  Tus mu Almanya mı? Almanya’da uzmanlık denkliği? Almanya’da tıp asistanlığı kaç yıl? FSP sınavı nedir? FSP zor mu? Almanya’daki uzmanlık Türkiye’de geçerli mi? Almanyada Tıpta Uzmanlık kaç sene? gibi bir çok sorunun cevabını yazımızda bulabileceksiniz.

Almanya Doktorluk Şartları – Almanyada Tıp Uzmanlık Eğitimi

Almanya Tıpta Uzmanlık Eğitimi, 6 yıllık tıp fakültesini bitirenlerin, Almanya’da uzmanlık eğitimini tamamlayarak Almanya’ya yerleşebilmelerine olanak tanımaktadır.  Almanyada Uzmanlık Eğitimi tamamlanmasının ardından çalışma ve süresiz oturum hakkı ile birlikte vatandaşlık hakkıda elde edilmiş olur. Bir çok kişi için ideal çalışma şartları ve doktorlara verilen hakların üst seviyelerde olduğu, dünyadaki gelişmiş ülkelerden olan Almanya’da doktorluk mesleğini yapabilir, istediğiniz branşta uzman hekim olabilir, sizde kariyerinize en iyi şekilde devam edebilirsiniz.

Almanya’da Tıp Uzmanlık Eğitimi için Gerekli Şartlar Neler?

Almanca Dil Seviyesi, noter, tercüme ve onay işlemlerinin yapılması ve sonra sıra vize alınmasına gelmektedir.

Almanya Tıp Uzmanlık Burs Olanakları

1. DAAD Türkiye Bursları

2. Erasmus Burs Programı

3. Heinrich Böll Scholarship

4. Deutschlandstipendium Bursları

5. Rosa Luxemburg Stiftung Scholarships

Almanya Doktor Maaşları

1. YIL  2. YIL  3. YIL  4. YIL  5. YIL  6. YIL
Asistan Doktor  4.631 Euro  4.893 Euro  5.081 Euro  5.406 Euro  5.793 Euro  5.944 Euro
1. YIL 4. YIL  7. YIL  9. YIL  11. YIL  13. YIL
Uzman Doktor  6.112 Euro  6.624 Euro  7.074 Euro  7.327 Euro  7.465 Euro  7.656 Euro
 1. YIL  4. YIL  7. YIL
Kıdemli Doktor  7.656 Euro  8.106 Euro  8.749 Euro
 1. YIL  4. YIL  7. YIL
Başhekim Yardımcısı  9.006 Euro  9.649 Euro 10.162 Euro

 

Neden Almanya Tıp Uzmanlık Eğitimi ?

Doktorlar için çalışma koşullarının ağır olduğu bir gerçektir. Pratisyen hekimlik süreci ve sonrasındaki ağır çalışma şartları, kazanılan gelir yönünden yaşanan memnuniyetsizlikler ve mesleki diğer pek çok olumsuzluklar, önemli bir mesleğe sahip olmanıza karşın sizi mutlu edememekte ve birtakım sıkıntılar yaşanabilmektedir. Almanyada oturma izni alarak yada çalışma şartlarının yerine getirilmesi, ki oldukça zor şartlardır ve ciddi miktarlarda yatırım yapmanız ve emek vermeniz gerekmektedir. Doktorlar veya sağlık görevlileri açısından ise durum tamamen farklı olabilmektedir. Nüfusun yaşlanması oluşan iş gücü talebi gibi nedenlerden dolayı Almaya hala iş göçü alan ülkelerdendir.  Almanya’nın sağlık alanındaki Doktor ve sağlık görevlisi personellerine olan  ihtiyacı da her geçen gün artmaktadır. Öğrenciler İçin En Uygun Kredi Kartı Veren Bankalar 2022

Almanya’dakine benzer sorunlar yaşayan ülkeler İsviçre, İsveç ve Norveç  sayılsada, Almanya ile karşılaştırıldığında göçmen yasaları Avrupa haricinde ülkelerden gelenlere karşı çok  kapalı olduklarından Almanya gibi Avrupa ülkelerinden gelen doktorlara ilköncelik vermektedirler. İşte burası önemli nokta Almanya’dan bu saydığımız ülkelere her geçen yıl göç eden bir çok doktor ve  hekim vardır. Bu sebeplerden dolayı Almanya’da oluşan doktor boşluğunu Türkiye’den ve diğer ülkelerden göç eden doktorlar bulunmaktadır. Son yıllarda artan ihtiyaç nedeniyle Almanyada binlerce hekim ve doktor eksikliğinden dolayı ihtiyaç olduğu bilinmektedir. Uzun yıllardır bu alandaki sağlık personeli ve hekime duyulan ihtiyaç bitmediği için göç etmek isteyenlerin bu fırsatı değerlendirmeleri önemlidir.

Neden Almanyada Tıpta Uzmanlık Eğitimi Almalıyım?
Neden Almanyada Hekim Olarak Çalışmalıyım?

Türkiye şartlarında çalışan doktorların çoğu zaten tecrübe ederek bu sebeplere vakıf olmuşlardır. Bilmeyenler yada yurtdışında çalışmak isteyenler için bu nedenleri sıralayacak olursak:
Bütün Avrupa ülkelerinde kullanılan geçerli bir dil öğrenmenin başka ülkelerde de mesleğinizi icra etme fırsatı vereceğini tecrübe edeceksiniz. Almanya’da doktorluk yapabilmek için B2 – C1 seviyesinde Almanca öğrenmiş olmanız gerekmektedir. Evli ve çocuk sahibiyseniz ailenizle birlikte gidebilme imkanınız olacaktır. Eşiniz ve çocuklarınız Almanyadaki haklardan sizin vasıtanızla faydalanabileceklerdir. TUS sınavına girmeden uzmanlık eğitimi alabilme şansınız olacaktır. İstediğiniz uzmanlık alanında uzmanlaşmak için  sınava girmek zorunluluğunuz yoktur.
FSP sınavı nedir? FSP zor mu? FSP Teknik dil sınavıdır. Sınav, temel tıp bilgisi değil, sadece teknik dil ile ilgilidir.

Almanya Tıpta Uzmanlık Eğitimi Avantajları

Üst düzey bir eğitime sahip olursunuz. Eğitim maliyetleri ülkemize kıyasla oldukça ekonomiktir. Ülkemizde denkliği vardır, yök yurtdışı üniversite tanıma listesi içinde yer almaktadır, ne zaman dönmek isteseniz mesleğinizi icra edebilirsiniz. Prestijli üniversitelerde eğitim alacaksınız ki buda kariyeriniz için oldukça önemli bir fırsattır. Avrupa’da sosyal ortam imkanına ulaşabilirsiniz. Schengen vizesi ile sınırsız bir şekilde seyahat etme imkanı kazanırsınız. Tabi mezuniyet sonrasında da staj ve çalışma izni alarak iş imkanına kavuşursunuz.
Almanya İş İlanları İş Başvurusu Personel, Eleman Alımı

Almanya Akademik Yaşam

Almanya erasmus üniversiteleri, Almanya üniversiteleri, İşletme, Finans, Mühendislik, Mimarlık, Sosyal Bilimler gibi dilediğiniz her alanda bölüm seçenekleri ve üst düzey eğitim imkanları sunmaktadır.  Genel olarak Almanya’da lisans programları 3 yılda, master programları ise 2 yılda tamamlanmaktadır. Ticaret, teknoloji ve sanayi devlerinden sayılan Almanya’da üniversiteler, reel sektörde var olan dünya markalarıyla işbirliği ve entegrasyon çerçevesinde aktif olmaktadırlar. Almanya’da üniversite eğitimi alanlar, öğrencilikten itibaren büyük kuruluşların dikkatinde olurlar ve tercih edilme olanakları yüksektir.

Almanyada Uzmanlık Eğitimi ve Yaşam Giderleri

Yıllık eğitim ücretleri Almanya’da üniversite eğitimi ücretsizdir. Almanya konsolosluğu bilgilendirme amaçlı verdiği bilgilere göre, bir öğrencinin aylık geçinmesini sağlaması için gerekli olan bütçe miktarı ortalama 850 Euro civarındadır.

Almanya Aylık Yaşam Maliyetleri – Euro

Konaklama € 250 – € 450
Beslenme € 250 – € 400
Ulaşım € 15
Diğer / Sosyal harcamalar € 150 – € 300

Almanyada Üniversite Eğitimi İçin Gerekenler

Türkiye’de üniversite lisans eğitimine hak kazanmanız gerekmektedir.

B2 – C1 seviyesinde Almanca  bildiğinizi belgelemeniz şarttır.

Almanyada Öğrenci Vizesi İçin Gerekenler

Almanya’da üniversite öğrencisi vizesi alabilmek için:

  1. Şartlı kabul  belgesi
  2. Finansal kaynak güvencesi için Almanya’da blokeli bir hesap
  3. Yada finansal güvence bedelini ödemeyi garantileyecek Almanya vatandaşlığı olan bir finansör
  4. Ayrıca güvence bedeli yıllık olarak 10.235 Euro miktarındadır ve  öğrenci Almanya’da aylık eşit taksitler halinde parasını kullanabilecektir.

Almanya Çalışma İzni Başvurusu

Üniversite Taban Puanları 2022

Öğrenciler İçin En Uygun Kredi Kartı Veren Bankalar 2022

Amerika’da Asgari Ücret Ne Kadar? ABD Asgari Ücret

İzlanda’da Asgari Ücret ve Ortalama Maaşlar Ne Kadar?

Finlandiya Asgari Ücret ve Ortalama Maaşlar Ne Kadar?

Polonya’da Üniversite Eğitimi ve Ücretleri


Konu hakkındaki Soru, Öneri ve Görüşlerinizi yorum bölümümüzden dile getirebilirsiniz. Güncel Personel, Memur ve İşçi alımı haberlerini en hızlı şekilde öğrenmek için bizi sosyal medyadan takip edebilirsiniz. Facebook sayfamıza ulaşmak için TIKLAYIN!

ALAKALI YAZILAR


Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir