Kuveyt İş Başvurusu - Kuveyt İşçi Alımı

Kuveyt İş Başvurusu

Kuveyt İşçi Alımı İş İlanları

Kuveyt’te nasıl iş bulabilirim? Kuveyt İş Başvurusu nereden yapılır? Kuveyt çalışma vizesi almak için gerekenler Kuveyt Çalışma Vizeleri ve İzinleri nelerdir? Kuveyt’te çalışma hedefini seçtiyseniz, işi almak için iki seçeneğiniz var – yerel işgücü piyasasına girin yada deneyimli yabancı çalışanlar bulun. İkinci rotaya giderseniz, her yabancı işçinin Kuveyt’te doğru vize ve çalışma izinlerine sahip olduğundan emin olmalısınız. Kuveyt’te pazara yeni giren şirketler, yerel olarak lisanslı ve şirketleşmiş olmaları gerektiğinden, çalışanları için çalışma izinlerine sponsor olmakta da sorun yaşayabilir.

Kuveyt’te İstihdam

Dünya çapında en düşük işsizlik oranlarından biri ve kişisel gelir vergisi olmayan Kuveyt, gurbetçiler için cazip bir iş piyasası sağlıyor. Bununla birlikte Kuveyt, yerel işgücünü kariyer basamaklarını daha yükseğe çıkarmak için teşvik ediyor ve bu da gurbetçilerin işini zorlaştırıyor.

Birçok çok uluslu firma ve İngilizce konuşan topluluk nedeniyle, gurbetçilerin çalışmak için Arapça dil becerilerine sahip olmaları gerekmez. 2015 yılında 123 milyar USD’yi aşan gayri safi yurtiçi hasıla ile Kuveyt ekonomisinin önemi, küçük coğrafi boyutunun çok ötesindedir. Kuveyt, esas olarak ülkenin muazzam petrol kaynaklarına dayanan zengin ve oldukça açık bir ekonomiye sahiptir. Kuveyt %3 ile dünyadaki en düşük işsizlik oranlarından birine sahiptir.

Ülkenin gelişen ekonomisinde talep gören becerilere sahip gurbetçiler açık kollarla karşılanıyor. Yine de, bu daha çok Kuveyt’te geçici bir süre için istihdam edilecek olanlar için geçerlidir. Yabancılara, arazi veya mülk sahipliğine getirilen kısıtlamalarla birlikte, ne kadar süredir Kuveyt’te ikamet ettiklerine bakılmaksızın genellikle vatandaşlık verilmez.

Kuveyt’te Ne İş Yapabiliriz? 

Kuveyt iş başvurusu yapmak, öncelikle bilinmesi gereken Kuveyt ekonomisine büyük petrol endüstrisi hakimdir. Kuveyt, dünya çapındaki rezervlerin %8’inden fazlası olan yaklaşık 104 milyon varil ham petrol rezervine sahiptir. Petrol, Kuveyt’in GSMH’sının yarısına yakınını ve hükümet gelirinin %90’ından fazlasını oluşturuyor. Kuveyt’te çalışan birçok gurbetçi bu sektörde istihdam edilmektedir. Ancak petrol fiyatlarındaki son düşüş nedeniyle Kuveyt ekonomisi küçülmeye başladı. Yıllık GSMH ve ihracat 2014’ten 2015’e düşerken, 16 yıl sonra ilk kez bütçe açığı ortaya çıktı.

Kuveyt’te nasıl iş bulabilirim?

İmalat sektörüne de petrol ürünleri hakimdir ve ağırlıklı olarak ihracata yöneliktir. Son dönemde hizmet sektöründe en hızlı büyüyen alanlar gayrimenkul, işletme hizmetleri ve finans olmuştur. Bunlar aynı zamanda gurbetçiler için çeşitli fırsatlar sunuyor. Kuveyt’in pratikte ekilebilir arazisi olmadığı için anlamlı bir tarımı da yok. Devlet, gıdasının yüzde 95’inden fazlasını ithal ediyor. Tek istisna, Kuveyt’in kıyı sularında deniz ürünleri bol olduğu için balıkçılık endüstrisidir.

Kuveyt Çalışma İzni Almak

Körfez İşbirliği Konseyi üye devletlerinin vatandaşları hariç, tüm gurbetçilerin Kuveyt’te işe başlamadan önce çalışma izni almaları gerekiyor. Çalışma izinleri, yalnızca gurbetçinin geçerli bir iş teklifi varsa verilir.

İşveren daha sonra gurbetçi çalışanın Kuveyt’te çalıştığı süre boyunca sponsor olarak işlev görür. Bu, şirketin vize başvurusunun yapılmasından banka hesabınızın açılmasına kadar tüm idari işleri sizin yerinize üstlendiği anlamına gelir. Ayrıca, Kuveyt’te ikamet ettiğiniz sürece sponsorunuz sizden sorumludur ve herhangi bir düzenlemeyi ihlal etmeniz durumundan sorumludur.

Çalışma izni verildikten ve oturma izni alındıktan sonra, erkek gurbetçiler eşlerinin ve çocuklarının Kuveyt’te onlarla birlikte yaşamaları için sponsor olarak hareket edebilir. Bakmakla yükümlü olunan kişiler de Kuveyt’te iş istiyorlarsa, ayrı çalışma izinleri almaları gerekecektir.

Kuveytte Vergiler Nasıldır?

Kuveyt’in kapsamlı hükümet harcamalarının çoğu, petrol gelirleriyle finanse ediliyor. Başka yerlerde devlet gelirinin ana kaynağı olan vergiler, vazgeçilebilir görünmektedir. Bu nedenle, Kuveyt’te çalışan gurbetçiler için bile kişisel vergi yoktur.

Gelir vergisi ödemekle yükümlü olanlar sadece Kuveyt’te çalışan yabancı şirketlerdir. Yabancı işletmeler için kurumlar vergisi oranı şu anda sabit bir %15’tir. Kuveyt’e ait işletmeler bu tür vergilerden muaftır. Kuveyt’te çalışanların anlayacağı gibi katma değer vergisi de yok.

Kuveyt’te Gurbetçiler için Sosyal Güvenlik

Kuveyt’te çalışan tüm Kuveyt vatandaşları kapsamlı bir sosyal güvenlik sistemine sahiptir. Emeklilik, maluliyet ve hastalık yardımlarının yanı sıra ücretsiz kamu sağlık hizmetlerini kapsar. Sistem çoğunlukla devlet tarafından finanse edilmektedir.

Bununla birlikte, kamu sosyal güvenlik sistemi, Kuveyt’te çalışan gurbetçiler için erişilebilir değildir. Bazı işverenlerin gurbetçi çalışanlar için kurumsal emeklilik planları vardır. Bunlar mevcut değilse, Kuveyt’te çalışırken kendi ülkenizdeki bir devlet emeklilik planına ve/veya bireysel emeklilik planına ödeme yapmaya devam etmeniz tavsiye edilir.

Gurbetçilerin Kuveyt’te ikamet ederken kamu tıbbi bakımına erişimi vardır. Ancak son yıllarda, kamu sistemi üzerindeki yükü azaltmak için Kuveyt’te çalışan gurbetçilere özel sağlık sigortası sağlamaları için yabancı şirketler üzerinde artan bir baskı var, gurbetçilerin kamu hastanelerinde hizmet saatlerini kısıtlama planlarıyla birlikte daha yüksek ücrete sahip.

Kuveyt’te Gurbetçilerin İş Araması

Gurbetçiler Kuveyt ekonomisinde yaygın bir olgudur. İş gücünün yaklaşık üçte ikisi yabancı uyruklulardan oluşmaktadır. Bunların çoğunluğu düşük gelirli işlerde çalışan kol işçileri olsa da, işgücü piyasasının üst kesimlerinde yer alan gurbetçilerin sayısı da yüksektir. Yine de Kuveyt’te iş bulmak eskisi kadar kolay değil. Geçmişte gurbetçiler birçok üst düzey pozisyonu doldurmuş olsa da, şimdi işgücü piyasasına giren yeni nesil Kuveytliler giderek daha iyi eğitim alıyor ve hükümet onlara Kuveyt sınırları içinde iyi kariyer fırsatları sağlama ihtiyacının farkında.

Bu nedenle şirketler, mümkün olduğunda yerel çalışanları işe almaya şiddetle teşvik edilir. Kuveyt makamları, belirli yerel çalışan kotalarının onaylandığından emin olmak için bir şirkete verilen çalışma vizelerinin sayısını sınırlayabilir. Ek olarak, önümüzdeki birkaç yıl içinde ülkedeki gurbetçilerin sayısını azaltmak için planlar önerildi. 1 Mart 2016 tarihinden itibaren Kuveyt, 50 yaş üstü tüm gurbetçilerin kamu sektöründe çalışmasını yasaklamaya başlamıştır.

Düşük ücretli işlerde çalışan göçmen işçilere yönelik muamele, KİK bölgesinde her zaman sıcak bir konudur ve işçilerin çalışma koşulları ve ücret düzeyleri ile ilgili olarak sömürülmesi ve istismar edilmesinin yanı sıra bildirimde bulunamamalarıyla ilgili çok sayıda hikaye vardır.

Kuveyt’te en çok aranan meslekler

Kuveyt’te hangi işler talep ediliyor? Hükümetin işgücü açısından kendi kendine yeterli hale gelme çabalarına rağmen, gurbetçi uzmanlara olan talebin tamamen sona ermesi olası değildir. Kuveyt ekonomisinin gelişimi için kilit alanlarda yetenekli gurbetçilerin orada iş bulma şansı hala yüksek.

Bu, özellikle finans sektöründe veya pazarlama, satış ve iş geliştirme alanlarında bir dereceye sahip olan ve kapsamlı mesleki deneyime sahip olan gurbetçiler için geçerlidir. Mühendisler, özellikle petrol endüstrisi ile ilgili becerilere sahip olanlar, Kuveyt’te çalışma hayallerini gerçekleştirme konusunda muhtemelen en iyi şansa sahipler.

Kuveyt’te nasıl iş bulunur?

Kuveyt iş başvurusu ve İş ilanları için Monster.com ve Bayt.com’a göz atın. Her ikisinin de Kuveyt’te çalışmak için kapsamlı iş listeleri var. Ayrıca, çoğunlukla üst yönetimdeki işlerle ilgilenen bir dizi saygın işe alım ajansı vardır.

Sunabileceğiniz becerilere ihtiyaç duyabilecek şirketleri (hem çok uluslu şirketler hem de Kuveytli işletmeler) arayın ve onlarla doğrudan iletişime geçin. Kuveyt’te kişisel ilişkiler, iş dünyası da dahil olmak üzere her açıdan çok önemlidir. Bu nedenle yerel temaslar, iş bulmak için son derece değerli olabilir.

Kuveyt iş ilanı siteleri

Kuveyt’te ingilizce öğretmek

Kuveyt iş başvurusu yapmak isteyenler için iyi bir alternatif olabilecek bir konu. Diğer birçok göçmen destinasyonunda olduğu gibi, İngilizce öğrenmek Kuveyt’te çalışmak için çok popüler bir seçenektir. Özel dil okullarında, üniversitelerde ve özel uluslararası okullarda İngilizce öğretmenlerine her zaman yüksek bir talep vardır. Özel dersler de giderek daha popüler hale geliyor, ancak bunlar çoğunlukla normal öğretmenlerin gelirlerini tamamlamaları için bir araç.

Kuruma bağlı olarak, Kuveyt’te İngilizce öğretmeni olarak çalışmak için genellikle TEFL’de bir üniversite diploması ve bir miktar öğretim deneyimi gerekir. Ayrıca, genellikle yarı zamanlı veya kısa süreli olarak da olsa çevirmenlere talep vardır.

Kuveyt’te Dil ve İş Kuralları

Biraz arapça bilmek size oldukça yardımcı olacaktır. Kuveyt’teki şirketler genellikle gurbetçilerin herhangi bir Arapça konuşmasını gerektirmez. Kuveyt iş dünyasında İngilizce yaygın olarak konuşulmaktadır. Pek çok Kuveytli girişimci yurtdışında çok fazla deneyime sahiptir ve iyi derecede İngilizce konuşur.

Ancak günlük yaşamda İngilizce o kadar yaygın değildir. Çoğu Kuveytli en azından bazı İngilizce kelimeler biliyor olsa da, temel Arapça becerilerine sahip olmak gurbetçiler için çok yardımcı olabilir. Arap rakamlarını okuyabilmek de market alışverişini çok daha kolay hale getirecektir. Yaygın ifadelere ve selamlara nasıl cevap verileceğini bilmek Kuveytli komşular, tanıdıklar ve esnaf tarafından her zaman takdir edilmektedir.

Kuveyt’te resmi ve yazılı dil Modern Standart Arapça’dır. Ancak çoğu insan yerel konuşma dili lehçesi olan Kuveyt Arapçası ile konuşur. Diğer Arap ülkelerine seyahat etmeyi veya orada yaşamayı planlayanlar için yerel Kuveyt lehçesi yerine Standart Arapça öğrenmek iyi bir fikir olabilir. Konuşurken oldukça resmi görünebilirsin ama her yerde anlaşılırsın.

Kuveyt’te Din Kültürü

İslam Kuveyt’te günlük yaşamda önemli bir rol oynamaktadır. Yerel sakinlerin dini görevlerini yerine getirme ihtiyacına daima saygı gösterin. Müslümanlar önceden belirlenmiş zamanlarda günde beş namaz kılarlar ederler. Resmi toplantılar bile namaz için yarıda kesilebilir.

Bazı Arap aileler de hala geleneksel tarzda yemek yiyor. Bu, yemek sırasında yerdeki minderlere oturmak ve elinizle yemek yemek anlamına gelir. Böyle geleneksel bir yemeğe katılırsanız, yemek yerken daima sağ elinizi kullanmayı unutmayın. Sol kirli kabul edilir.

Kuveytte İş Görgü Kuralları

Kuveyt’te iş yapmak, çok fazla güven inşa etmeye ve kişisel ilişkiler geliştirmeye bağlıdır. Bu nedenle, asla iş konularını aceleye getirmeye çalışmayın, bir güven ve dostluk ortamı oluşana kadar bekleyin.

Ayrıca, Kuveytli meslektaşlarınızın. Kararlara genellikle yavaş ulaşılır ve müzakereler sabır gerektirir. Bir iş toplantısında veya başka bir sosyal etkinlik sırasında yapılacak en saygısızca şeylerden biri, acelesi varmış gibi görünmektir.

Kuveyt’te iş kıyafetleri muhafazakar olmalıdır. Kadınlar dizlerini kapatan etekleri ve dirseklerini kapatan kolları seçmelidir. Daha açık kıyafetler genellikle tahrik unsuru olarak kabul edilir. Biriyle tanıştırıldığında, her zaman akademik veya politik unvanını hatırlayın ve ona hitap ettiğinizde bunu kullanın.

Kuveyt Vize İstiyor Mu?

Kuveyt’e herhangi bir sebepten gitmek isteyen Türklerin Umuma Mahsus (Bordo) pasaportu olanlar için vize almaları gerekmektedir ancak 90 gün süreli ziyaretler için kapıda harçsız vize alınabilmektedir. Hizmet (Gri), Hususi (Yeşil) ve Diplomatik (Siyah) pasaportu olan Türkler ise 180 gün içerisinde 90 günü aşmayan süreli ziyaretleri için vizeden muaftır.

Kuveyt, ülkeye gelmek isteyenlerin gelme nedenlerine, kalma sürelerine ve seyahat amacına bağlı olarak birkaç farklı vize türü sunmaktadır. Mevcut seçenekler arasında şunlar yer alır:

Turist vizesi: Ziyaretçiler bu vize ile Kuveyt’e girip dolaşabilirler. Başvuru sahiplerinin yalnızca belirli soruları yanıtlamaları ve iletişim bilgileri ve pasaport numarası gibi bazı temel bilgileri sağlamaları yeterlidir.
Ziyaret vizesi: Ziyaret vizesi, başvuranın ülkeye neden seyahat ettiğine bağlı olarak daha fazla kategoriye ayrılır. Bir Kuveyt şirketi veya akrabası, bu vizeyi almak için başvuru sahibine sponsor olmalıdır.
Çalışma vizesi: Körfez İşbirliği Konseyi (GCC) vatandaşları dışındaki herhangi bir gurbetçi, ülkede yaşamak için Kuveyt ikamet vizesine başvurmalıdır.

Kuveyt Vizesi Nasıl Alınır Vize Ücreti Ne Kadar?

Genellikle 24 saatte sonuçlanan Kuveyt Vize başvurusu  aynı gün alınabilmektedir. Başvuru yapıldığı tarihten itibaren 30 gün süreyle geçerli olan vize, Kuveyt’te 90 güne kadar konaklama imkanı sunar. Toplam  Kuveyt Vize Ücreti ise 30 Euro + KDV’dir. Pasaport görüntünüz ile birlikte, ödeme dekontunuzu iletmenizin ardından hemen işlemlerinize başlayabiliriz.

Belçika İş Başvurusu Belçika’da Çalışmak

Danimarka Asgari Ücret 2022

Avustralya İş Başvurusu Avustralya’da İş Bulmak

İsviçre İş Başvurusu İsviçre’de İş Bulmak

İsveç İş Başvurusu İsveç’de Çalışmak

Almanya’da En Çok Aranan Meslekler 


Konu hakkındaki Soru, Öneri ve Görüşlerinizi yorum bölümümüzden dile getirebilirsiniz. Güncel Personel, Memur ve İşçi alımı haberlerini en hızlı şekilde öğrenmek için bizi sosyal medyadan takip edebilirsiniz. Facebook sayfamıza ulaşmak için TIKLAYIN!

ALAKALI YAZILAR


1 Yorum

  1. 19 yaşında genç bir bayanım İstanbul Arnavutköy de ikamet etmekteyim iş başvuru formu doldurmak istiyorum iş ilanlarınızı bekliyorum ortaöğretim mezunuyum kpss puanım 72

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir