Hollanda’da Yaşamak

Hollanda Yaşam Maliyeti

Hollanda’da Yaşamak ve Hollanda Yaşam Maliyeti: Gurbetçiler genellikle Hollanda’da yaşamanın nasıl bir şey olduğunu ve burada yaşamaya nasıl uyum sağlayacaklarını sorgular. Bütünleşmek için Hollanda kültürünü anlamak önemlidir ve yazımızın bu bölümünde bu konuya daha yakından bakacağız. Buraya taşınmanın pratikliklerine de bakmak gerekiyor. Buna yaşam maliyeti de dahildir. İyi bir maaş alsan bile, ülkede yaşamanın pahalı olduğunu göreceksin. Harcamalarınızı dikkatli bir şekilde yönetmek, özellikle yiyecek, sağlık sigortası, kamu hizmetleri ve iletişim söz konusu olduğunda, ilk birkaç ayda çok önemlidir.

Hollanda Yaşam Standartları

Bu bölüm ayrıca Hollanda’da araba kullanmayı da içeriyor. Özellikle işe gidip geliyorsanız, araba kullanmanın en iyi fikir olmayabileceğini öğreneceksiniz. Bunun nedeni, Hollanda’daki sürücülerin sonsuz trafik sıkışıklığı yaşamasıdır. Bunun yerine, birçok yerli bisiklete binmeyi tercih ediyor. Burada yaşamanın en büyük artılarından biri, bisiklet yollarının son derece bakımlı olmasıdır, bu nedenle işe gidip gelmeniz idare edilebilir olmaktan daha fazlasıdır.

Ancak, havanın (tipik olarak gri) eksilerini göze almanız gerekir. İşe giderken bisiklet sürerek ıslanmak istemiyorsanız toplu taşımayı tercih edin. Güvenilir ve iyi bağlantılara sahip tramvaylar, metrolar ve otobüsler sizi anında olmanız gereken yere götürecektir. İlginçtir ki, elçilikler için ana şehir başkent değildir. Hollanda’daki büyükelçiliklerin çoğu Lahey’de bulunuyor.

Hollanda’da yaşam standartları pahalı mı?

Hollanda’da yaşamanın maliyetinin yemek, kira, ulaşım, kitaplar ve diğer harcamalar dahil olmak üzere ayda 800-1000 Euro arasında olabileceği düşünülüyor.

Hollanda’da yaşamak ve çalışmak

İyi bir maaş alsan bile, ülkede yaşamanın pahalı olduğunu göreceksin. Harcamalarınızı dikkatli bir şekilde yönetmek, özellikle yiyecek, sağlık sigortası, kamu hizmetleri ve iletişim söz konusu olduğunda, ilk birkaç ay çok önemlidir.

Hollanda’da Yaşamanın Artıları ve Eksileri

Hollanda’da Yaşamak, Hollanda’ya taşınmayı düşünüyorsanız, bu bölüm okumak için çok önemli bir bölüm. Zaten karar verdiyseniz veya hatta vizenizi aldıysanız, burada yaşamanın faydalarını öğrenmek için okumaya devam edin. Her yer mükemmel değildir, bu nedenle Hollanda’da yaşamanın artıları kadar eksilerini de öğrenebilirsiniz. Artıları:

Yüksek Yaşam Standartları: Burada hayat pahalı olsa da, paranızın karşılığında kaliteli mal ve hizmetler alıyorsunuz. Örneğin, konut genellikle pahalıdır, ancak mülk standardı yüksektir. Küflü odaları ve bozuk ışıkları unutun! Ayrıca kaliteli yemek seçenekleri ve harika konsept restoranlar bulacaksınız.

Süper Sosyal: Sosyalleşmeyi sevenler Hollanda kültürünü sevecekler. Kahvehanelerde geçirilen zamandan, yaz festivallerine ve ülkenin birçok müzesindeki etkinliklere kadar burada her zaman bir şeyler oluyor. Sosyal takviminiz hem gurbetçilerle hem de yerel arkadaşlarla hızla dolacaktır. Kültür sezonunun açılışını belirleyen Hollanda’nın en büyük kültür festivali olan Uitmarkt’a dikkat edin.

Avrupa’yı Keşfetmek İçin Harika Bir Üs: Belçika ve Almanya’yı sınırlayan ve Avrupa genelinde Eurostar’ı ve Birleşik Krallık’a giden feribotları içeren harika bir ulaşım sistemi ile Hollanda, keşfetmek için harika bir üstür. Burada çalıştığınızda en az 20 tatil günü artı ulusal tatil alırsınız; Avrupa’daki yeni şehirleri ziyaret etmek için bolca zamanınız olacaktır.

Eksileri Dil?: Yerel dili öğrenmek zor olabilir. Bu sadece bir kelimenin “de” mi yoksa “het” mi olduğunu hatırlamak gibi karmaşık gramer kurallarından dolayı değildir. Telaffuzları özellikle anadili İngilizce olan kişiler için zordur ve Hollanda vatandaşlarının %93’e kadarı İngilizce konuştuğundan yerel dili öğrenmek zor olacaktır. Bu bir artı olabilir, çünkü hemen hemen herkesle konuşabileceksiniz – sadece kendi ana dillerinde değil.

Konut Sıkıntısı: Burada kiraların bu kadar pahalı olmasının nedenlerinden biri büyük bir konut sıkıntısı. Hollanda’nın talebi karşılamak için 250.000’den fazla yeni eve ihtiyacı var ve her yıl 100.000’den fazla yeni mülke ihtiyaç duyuluyor. Bu, yeni başlayanların mülk merdivenine ayak basmasını zorlaştırır. Ayrıca emeklilerin iyi fiyatlı bir ev satın almasını zorlaştırıyor. Gurbetçiler, kiralamak için mükemmel evlerini bulmak için mücadele edecekler; süreç ekstra rehberlik olmadan aylar sürebilir.

Yoğun Kullanım Saatlerinde Trafik: Hollanda’daki sürücüler dikkatli olmalıdır. Ülke yoğun nüfusludur ve yoğun saatleri işçiler için gerçek bir sorun haline getirir. İşe gidip gelmeyi ve bisiklet sürmeyi atlamak istiyorsanız, bisikletinizi güvenli bir şekilde kilitlediğinizden ve yağmur yağması durumunda su geçirmez bir ceket getirdiğinizden emin olmanız gerekir. Toplu taşıma, işe gitmenin en güvenilir (ve en kuru) yoludur.

Hollanda Resmi tatilleri

 • 1 Ocak – Yılbaşı
 • Mart veya Nisan aylarında Pazar (bahar ekinoksundan sonraki ilk dolunay sırasındaki Pazar) – Paskalya Pazarı
 • Mart veya Nisan aylarında Pazartesi – Paskalya Pazartesi
 • 27 Nisan – Kral Günü
 • 5 Mayıs (her beş yılda bir kutlanır) – Kurtuluş Günü
 • Paskalyadan 40 gün sonra – Yükseliş Günü
 • Paskalya’dan 7 hafta sonra – Pentekost
 • 25 Aralık – Noel Günü
 • 26 Aralık – Boks Günü

Hollanda  Havaalanları

Bu kadar küçük bir ülke için Hollanda’da epeyce uluslararası havaalanı var. Bunlardan en önemlisi Amsterdam yakınlarında bulunan Schiphol Havalimanı’dır. Londra’daki Heathrow ve Paris’teki Charles de Gaulle ile aynı seviyede olan Avrupa’nın en işlek havalimanlarından biridir. Daha küçük havaalanlarından bazıları Eindhoven, Rotterdam, Lahey ve Maastricht’tedir (çoğunlukla kargo için kullanılır).

Hollanda’nın Karayipler’de toprakları olduğu gibi, bazı adaların da havaalanları vardır. Bunlar Flamingo veya Bonaire International, Juancho E. Yrausquin ve F.D. Roosevelt havaalanları.

Hollanda’da Ehliyet Nasıl Alınır

Hollanda’da yaşamak için bilinmesi gerekenlerden biride ehliyet konusu. Hollanda’da Avrupa ehliyeti ile araç kullanmak size sorun çıkarmayacaktır. AB/AEA sürücü belgeniz varsa, herhangi bir özel işlem yapmadan bunu Hollanda’da kullanabilirsiniz. Ruhsat 19 Ocak 2013 tarihinden önce verilmişse, verildiği tarihten itibaren on yıl geçerlidir. 19 Ocak 2013 tarihinden sonra aldıysanız geçerli olduğu sürece 15 yıla kadar kullanabilirsiniz.

Üçüncü ülke vatandaşıysanız, orijinal lisansınız yerel belediyenize kaydolduktan sonra altı ay boyunca geçerlidir. Bundan sonra bir Hollanda lisansı almanız gerekecektir.

Hollanda’da Araba Kiralama

Hollanda’da araba kiralamak için bazı kısıtlamalar vardır. Burada araç kiralayabilmek için en az bir yıllık ehliyetinizin olması gerekir. Yasal sürüş yaşı 18 olduğundan, çoğu otomobil şirketi 19 yaşının altındakilere araç kiralamaz. Birçoğu 21 yaşın altındaki sürücülere kiralamaz. Tüm sokaklar arabaların kaldırımda durmasına izin vermediğinden, taksileri caddede işaretlemek yaygın değildir. Bu nedenle, bir taksiye binmek istiyorsanız, bulunduğunuz şehrin taksi hizmetini aramanız daha iyi olur. Havaalanları, otobüs ve tren istasyonları ve popüler oteller gibi yerlerde de taksiler mevcuttur. Yine de taksi hizmetlerinin oldukça pahalı olduğunu unutmayın. Örneğin 5 km’lik bir sürüş yaklaşık 15 EUR (16,5 USD) olarak fiyatlandırılır.

Hollanda’da Toplu Taşıma Maliyeti

Hollanda’da yaşamak için çoğu toplu taşıma biçimini (tren, otobüs, metro, tramvay veya hafif raylı sistem) kullanırken bir OV-chipkaart’a ihtiyacınız olacaktır. Bu, tek bir yolculuk veya kişiselleştirilmiş bir kart olabilir. Yaklaşık 7,50 EUR (8,20 USD) karşılığında alabilir, bir miktar parayla (150 EUR’ya (165 USD) kadar herhangi bir şey) yükleyebilir ve seyahatleriniz için kullanabilirsiniz. Tüm şehirlerde çalışır ve yıllık geçişleri destekler. Toplu taşımaya girerken ve çıkarken chipkaartınızı onaylamalısınız.

Hollanda’da İyi Bir Maaş Nedir?

Hollanda’da bir işe başvururken veya bir işi kabul ederken ne kadar maaş almalısınız? Hangi gelir iyi kabul edilir ve Amsterdam’da rahat bir yaşam için ne gereklidir? ABD ve İngiltere’den gurbetçiler için kötü haber – Hollanda’daki maaşlar ortalama olarak ülkenizden daha düşük.

Hollanda’da iyi bir maaş nedir? 2.800 EUR ile 3.500 EUR arasında bir aylık net ücret iyi bir ücret olarak kabul edilir. Bu, 45.000 Euro’nun üzerinde bir yıllık brüt maaşa tekabül etmektedir. Ayda brüt 3.750 EUR ile 5.000 EUR arasında kazanan herkes iyi bir kazanç sağlar. Özellikle yabancı çalışanlar, bazı makul vergi muafiyetlerinden yararlanarak gelirlerini artırabilirler.

Hollanda, yetenekli uluslararası profesyonellerin çalışabilmesi için çekici bir yerdir. Sadece Amsterdam tek başına 2.000’den fazla çok uluslu şirkete ev sahipliği yapıyor. Genellikle, gurbetçiler kiraya yaklaşık 1.500 Euro, bakkaliye yaklaşık 500 Euro, dışarıda yemek yemeye 200 Euro ve geri kalanı eğlence ve tasarruf için harcıyor.

Hollanda ve özellikle Amsterdam, göçmenler ve öğrenciler için popüler bir destinasyondur. Birçok büyük uluslararası şirketin çalışacağı kültürel açıdan çok çeşitli bir yer. 2022’de Hollanda’ya taşınırken maaşlar ve maliyetlerle ilgili ne bekleyeceğinizi öğrenmek için bu makaleyi okuyun.

2022’de Hollanda’da ortalama maaş

Hollanda’da yaşamak için ortalama brüt maaş ayda 2.959 EUR veya net 2.400 EUR’dur. Genel olarak, maaşlar ayda 2.520 EUR ile 3.405 EUR arasında değişmektedir.

Hollanda Merkezi Planlama Bürosu’na (CPB) göre, 2020’de yıllık ortalama brüt maaş 36.500 EUR, bu da ayda yaklaşık 3.041 EUR, net yaklaşık 2.400 EUR’dur. Bu sayı, tatil ücretini ve diğer faydaları içerir.

Ayrıca, 2020’de medyan brüt maaş 36.000 EUR idi, bu da aylık net ücretin yaklaşık 2.400 EUR olduğu anlamına geliyor. Yine de, ortalama göçmen maaşı Amsterdam’da 48.000 EUR’dur.

Hollanda’da çalışan bir kişi genellikle ayda net 2.400 EUR – 3.000 EUR arasında kazanır. Hollanda’da en yaygın maaş 37.000 EUR veya net 27.900 EUR’dur (%8 tatil ödeneği dahil).

Hollanda’da Eğitimli kişilerin aldığı ortalama maaşlar

Yüksek eğitimli ve yetenekli gurbetçiler, Hollanda’da çalışırken daha yüksek maaşlar bekleyebilirler. Bu ülkede okul kesinlikle işe yarıyor. Düşük eğitim düzeyine sahip kişilerin (ilköğretim, lise) ortalama geliri 25.900 Euro’dur. Mesleki eğitim almış biri ortalama 37.100 EUR kazanıyor.

Son olarak, yüksek dereceye sahip çalışanlar ortalama 61.200 EUR civarında en yüksek gelire sahiptir. Çoğu gurbetçi ve yabancı, Hollanda’da çalışmak için oturma iznine ihtiyaçları olduğu için genellikle bu kategoriye girer. Bu faktör başlı başına yüksek niteliklere sahip olmalarını gerektirmektedir.

Hollanda iş bulma siteleri

 • Indeed
 • LinkedIn
 • Snaphunt
 • Nationale Vacaturebank
 • Monster
 • Werk
 • Jobrapido
 • Talent.com
 • Jooble
 • Google for Jobs

Hollanda Ankara Anlaşması Başvurusu

Hollanda İş İlanları İş İmkanları ve İş Başvurusu

Getir Hollanda İş İlanları Personel Alımı ve İş Başvurusu

Danimarka Asgari Ücret 2022

Belçika İş Başvurusu Belçika’da Çalışmak

Avustralya İş Başvurusu Avustralya’da İş Bulmak

Fransa İş Başvurusu Fransa’da Çalışmak

Fransa İş İlanları İş Başvurusu ve Personel Alımı


Konu hakkındaki Soru, Öneri ve Görüşlerinizi yorum bölümümüzden dile getirebilirsiniz. Güncel Personel, Memur ve İşçi alımı haberlerini en hızlı şekilde öğrenmek için bizi sosyal medyadan takip edebilirsiniz. Facebook sayfamıza ulaşmak için TIKLAYIN!

ALAKALI YAZILAR


1 Yorum

 1. Mrb alçı boya sitroperiyer dış cephe mantolama ustasıyım 25 yıldır bu meslek teyim yurtdışında çalışmak istiyorum

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir