Evlilik Danışmanlığı Nedir? Aile Danışmanlığı Seans Ücretleri

Evlilik Danışmanlığı

Evlilik – Aile Danışmanlığı Nedir?

Aile Danışmanı olma şartları, maaşları ve iş imkanları nelerdir? Evlilik Danışmanlığı Nedir? Son yıllarda çoğalan boşanma olaylarından dolayı pek çok kişi evlilik terapisi – çift terapisi hizmetlerine ihtiyaç duymaktadır. Hayatlarını birleştirmek ya da evlilik yaşamlarında yaşadıkları bir takım sorunlarda uzman yardımı alınması konusunda çok önemli bir yere sahip olmaktadır. Her geçen gün bu hizmetlere olan ihtiyaç daha da artarken kişiler böylece en doğru kararlara vermeye çalışmaktadır. Evliliklerini kurtarmak ya da evlenecekleri zaman olası sorunlardan çok daha kolay bir şekilde kurtulmanın adına ip uçlarını alarak yanlış ve geri dönüşü olmayan sorunların yaşanmasının önüne geçilecektir. Bu tarz hizmetleri almadan önce kavramlar hakkında detaylı bilgilere sahip olunması gerekmektedir.

Çift Terapisi – Evlilik Danışmanlığı 

Genel olarak günümüzde çok fazla adının geçtiği evlilik danışmanlığı nedir sorusunda tam olarak doğru cevapları bilmedikleri gibi yanlış fikirlere düşmeleri mümkün olmaktadır. Kişilerin ikili ilişki içinde olup aynı hayatı paylaşmayı ve son derece duygusal beklentilerinin karşılanmasını istemeleri normal olmaktadır. Fakat farklı aile yapılarında yetişen ve her türlü yaşantılarında farklı kültürlerde yaşamış olan iki kişinin evlilik kurumunu devam ettirebilmeleri sırasında bir takım sorunlar çıkmaktadır. Bundan dolayı evlilik içinde meydana gelen anlaşmazlıklar, çatışmalar, soğukluklar, aldatma, iletişi kopuklukları gibi çok sayıda sorunlar evlilikte kişiler arasına mesafelerin girmesine neden olmaktadır. Bunların yanı sıra evliliğin bazı hallerde çözümlenemez, kurtarılamaz olarak algılanacak bir hale sokmaktadır. İlişki terapisti hizmeti kişilerin ilişkiden beklentilerinin düzenlenmesi, iletişi, sorun çözme ve bunlar gibi becerilerin daha kuvvetlenmesini sağlamaktadır. İlişkide yer alan eksikliklerin tamamlanmasına yardımcı olmaktadır.
Sunuculuk, Spikerlik iş ilanları ve İş Başvurusu

Evlilik Danışmanlığının Önemi Nedir?

Evlilik öncesi danışmanlık evlenecek olan bireylerin tak olan yaşamlarından çift yaşama geçmeleri halinde uyum sorunlarının ortaya çıkmaması için büyük bir önem teşkil etmektedir. Ayrıca iki kişinin evlenmesi sonucunda iki farklı ailenin beraber karar almaları, iletişim kurmaları çiftler için son derede yorucu ve stres yaşanmasının neden olduğu bir süreç olmaktadır. Samimiyet ve anlayışın davranışlara yansıtılması ile açığa çıkan sorunların daha rahat bir şekilde ortadan kalkılması adına kılavuz olan bir terapi süreci olmaktadır. Evlilik danışmanı aile kurumu içinde yer alan iletişim sorunlarının çözüme ulaşımında son derece etkili olmaktadır. Aile kurumunun devam ettirilebilmesi adına sorunların üstesinden gelme, duygusal bağın zarar görmemesi için evlilik danışmanlığı önemi çok daha büyük olmaktadır. Öğretmenlerin Yapabileceği Ek İş Fikirleri

Evlilik Danışmanlığına Hangi Konularda İhtiyaç Duyulur?

Evlilik için ilk adımları atacak olan kişilerin evlilik sırasında yaşayabilecek sorunlara karşı temkinli olması ve sorunların üstesinden daha kolay gelinebilmesi için danışmandan yardım almak son derece önemli olmaktadır. Evlilik terapistine ihtiyaç duyulacak konular şunlardır;

 • Kişilerin birbirini daha iyi tanıması,
 • İletişim kopukluğu,
 • Anlaşılamama konusu,
 • Beklentilerin karşılanamaması hali,
 • Uyum soruları ve uyumsuzluk konusu,
 • İlgisizlik konusu,
 • Tartışmalar, kavgalar ve çatışmalar,
 • Cinsel uyumsuzluk hali,
 • Kıskançlık ve güvenmeme durumu,
 • Boşanma kararları,
 • Sözel, cinsel, fiziksel gibi her türlü şiddet,
 • İlişkinin sağlıklı bir şekilde son bulması gibi sorunlarda ve konularda evlilik danışmanlığına ihtiyaç duyulmaktadır.

Çift Terapisi Nedir? Evlilik Danışmanlığı Nedir?

Son yıllarda boşanmaların çoğalması ve uzun yıllar süren evliliklerin bile bir anda bitebilmesi nedeni ile çift terapilerine çok fazla ihtiyaçlar duyulmaktadır. Çift terapisi tekli terapilere bakarak temel aşamada ilişki odaklı olmaktadır. Bu terapi çeşitlerinde duygusal bakımdan ilişki içinde yer alan çiftlerin karşılıklı iletişim problemlerinin çözümlenmesi ve ilişkinin daha huzur verici hale getirilmesi amacı ile yapılan bir psikoterapi yöntemi olarak tanımlamak mümkün olmaktadır. Flört, nişanlılık, sevgililik gibi karşılıklı duygusal içinde olan çiftlerin iletişimlerinde gerçekleşen çift terapisi ve evli olan çiftlerin iletişimlerinde oluşan sorunların çözümlendiği evlilik terapisi birbirlerinden ayrılarak işlenmektedir. Çift terapisi iletişim konusunda danışan olan kişilerin ilişki içinde yer alan kendiliklerine odaklanan ilişki düzenleyen psikoterapi uygulamasına denilmektedir. Bu terapi türünde çiftlerin kim oldukları değil ilişki içinde kim oldukları değerlendirildiği için tekli terapilerinden farklı olmaktadır.

Çift Terapisi Kimler İçi Uygulanabilir?

Özellikle çift ilişkilerinde sorun yalayan bütün herkes bu tarz terapi uygulamalarını tercih edebilirler. Çift terapisinin çok daha geniş ve yaygın kullanım alanına sahip olması sayesinde sorunlara daha kolay çözümler bulmak mümkün olacaktır. Genel olarak tüm psikolojik bozukluklarda ve diğer yöntemler ile kullanılmaktadır. Çift terapisi kullanım alanları şu şekilde sıralanabilir;

 • Çift ilişkileri,
 • Boşanma,
 • Evlilik sorunları,
 • Flört aşamasında olan çiftler,
 • Evlenmeye karar veren kişiler,
 • Evlilik içinde yaşanabilecek sorunlara karşı eğitim almak isteyenler,

Çift Terapisi Teknikleri Nelerdir?

Çift terapisi sürecinin çok daha sağlıklı bir şekilde oluşması için elde edilen veriler üzerinden belirli yöntem ve tekniklerin uygulanması gerekmektedir. Çift terapisi teknik ve yöntemleri şunlardır;

Psiko- Eğitim Tekniği: Danışan çiftlere insan psikolojisi ile ilişki dinamikleri gibi pek çok konularda farkındalık sağlanması amacı ile çok kısa eğitimlerin verilmesidir. Bu sayede danışanlar birbirleri, kendileri ve ilişkileri ile alakalı düşüncelerini fark etmesiyle empati yeteneklerini geliştirmeleri mümkün olmaktadır.

Duygusal Teknikler: Çiftlerin ilişki durumunda yer alan duyguları hakkında farkındalık oluşmasını hedef alan bir tekniktir. Hedef edilen farkındalık duyguların yapısı, ifade edilmesi, insan hayatında olan önemi ve karşıdakilerin duygularını anlama gibi zaman dilimini kapsamaktadır.

Davranışsal Teknikler: Davranışların meydana gelişi ve ilişkiye dönük etkisi halinde bir farkındalık sağlamasını hedefleyen bir çift terapisi teknik ve yöntemi olmaktadır.

Yaşantısal Teknikler: Çiftlerin duygu ve düşüncelerini fark edilebilmesi ile ifade edilmesi esasında hareketle yeni anlayışın deneyim edilmesi aşamalarını oluşturmaktadır. Öğretmenlerin Yapabileceği Ek İş Fikirleri

Çift Terapisini Gerektiren Sorunlar

Genel olarak çiftlerin birbirleri işe anlaşamamaları ve kendilerini baskın görmeleri istenmeyen sorunların meydana gelmesine neden olmaktadır. Bu sorunlar çözüm bulmadı sürece istenmeyen ve geri dönüşü olmayan problemlerin ortaya çıkması ile çıkmaz bir yola girmektedir. Bundan dolayı olumlu sonuçlar alabilmek ve sorunlardan yara almadan kurtulmak için çift terapisi çok önemli bir yere sahip olmaktadır. Çift terapisi gerektiren konular içinde bazıları şunlardır;

 • İletişim eksikliği ile öfke kontrol sorunları,
 • Güç ve iktidar savaşlarının çiftler arasında oluşumu,
 • Sorun çözümlerinde kullanılan hatalı yollar,
 • Akrabalık ilişkileri,
 • Aldatma ve sadakatsizlik ile gelişen güven sorunu,
 • Boşanma,
 • Cinsel yaşamda yer alan yetersizlikler ile uygun olmayan olumsuzluklar,
 • Çocukların bakımı ile yetiştirilmesi içinde yer alan farklı görüş ve bakış açıları gibi sorunlarda etkili çözümler elde etmek için çift terapisine ihtiyaç duyulmaktadır.

Çift Terapisi Eş Terapisi Nasıl Yapılır?

Çift terapisi eş terapisi beceri ve pratikliğin arttırılması ile birlikte geçmişe yönelerek yaşanılan sorunların günümüzde nasıl etkilendiğini incelemektedir. Aynı zamanda düşünce, davranışlarda ve duygularda farkındalık oluşturarak değişime odaklanmaktadır. Çift terapisi başvurma nedenleri ne olursa olsun ilişkileri tam olarak bütün yönleri ile değerlendirmektedir. Terapide çift psikoloğu kişileri tanımak ve değerlendirme yapmak adına bir takım ölçekler kullanılmaktadır. Yapılan seanslar sonrasında evlere ödev verilmektedir. Bu ödevler ilişkilerde farkındalık yaratmak ve birbirlerini tanımlamaları ile ilişkilerin daha huzurlu bir hale gelmesine fırsat tanınması için çok önemli olmaktadır.

Aile Danışmanı nedir, ne iş yapar ve nasıl olunur? Aile danışmanı ne kadar maaş alıyor?Evlilik danışmanı kimdir? Sosyologlar aile terapisti olabilir mi? Aile psikoloğu nasıl olunur? Aile danışmanlığı sertifikası nasıl alınır? Aile danışmanı ünvanını hak kazanıp meslek olarak icra edebilmek  için 4 yıllık üniversitelerin konuyla ilgili lisans bölümlerinden mezun olmak şarttır. Psikoloji, sosyal hizmet, sosyoloji, rehberlik ve psikolojik danışmanlık ve hemşirelik gibi bazı bölümler sıralanabilmektedir. Öte yandan eğitim kurumları ve mesleki kurslar aracılığıyla da aile danışmanı sertifikası almak mümkündür.

Aile Danışmanı Olmanın Şartları Nelerdir? Aile Danışmanı Görevleri Nelerdir?

– İletişim becerisi

– Problemlere çözüm bulacak kapasiteye sahip olmak

– İkna kabiliyeti üstün olmak

– Meslek etiğine uygun davranabilmek

– Gözlem yeteneği gelişmiş olmak

Aile Danışmanı Maaşları Ne Kadar?

3000 TL ila 4000 TL arasında değişebilmektedir. Ortalama maaş  3500 TL gibi bir miktardır. Kamu kurumları ve özel sektörede maaşlar farklı olabilmektedir.

Aile Danışmanı İş İmkanları Nelerdir?

Hem kamu kuruluşlarında vede özel sektör de psikolojik destek veren yerlerde ayrıca devlet kuruluşlarında ilişki terapisi olarak iş bulmaları mümkün olmaktadır.

Aile Danışmanlığı Seans Ücretleri

2022 – 2023 yılı özel evlilik terapisi seans ücretleri uzmanına göre 200.00 TL ile 550.00 TL gibi bir aralıkta  değişiklik gösterebilmektedir. Aile terapisti ücretleri  kurum ve uzman kişilere göre farklılıklar göstermektedir.

Evlilik terapisi kaç seans sürer?

Stratejik aile terapisi yöntemine ve metoduna göre evlilik terapisinin süresi değişir. Ortalama 10 ila 20 seans olarak farklılık göstermektedir.

Çift terapisi kaç dk sürer?

Terapide çiftler ilişki terapisi hizmetini birlikte alabildikleri gibi ayrı olarakta alabilmektedirler. Hizmet süreleri yaklaşık 60 dk sürebilmektedir.Ücretlendirme seans süresi esas alınarak yansıtılır.

Gottman çift Terapisti nedir?

Dünyada araştırma temelli, bilimsel verilere dayalı  Gottman terapisi, John ve Julie Gottman adlı kişiler  tarafından tasarlanıp ilerletilmiş, tek yöntemidir.

Sgk Anlaşmalı Evlilik Terapisti

Türkiye’deki Tüm Devlet Hastaneleri İçin Tıklayın. Hastaneden Randevu Alabilir ve Hastanelerin İletişim Bilgilerine Ulaşabilirsiniz.

Online Çift Terapisi Nedir?

Tecrübeli uzmanlarla online görüşmeler gerçekleştirerek yapılmaktadır. Online çift terapisionline evlilik terapisi, ilişkilerde ve evliliklerde yaşanan sorunlar için internet ortamında profesyonel yardım sağlayan terapi modelidir.

Konu hakkındaki Soru, Öneri ve Görüşlerinizi yorum bölümümüzden dile getirebilirsiniz. Güncel Personel, Memur ve İşçi alımı haberlerini en hızlı şekilde öğrenmek için bizi sosyal medyadan takip edebilirsiniz. Facebook sayfamıza ulaşmak için TIKLAYIN!

ALAKALI YAZILAR


Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir