Suudi Arabistan Asgari Ücret

Suudi Arabistan Maaşlar

Suudi Arabistan Asgari Ücret, bir işçiye işi karşılığında yasal olarak ödenebilecek en düşük ücrettir. Çoğu ülkede, tüm işçilere ödenmesi gereken ülke çapında bir asgari ücret vardır. Suudi Arabistan’da hükümetin zorunlu kıldığı bir asgari ücret vardır ve Suudi Arabistan’daki hiçbir işçiye bu zorunlu asgari ücret oranından daha az ödeme yapılamaz.

Suudi Arabistan Asgari Ücreti ödemeyen işverenler, Suudi Arabistan hükümeti tarafından cezalandırılabilir. Ayrıca, Suudi Arabistan’da işçilerin maaşlarının ülkede geçerli olan para birimi olan Riyal cinsinden ödenmesi beklenebilir.

Suudi Arabistan’da asgari ücret, özel sektördeki gurbetçiler ve vatandaşlar için ayrı asgari ücrete sahiptir. Neredeyse tamamı Suudi nüfusun yaşadığı ve genellikle cömert maaşlar sunan kamu sektörü içinde bu tartışmalı bir konu. 2014 yılında hükümet, Suudi vatandaşlarını işe alan özel sektör şirketlerinin onlara en az 5.300 Riyal ödemesini zorunlu kılmak istedi; gurbetçilere ise en az 2,500 Riyal ödenmelidir.

Ancak vatandaşlar için asgari ücret şu anda 4.000 Riyal iken, gurbetçi asgari ücreti henüz getirilmedi. Suudi Arabistan’da özel sektör için resmi bir asgari ücret bulunmazken, kamu sektöründe asgari ücret 3.000 Suudi riyalidir.

Suudi Arabistan’ın yıllık asgari ücreti, Uluslararası Para Birimi cinsinden 7.585,00 ABD dolarıdır. Uluslararası Para Birimi, ABD dolarının 2009’daki değerine dayalı bir para birimi ölçüsüdür. Asgari Ücreti Suudi Arabistan’dan daha yüksek olan 25 ülke vardır ve Suudi Arabistan, yıllık asgari ücrete göre tüm ülkeler arasında ilk yüzde 13’te yer almaktadır.

Yerliler ve yabancılar için belirlenen farklı ücret standartları ile Suudi Arabistan’daki asgari ücret biraz belirsizliğini koruyor. Krallık’taki ortalama maaşların yanı sıra maaşı etkileyen faktörler bulunuyor.

Gelenek ve modernitenin kesiştiği bir ülke olan Suudi Arabistan, dünyanın her köşesinden gurbetçilere ev sahipliği yapıyor. Ve oraya taşınmayı düşünenler, Krallık’taki işçi haklarını kapsamlı bir şekilde araştırmalıdır.

Suudi Arabistan’ın işgücünün büyük çoğunluğu hemşire, öğretmen, pazarlamacı, şoför ve yönetici olarak hizmet veren yabancı işçilerden oluşuyor. Doğal olarak her mesleğe göre, maaşları çok farklı.

Düşük gelirli göçmenler

Bu asgari ücret yasası çoğunlukla doğu ve güney Asya gibi bölgelerden gelen düşük gelirli gurbetçileri etkiler; 2014 yılında özel sektör çalışanlarının %87’sini oluşturdular. Ne yazık ki, Krallık’ta bir göçmenin maaşının önemli bir göstergesi uyruğudur. Aslında hükümet, orada çalışmak isteyen vatandaşları için – vasıfsız, yarı vasıflı ve vasıflı – maaş standartları belirlemek için belirli bir ülkeyle sık sık müzakere eder.

Yüksek gelirli gurbetçiler

Genellikle Avrupa ve Kuzey Amerika gibi bölgelerden gelen yüksek gelirli gurbetçilere genellikle cazip tazminat ve yardım paketleri sunulur. Bunlar genellikle kendi ülkelerinde elde edeceklerini yansıtır veya geliştirir. Şirketler, gurbetçilerden giyim, hareket ve davranış konusunda önemli kısıtlamaların olduğu bir ülkeye taşınmalarını istediklerinin farkındalar. Sonuç olarak, bu zorluğu daha cömert bir tazminat paketine dönüştürebileceğinizi görebilirsiniz.

Asgari ücret alamıyorsanız ne yapmalısınız?

Ücretlerinizde bir usulsüzlük varsa; maaşınızın tamamını alamadığınız veya önemli bir gecikme olup olmadığı; şikayetinizi Çalışma ve Sosyal Kalkınma Bakanlığı bünyesindeki yerel Çalışma Bürosuna iletmelisiniz. Çalışma Bürosu sonraki adımlar konusunda size tavsiyelerde bulunacaktır.

Genel olarak konuşursak, sizinle işvereniniz arasında dostane bir anlaşmaya varmak için 21 günleri vardır. Bu olmazsa, davayı elektronik olarak İş Mahkemelerine sunarak durumu tırmandırmaları gerekir. Ne yazık ki, Krallık’ta işgücü ihlali vakaları oldukça yaygındır.

Suudi Arabistan’da ortalama maaş

Suudi Arabistan’daki maaşlar, deneyiminize, eğitiminize ve pasaportunuza bağlı olarak çok küçük ve fahiş arasında çılgınca değişiyor. Talihsiz gerçek şu ki, Batılı göçmenler en ağır tazminat paketlerini alıyor; ardından Arap gurbetçiler ve ardından Batılı olmayan, Arap olmayan gurbetçiler geldi.

Suudi Arabistan’da sektöre göre en yüksek maaşlar

Ortalama maaşlar mevcut olmasa da, bir iş teklifini kabul etmeyi düşünürken sektöre göre en yüksek maaşları bilmek faydalı olabilir.

  • İK yöneticisi: 19.000 SAR
  • Hesap yöneticisi: SAR 17.500
  • BT Yöneticisi: 16.000 SAR
  • Öğretmen: SAR 9.500
  • Genel Müdür: 46.500 SAR

Suudi Arabistan’da ücret farkı

Cinsiyete dayalı eşitsizlikleri ölçen Küresel Cinsiyet Uçurumu Raporunda Krallık, ekonomik katılım ve fırsat alanında 147. (156 ülke içinde) sırada yer alıyor. Ayrıca, kadın işsizliği dünyanın en yüksek seviyesidir. Özel sektörde de kadınlar erkek meslektaşlarından %56 daha az kazanıyor.

Suudi Arabistan’daki gurbetçilerin maaşları ve ücretleri

10 milyondan biraz fazla insanla, gurbetçiler Suudi Arabistan’daki işgücünün yaklaşık %76’sını oluşturuyor. Tarihsel olarak Krallık, hem düşük hem de yüksek gelirli gurbetçilerin birkaç yıl geçirip eve para gönderip biriktirdikleri ve muhtemelen terk ettikleri bir yer olmuştur. Ancak, bu değişiyor.

Hükümet son zamanlarda Suudi vatandaşlarını genellikle gurbetçilerin bulunduğu pozisyonlara yerleştirmek için sektör sektör Suudileştirme çabalarını artırdı. Bu, işverenlerin onları işe almasını zorlaştırarak düşük gelirli gurbetçileri önemli ölçüde etkiledi. Yüksek gelirli gurbetçiler ise daha az etkilendi. Bunun nedeni, genellikle yüksek düzeyde uzmanlık getirmeleridir.

İşkur Yurtdışı İş İlanları Yurtdışı İş Başvurusu

En İyi Yurtdışı İş Bulma Siteleri

Yurtdışı İşçi Alımı Yapan Ülkeler Yurtdışı İşçi Arayan Ülkeler

Gürcistan’da Yaşam Şartları

Finlandiya İşçi Başvurusu Nasıl Yapılır

Fransa İş Başvurusu Fransa’da Çalışmak


Konu hakkındaki Soru, Öneri ve Görüşlerinizi yorum bölümümüzden dile getirebilirsiniz. Güncel Personel, Memur ve İşçi alımı haberlerini en hızlı şekilde öğrenmek için bizi sosyal medyadan takip edebilirsiniz. Facebook sayfamıza ulaşmak için TIKLAYIN!

ALAKALI YAZILAR


Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir