Oto Ekspertiz Açmak | En Çok Kazandıran İş Fikirleri

Oto Ekspertiz Açmak

Oto Ekspertiz Açmak, Kurulum Maliyeti ve Gerekli Belgeler

En kazançlı iş fikirleri arasında, oto ekspertiz açmak sayılabilmektedir. Oto ekspertiz açmak nasıl olur? Oto ekspertiz açabilmek için gerekli olan belgeler nelerdir? Oto ekspertiz açabilmenin maliyeti ne kadardır? Oto ekspertiz açmak için gerekli bilgi çeşitlerini bu yazımızda bulabilirsiniz.

Oto ekspertiz açmak son yıllarda oldukça ön planda yer alan iş fikirleri arasında yer alıyor. İkinci el otomobillerin alım ve satımları için 2019 yılında oto ekspertiz raporu zorunlu haline geldi. Bu yüzden de özelliklede 2019 yılından sonra oto ekspertiz dükkanı açma fikri daha çok yaygınlaştı. Çünkü zorunluluk söz konusu olduğu için; toplumda oto ekspertiz dükkanına olan ihtiyaç arttı. Dolayısıyla kariyer fikirleri arasına en kazançlı iş fikirleri olarak eklendi. Oto ekspertiz ücreti ne kadar? Oto Ekspertiz neye bakar? Ekspertiz nedir? Oto exper, Oto ekspertiz fiyatları. Oto ekspertiz mi arıyorsunuz? Garantili Oto Ekspertiz, Oto Ekspertiz istasyonu, %100 Bilgisayar raporlu! Full Ekspertiz konularını detaylı şekilde araştırdık.

Günümüzde oto ekspertiz dükkanı açmak tek tip olarak gerçekleşmiyor. Oto ekspertiz dükkanı açabilmek iki şekilde gerçekleşiyor. Bunlardan ilki; artık kurumsallaşmış olan oto ekspertiz firmalarının bayilikleri alınarak açılıyor. Böylece oto ekspertiz iş hayatına kurumsal ad ile başlamış oluyorsunuz. Daha profesyonel bir alanda oto ekspertiz hayatına daha hızlı adapte olunuyor. Fakat genel olarak dezavantajı kurumsal adın çok kolay olarak olumsuz eleştiriye maruz kalmasıdır. Türkiye’nin herhangi bir yerinde aynı adla işi doğru yapamayan bayilikler; kurumsal firma için oldukça olumsuz eleştirilere maruz kalır. Ayrıca Türkiye geneli olarak hizmetler sunulduğu için olumsuz eleştiriler çok hızlı olarak yayılır. Bu durum siz işinizi doğru yaptığınız halde müşteri kaybetmenize neden oluyor.

Bir diğer seçenek ise; kendinize ait olarak oto ekspertiz dükkanı açabilmektir. Bu yöntemde de tüm işler sizin kendi kontrolünüz dahilinde gerçekleşiyor. Müşterilerin gözünde sadece sizin yaptığınız iş bulunuyor. Bu yüzden de oto ekspertiz dükkanına dair her görüş direk sizin çalışmanıza bağlı oluyor. Kendi oto ekspertiz dükkanı açmanın dezavantajı ise; piyasada rekabettir. Kurumsal bir ad taşımadığınız için; müşteri çekmeniz çok daha zor olacaktır. Çünkü insanlar bilmedikleri oto ekspertiz dükkanlarına arabalarını emanet ederken zorluk çekerler.

Oto Ekspertiz Açmak İçin Gerekli Olan Evraklar

Günümüzde oto ekspertiz iş dünyasında yoğun rekabet yaşanmasına rağmen; halen daha sürekli olarak oto ekspertiz dükkanı çeşitleri açılıyor. Genel olarak günümüzde oto ekspertiz dükkanı hemen açılamıyor. Belli başlı gerekli şartlar bulunuyor. Bu şartlar arasında ise bazı evrak çeşitlerinin olması zorunluluğu bulunuyor. Günümüzde oto ekspertiz açabilmek için gerekli olan evraklar;

– Vergi levhası

– Belediyeden alınması gereken ruhsat

– Topraklama rapor belgesi

– Çalışanların genel sağlık raporu

– Belediyenin ayrıca istediği evraklar olması gerekiyor. Belediyeler arası bu evrak çeşitleri değişiyor.

– TSE standartları için uygunluk belgesi

– Anlaşılan ilaçlama firmasına ait sözleşme evrakı

– İş güvenli sağlığına uyulduğuna dair belge

– Çalışanların gerekli kişisel ve iş belgeleri

– Teknik ekip gerekli sertifikası bulunması gerekiyor.

– Kalfa olarak çalışan kişilerin gerekli sertifika sahip olması ve iş yerinde bulunması gerekiyor.

– Sunulan hizmetin yeterlilik evrakı

– Gerekli olan ekspertiz cihazlarına ait çalıştırma belgeleri

Oto Ekspertiz Açmak İçin Gerekli Olan Koşullar Nelerdir?

Günümüzde farklı yerlerde sürekli olarak hizmetlerini sunan pek çok oto ekspertiz dükkanı bulunuyor. Bu yüzden de oto ekspertiz iş dünyasında rekabet oldukça fazladır. Çünkü müşteriler için seçenek çok fazladır. 2018 yılı kanunlarına göre oto ekspertiz dükkanı açabilmek için gerekli şartlar sağlanmalıdır. Peki genel olarak oto ekspertiz dükkanı açabilmek için gerekli olan koşullar nelerdir?

– İş yerinde farklı özel alanların mutlaka olması gerekiyor. Bunlar; müşterilerin bekleme yeri; çalışanların soyunma odası, wc ya da yemek yeme yeri gibi alanlardır.

– İş yeri alanı; mesken alanlarda bulunamaz.

– İş yeri alanı en az 70 metre kareye sahip olmalıdır.

– Belediyeden taşıt oto ekspertiz ruhsatı alınmalıdır.

– Araçlara mutlaka genel sigorta yapılması gerekir.

– Ekspertiz sonuç raporlarının en az 5 yıl boyunca saklanması gereklidir.

Günümüzde ruhsat için belediyelerin genel istekleri değişmektedir. Bulunan bölgenin koşullarına göre belediye; ruhsat için şartları belirliyor. Genel olarak ise benzer koşullar isteniyor. Bu yüzden de Türkiye genelinde oto ekspertiz hizmet çeşitleri aynıdır. Son yıllarda artan yoğun ilgi oto ekspertizlik alanında sunulan hizmetlerin kalitesi artırmıştır.

Kimler Oto Ekspertiz Olabilir?

Günümüz koşullarında herkes oto ekspertiz işine yapamaz. Çünkü oto ekspertiz açabilmek için kişinin bazı şartların taşıması gerekiyor. Günümüz koşullarında kimler oto ekspertiz olabilir?

– İş hayatında daha önce iflasını gerçekleştirmemiş kişiler

– Gerekli diplomaya sahip olmak gereklidir. Bu diplomalardan biri 2 myo oto ekspertizliği bölümüne ait olması gerekir. Bir diğeri ise 4 yıllık fakülte mezunu olabilmektir. İki diplomadan birine sahip olmak yeterlidir.

– Oto ekspertizlik sertifikasına sahip olmak

– Hazine Müsteşarlığı Bakanlığının kendi sayfasında belirlediği koşulları taşımak gerekiyor.

Oto Ekspertiz sertifikası nasıl alınır?

Günümüzde farklı yerler oto ekspertizliği sertifikası kursu hizmeti veren şirketler vardır. Gerekli olan sertifika çeşitleri Hazine Müsteşarlığına bağlı bu kurs veren kurumlardan alınıyor. Özelliklede otomotiv sektöründe az dahi olsa bilgi sahip kişiler için bu tarz kurslar önerilir. İlerleyen kariyerlerini otomotiv sektöründe yer almaları için ise; oto ekspertizliği alanında yönelmeleri öneriliyor.

Oto Ekspertiz Açma Maliyetleri

Oto ekspertiz iş kolu çeşitli olduğu için maliyet durumlarında da değişiklikler yaşanıyor. Devir alma ya da bayilik maliyetleri birbirinden farklıdır. Günümüzde oto ekspertiz açabilmenin en az maliyet tutarları hakkında yorum yapılabilir. Çünkü ekspertiz cihaz durumlarına göre fiyatlarda değişiyor. Bu yüzden en üst limit hakkında bir yorum yapmak zordur.

Günümüzde Oto Ekspertiz açmak için ne kadar para lazım?  bayilikler için en az yaklaşık olarak 140 bin tl civarıdır. Kendi dükkanını açmak için ise yaklaşık olarak en az 200 bin tl civarı bir maliyet gerekiyor. 200 bin tl ortalama toplam masraftır. Bu yüzden de genel olarak bayilik oto ekspertizlerine daha yoğun ilgi bulunuyor. Fakat bayiliklerde 140 bin tl sonrasında da dükkan için gerekli masraflar olabilir. Masraf yapmamak için dükkan seçimi oldukça önemlidir.

Gerek bayilik olsun gerekse kişiye ait dükkan olsun. Günümüzde belirli bir sermaye olmadan oto ekspertiz açmak olanaksızdır. Bu yüzden de öncelikli olarak gerekli olan maliyeti ayarlanması gerekiyor. Sonraki süreçlerde de araştırarak oto ekspertiz maliyetlerini hesaplamak daha doğru bir karar olur.

Oto Ekspertiz Karlı İşler Arasında Mıdır?

Araç alım satımlarında oto ekspertizlere ihtiyaç duyuluyor. Çünkü kimse araçlar hakkında net bilgiye sahip değildir. Oto ekspertiz ile birlikte satılacak araç hakkında net bilgiler ortaya çıkıyor. Peki günümüzde oto ekspertiz işi karlı mıdır? Piyasada sürekli araçların alım satımları gerçekleşiyor. Özelliklede bazı dönemlerde araç alım satımları için oto ekspertize başvurulduğunda sıra beklemek zorunda kalınıyor. Çünkü oto ekspertiz işi bazı dönemlerde oldukça yoğunlaşmaktadır. Bu yüzden de günümüzde oto ekspertiz açmak genel olarak güzel kazanç sağlayan işler arasında bulunuyor.

Oto ekspertiz piyasasına hakim olan kişiler daha fazla gelir sağlıyor. Bu yüzden de sürekli gerekli kişiler ile iletişim halinde olunması gerekiyor. Müşteriler ile özel olarak ilgilenilmesi gerekiyor. İleriye yönelik olarak çalışarak daha fazla gelir elde etmek mümkündür. Sürekli olarak çalışmak için ise; kaliteli cihazlar satın alınması gerekiyor. Cihazların genel bakımlarının düzenli olarak sağlanması gerekiyor. Ayrıca çalışan personellerin deneyim geçmişleri uzun olmalıdır. Böylece iş akışı daha hızlı olarak ilerler.

Oto ekspertizler ne kadar kazanıyor?

Günlük yaklaşık 50 araca bakıp rapor verebiliyorlar. Her araçtan ekspertiz paketlerine göre farklılık gösteren fiyatlarla kazanç elde edilmektedir. Yani ortalama ekspertiz firmasının aylık kazancı olarak 50-80 bin TL civarında değişebilmektedir. Ekspertiz firmasında bir çalışanın maaşı 2 bin TL ile 5 bin TL arasındadır.
Oto Ekspertiz Açmak | En Çok Kazandıran İş Fikirleri

Seç Market Bayilik Başvurusu Şartları Kar Marjı

En Çok Kazandıran Forex Şirketleri

Bedelli Askerlik Başvurusu 2022

Şahıs Şirketi Nedir? Şahıs Şirketi Nasıl Kurulur?

Demir Grup İnşaat İş İlanları ve İş Başvuru Formu

Hazır ofis kiralama nedir?

En İyi Özel Okul Fiyatları Ne Kadar?

Araç Sigortası Otomobil Sigortası 2022

En Uygun Konut ve Ev Sigortası Fiyatları 2022

Fuzulev Sistemi Nedir? Nasıl Çalışır?


Konu hakkındaki Soru, Öneri ve Görüşlerinizi yorum bölümümüzden dile getirebilirsiniz. Güncel Personel, Memur ve İşçi alımı haberlerini en hızlı şekilde öğrenmek için bizi sosyal medyadan takip edebilirsiniz. Facebook sayfamıza ulaşmak için TIKLAYIN!

ALAKALI YAZILAR


1 Yorum

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir