Avusturya İş İlanları | AVUSTURYA İŞ VE İŞCİ İLANLARI

Avusturya İş İlanları İşçi Alımı ve İş Başvurusu Formu

Şuraya Atla

Avusturya İş İlanları

Avusturya’ya iş başvurusu: AB dışından yabancı nitelikli göçmen alımı kolaylaşıyor. Avusturya İş ve işçi İlanları, yurt dışı tüm sektörlerde iş ilanları Türkiye’den yurtdışına gitmek isteyen ve yurtdışında yaşamak isteyenlerin arama konularının başında geliyor. Makale yazmadan önce nerede ve hangi sektörlerde alım yapılıyor kısa bir araştırma yaptık, karşılaştığımız tabloda en çok tercih edilen ülkeler arasında Avusturya gelmekte ve güncel alımlar dolayısıylada oldukça fazla aranmakta. Avusturya’da çalışma imkanı sunan işverenleri görebilmek için yapacağınız bazı önemli adımlar var. https://www.gurbetilan.com/is-ilanlari/avusturya/ ilanlarına ulaşabileceğiniz sitelerin başında yer alıyor. Avusturya Çalışma İzni Nasıl Alınır ?

Avusturya’nın nitelikli göçmene ihtiyacı ne kadar ?

Avusturya’da federal hükümet vasıflı işçi ihtiyacını, ülkenin resmi istatistik ofisinin işsizlik verileri üzerinden belirliyor. Hükümete göre, Avusturya’nın başta hemşire, bahçıvan ve inşaat ustaları olmak üzere 120 bini aşkın nitelikli göçmene ihtiyacı bulunuyor. Kesin net bir rakam verilmesede vasıflı işçi ihtiyacı bu rakamdan çok daha fazla olduğu görülüyor.

Viyana’da iş bulmak kolay mı?

Viyana’da iş bulmak rekabetçi bir durumdur, açıkçası bunun için zaman ayırmalı ve danışmanlık almalısınız. Göndermeniz gereken belge genellikle Avrupa’da CV olarak bilinir, ancak Amerika’da özgeçmiş veya CV olarak bilinenden farklıdır. AB dışından yabancı nitelikli göçmen alımı kolaylaşıyor.

Viyana’da çalışmak ve serbest meslek ile uğraşmak

Aslında Avusturya başkenti Viyana, 2019’da Mercer tarafından dünyanın en yaşanabilir şehri olarak ortaya çıktı. Sadece bu değil, aynı zamanda mükemmel iş-yaşam dengesi, destekleyici iş yasaları ve çalışan sağlığına artan odaklanmasıyla da biliniyor. Tüm bunlar, onu gurbetçiler için son derece çekici bir istihdam hedefi haline getiriyor. Dolayısıyla Avusturya İş İlanları ilgi odağı oluyor.  Avusturya, yaklaşık %71.5 ile 16. en yüksek ulusal istihdam oranına sahiptir. Ancak, sık sık açılan yeni işler ve sektörler bulunuyor. Gelişmekte olan ülkenin hizmet ekonomisindeki büyük artışla birlikte, ülkenin işgücü piyasasında fırsatlar giderek daha fazla artmakta. Almanya Türk Sağlık Personeli Alımı

Avusturya İş İlanları
Avusturya İş İlanları

Avusturya’da İş Başvurusu Nasıl Yapılır?

İşgücü piyasasındaki eğilimlerin yanı sıra, Alpler ülkesinde çalışmak ve yaşamak isteyen gurbetçiler için Avusturya’da iş bulma ve iş başvurusunda bulunmanın ana hatlarını veriyoruz. Esasen, Almanca konuşuyorsanız ve Avrupa Birliği’nden iseniz, Avusturya’da iş bulmak çok kolay olacaktır. Öte yandan, daha uzaklardan geliyorsanız ve dili konuşamıyorsanız, biraz daha fazlası olacaktır. Ayrıca Avusturya’daki ortalama maaşları ve CV’nizi Avusturya iş piyasasına nasıl uyarlayacağınızı araştırmak faydalı olacaktır. Avusturya’da iş bulmak ve Avusturya’da çalışmak için almanız gereken çalışma izinleri ve diğer konular hakkında tüm detaylı bilgiyi Avustuya Konsolosluğu resmi internet sitesinde bulabilirsiniz.

Avusturyada nasıl çalışabilirim?

Ülkede gerçekten çalışmak istiyorsanız ciddi adımlar atmalısınız. Çalışma süreniz toplamda 90 günden fazla süreli ise başvurunuzu bu yönde yapmalı ve gerekli belgeleri eksiksiz hazırlamalı ve teslim etmelisiniz. Tabiki Avusturya çalışma vizesi için gerekli olan vize başvurusunda bulunmalısınız. 

Avusturya’da iş piyasası

Avusturya, yüksek vasıflı işgücü ile ünlüdür. Genel olarak, Avusturya güçlü tarım, yeşil, hizmet ve turizm sektörlerine sahiptir. Ayrıca, dış ticaret büyüyen bir endüstridir. Enerji, finansal hizmetler, telekom ve emlak şirketleri Avusturya’nın en iyi şirketleri ve işverenleri arasındadır. Bununla birlikte, dünyadaki çoğu ülke gibi, COVID-19 salgını Avusturya’daki işsizlik oranını da olumsuz etkiledi. Örneğin, Aralık 2020’de işsizlik oranı, bir önceki aya göre artışla tahmini olarak %11’e ulaştı. Şaşırtıcı olmayan bir şekilde, hizmet ve konaklama sektörü, Avusturya’daki işler için en çok etkilenen sektördür.

Avusturya’da Çalışma Kültürü

Geleneksel bir ulus olarak Avusturya’daki iş kültürünün oldukça resmi olduğunu göreceksiniz. Ayrıca, tipik olarak açık bir hiyerarşi vardır. Bu, çoğu şirkette üst düzey çalışanların kararları verdiği ve rollerin açıkça tanımlandığı anlamına gelir. Ek olarak, Avusturya’da topluluk duygusu güçlüdür ve bu nedenle refah sistemi çok destekleyicidir. Sadakat, yerel iş kültürünün baskın bir özelliğidir. Özellikle, Avusturya’da hem iş kültüründe hem de iş dışındaki yaşamda dakiklik çok önemlidir.

Avusturya’da İşçi Yaşam Şartları

Avusturya’daki iş kanunları, toplu iş sözleşmeleri, atölye anlaşmaları ve iş sözleşmelerinin ayrıntılı bir karışımıdır. Özellikle, Avusturya’da bir işi güvence altına almak için işveren ve çalışan arasında yazılı bir iş sözleşmesi veya istihdam koşulları beyanı gerekli değildir. Tek ihtiyacınız olan iki taraf arasında sözlü bir anlaşma. Avusturya’da toplu sözleşmeler, hem işvereni hem de çalışanı temsil eden yasal olarak bağlayıcı sözleşmelerdir. Bunlar, asgari çalışma koşulları oluşturarak her iki tarafta da bir çıkar dengesi yaratır. AB işçi hakları hakkında daha fazla bilgi edinmelisiniz.

Terimi kaldır: Avusturya İş Başvurusu Avusturya İş Başvurusu
Terimi kaldır: Avusturya İş Başvurusu Avusturya İş Başvurusu

Avusturya’da mı yoksa Almanya’da mı yaşamak daha iyi?

Her iki ülkenin de yaşam standartları yüksektir. Ancak Avusturya, Almanya’dan daha az yoksulluk, sosyal gerilim veya mülteciye sahip ve çok daha rahat bir ülkedir. Üstelik Viyana, sekizinci kez üst üste yaşam kalitesi en yüksek şehir olarak ödüllendirilmiştir. Almanya şehirleri de listede, Münih 4. sırada yer alıyor.

Avusturya için hangi mesleklere ihtiyaç var ve nasıl başvurulur?

Avusturya’da hangi işler talep ediliyor? Sağlık sektöründe, Avusturya’daki en iyi ücretli işler arasında yer alan diş hekimi, tıp doktoru veya cerrah gibi işlere yüksek talep var. Sağlık sektöründe, Avusturya’da en iyi ücretli işler arasında yer alan diş hekimi, tıp doktoru veya cerrah gibi işlere yüksek talep var.

 • İnşaat işçileri.
 • Veri işleme uzmanları.
 • Hemşireler.
 • Makine Mühendisleri.
 • Elektrik mühendisleri
 • Çatı ustaları yer alıyor
 • Fabrika İşçisi
 • Restoran ve Süpermarket işçileri
 • Kasiyer
 • Depo İşçileri
 • Telekomünikasyon işçileri
 • Tekstil işçileri
 • Gıda sanayisi işçileri

Avusturya’da nasıl iş teklifi alabilirim? Nereden geliyor olursanız olun, Almancayı iyi derecede bilmek size Avusturya’da iş bulma şansınızı artıracaktır. Başkent Viyana’da çalışmayı planlıyorsanız, araştırma, bilişim, turizm ve hizmet sektörü gibi sektörlerde geniş iş fırsatları bulabilme imkanı sunuyor.

Viyana’da sağlık ücretsiz mi?

Avusturya’da sağlık hizmeti öncelikle kamuya aittir ve özel sağlık sigortalı olma seçeneği vardır. Sosyal İşler, Sağlık, Bakım ve Tüketiciyi Koruma Bakanlığı tarafından denetlenen çoğu insan, maaşlarının bir kısmını ödeyerek kamu sağlık sigortasına erişir. Ancak, geliri düşük veya hiç geliri olmayanlar için sağlık hizmeti ücretsizdir.

Avusturya’da  en soğuk ay hangisidir?

Soğuk mevsim, 18 Kasım’dan 4 Mart’a kadar 3,5 ay sürer ve günlük ortalama yüksek sıcaklık 45°F’nin altındadır. Viyana’da yılın en soğuk ayı, ortalama en düşük 27°F ve en yüksek 37°F ile Ocak’tır.

Avusturya’da İngilizce konuşulur mu?

Birçok Avusturyalı biraz İngilizce bilse de, yabancıların kendileriyle iletişim kurması gerekmedikçe genellikle İngilizce konuşmaktan çekinirler. Bununla birlikte, gurbetçiler, Avusturya’daki iş dünyasında, özellikle de büyük şehir merkezlerinde İngilizcenin yaygın olarak konuşulduğunu bilmelidir.

Avusturya çalışmak için uygun mu?
Avusturya çalışmak için uygun mu?

Viyana’da İngilizce ile çalışabilir miyim? Çalışma izni gerekli mi?

Viyana bir AB ülkesi olduğu için, diğer AB ve AEA ülkelerinin vatandaşları herhangi bir özel vize veya izne ihtiyaç duymadan orada yaşamakta ve çalışmakta özgürdür. Ancak, Amerikalıysanız veya AB dışında bir yerden geliyorsanız, muhtemelen Avusturya’da çalışma iznine ihtiyacınız olacaktır.

Bir yabancı Avusturya’da iş bulabilir mi?

Avusturya’da çalışma vizeleri AB ve AET dışından iseniz, Avusturya’da çalışmak için çalışma izni almanız gerekecektir. Neyse ki, Avusturyalı bir işveren yabancı uyruklu birini işe alabilir, ancak bu kişinin bölgesel istihdam bürosundan onay ve çalışma izni için başvurması gerekir.

Avusturya’da ne kadar süre çalışabilirim?

6 aydan fazla çalışıyorsanız, Avusturya büyükelçiliğine oturma izni başvurusunda bulunmanız gerekir. Bu, işvereninizin başvurduğu izne ek olarak verilir. Ülkede çalışmak için 90 gün ve üzerinde gün sayısına ihtiyacınız var iş başvurunuzu bu durumu göz önüne alarak yapmalı ve evraklarınızı eksiksiz teslim ederek Avusturya çalışma vizesi başvurunda bulunmalısınız. Avusturya çalışma izni ülkede üst düzey eğitimli ve başarılı insanları istihdam etmek için verilen bir vize tipidir.

Avusturya’da ücretsiz eğitim var mı?

Avusturya’daki devlet üniversiteleri tüm AB ve AEA vatandaşları için ücretsizdir; uluslararası öğrenciler akademik yıl başına yalnızca yaklaşık 1.500 EUR öderler. Uygulamalı bilimler üniversitelerinde (UAS), öğrenim ücretleri, çalışma programına ve uyruğunuza bağlı olarak 365 ile 7.500 EUR arasında değişmektedir.

Yabancılar Viyana’da mülk satın alabilir mi?

Yabancılar bir mülk veya daire için bir hak satın alırsa, zorunlu bir onay gereklidir. Bir AB üye devletinin vatandaşları, onayın dışında tutulur ve yerel vatandaşlar olarak eşit statüye sahiptir. Onay prosedürü yalnızca üçüncü ülke vatandaşları tarafından yapılmalıdır.

Avusturya Viyana güvenli mi?

Viyana (normalde) 2 milyon nüfusa yaklaşan bir şehir için nispeten – hatta dikkate değer ölçüde – güvenlidir. Bu itibar, ülkeyi genel olarak yansıtıyor: Örneğin, 2021 Küresel Barış Endeksi, Avusturya’yı İsviçre’nin hemen önünde, dünyanın en barışçıl altıncı ülkesi olarak sıralamıştır.

Avusturya’da iyi bir maaş ne kadar?

Maaş, başka bir ülkede iş teklifini kabul ederken en önemli faktörlerden biridir. Avusturya’ya taşınmayı düşünüyorsanız, doğru beklentileri belirleyebilmeniz için piyasadaki mevcut ücretlerin farkında olmanız gerekir. Avusturya’da 2.000 EUR ile 3.000 EUR arasındaki net aylık maaş iyidir ve 3.500 EUR’nun üzerindeki her ücret çok daha iyidir. Bunun için vergi öncesi 40.000 EUR ile 55.000 EUR arasında kazanmanız gerekir. Avusturya’da 2021’de ortalama brüt ücret 52.000 Euro.

2022’de Avusturya’da yaşayan bir çalışan için aylık net gelir 2.000 Euro ve 3.000 Euro iyi olarak kabul ediliyor. Bu, vergi öncesi (primler dahil) yaklaşık 40.000 – 55.000 EUR arasında bir yıllık maaş anlamına gelir. Tüm yaşam giderlerinizi kolayca karşılayabilir ve hatta her ay biraz para biriktirebilirsiniz.

Avusturya iş ilanları , Avusturyalılar genel olarak maaşlar ve para hakkında konuşmayı sevmezler. Dolayısıyla bu ülkede çalışırken ne kadar kazanmanız gerektiğini anlamak zor olabilir. Bu yazıda, Avusturya ve Viyana’daki gelir düzeyleri ve yaşam maliyeti hakkında bilgi veriyoruz. Ortalama olarak, Avusturyalılar yılda brüt 52.000 Euro veya vergiler hariç aylık 2.876 Euro kazanıyor. Avusturya’daki en tipik yıllık maaş vergi öncesi 47.812 EUR’dur. Avusturyalı işçilerin çoğunluğunun maaşı aşağıdaki gibidir:

27.600 – 41.399 EUR arasında : %20
41.400 – 59.800 EUR arasında: %31,3
ve 59.800 – 87.299 EUR arasında: çalışanların yaklaşık %27’si

Avusturya Asgari ücret

Avusturya’da düzenlenmiş bir asgari ücret yoktur. Ancak yasa, bir çalışanın ayda en az 1.500 EUR brüt alması gerektiğini söylüyor. Bu asgari aylık ücret, ülkedeki tüm endüstriler için geçerlidir. Ayrıca, Avusturya’daki hemen hemen tüm çalışan maaşları toplu sözleşmelerle düzenlenir, bu nedenle eksik veya fazla ödeme yapılmaz. Çalışanlara, tipik bir 12 maaş artı bir tatil ve Noel ödeneği dahil olmak üzere 14 kez ödeme yapılır.

Avusturya’da Ortalama maaş aralığı

Ayrıca, Avusturya’da ortalama maaşı etkileyen birkaç faktör vardır. Konum önemli bir rol oynar. Dolayısıyla, Vorarlberg bölgesindeki tam zamanlı çalışanlar en yüksek gelire sahipken, Tirol’de çalışanlar en düşük maaşlara sahiptir. Viyana’da ise gelirler tam ortalama seviyesindedir.

Bununla birlikte, ortalama olarak, uzmanlar ve yöneticiler en çok Avusturya başkentinde kazanma eğilimindedir. Örneğin, Bregenz’de ortalama gelir 55.600 EUR, Innsbruck’ta 51.700 EUR, Graz – 51.000 EUR ve St. Pölten – 50.250 EUR’dur.

Avusturya’da çalışanlara ödenen ek ödemeler

Avusturya’da tüm çalışanlara 14 maaş alırlar. İki ek maaş, tatil ödeneği ve Noel ikramiyesidir. StepStone iş platformuna göre 2021’de Avusturya’da en çok kazanan sektörler:

 • Kimyasal ve petrol işleme endüstrisi
 • İlaç endüstrisi
 • Bilişim sektörü
 • Bankacılık
 • Tüketim malları
 • Enerji ve su temini
 • Danışmanlık ve denetim
 • Elektrik Mühendisliği, yıllık 60.000 EUR ile 64.250 EUR arasında değişen ortalama maaşlarla.
Avusturya'da Farklı sektörler
Avusturya’da Farklı sektörler

Avusturya’da Farklı sektörlerde ortalama maaşlar:

Tarım – 2.646 €
Sanat ve kültür – 2.945 €
Bankacılık – €4.227
Arabalar – 3.405 €
Ticaret – 3,420 €
İnşaat – 3.736 €
Eğitim – 3,110 €
Elektrik mühendisliği – 3.580 €
BT – 4,677 €
Gazetecilik – 3,101 €
Kanun – 4,354 €
Yönetim – 5,313 €
Pazarlama, reklam ve halkla ilişkiler – 3,779 €
Teknoloji geliştirme – 4.807 €
Tekstil – 2.183 €
Ulaşım – 2.937 €

Ayrıca şirketin büyüklüğü de fark yaratır: 1.000’den fazla çalışanı olan bir şirkette daha yüksek maaş bekleyebilirsiniz. Ayrıca, yüksek eğitimli biri ortalama olarak %34 daha fazla kazanıyor. Aslında, üniversite diplomasına sahip işçiler, olmayanlara göre yılda yaklaşık 14.000 EUR daha fazla kazanıyor.

En yüksek ortalama maaşlar

Yüksek kazananlar arasında:

 • Doktorlar (79.000 EUR)
 • Yöneticiler (73.000 EUR)
 • Finans uzmanları (72.250 EUR)
 • Yatırım danışmanları veya kontrolörleri
 • Avukatlar (63.650 EUR)

Avusturya iş ilanları arayan kişiler alacakları ücretler konusunda tecrübeye göre Avusturya’da ortalama maaşların değiştiğini göreceklerdir. Her sektörde çalışma süresi eşittir zaman ve tecrübeyle ilişkilidir. Maaşınız deneyimle birlikte artacaktır:

 • 0-2 yıl – 40,067 €/yıl
 • 2-4 yıl – 44.538 €/yıl
 • 4-8 yıl – 54,009 €/yıl
 • 8-12 yıl – 64.480 €/yıl
 • 12-16 yaş – 70.906 €/yıl
 • 16-20 yıl – 83.007 €/yıl
 • 20+ yıl – 91.288 €/yıl

Avusturya süpermarket fiyatları

 • Bir somun ekmek (250 gr)= 0.91€
 • Bir düzine yumurta= 2.86€
 • Bir kilo tavuk kanadı= 10.67€
 •  1 kilogram elma= 2.26€
 • Bir litre süt= 1.08€
 • 1 kilo yerli peynir= 10.86€
 • 1 kilo marul= 1.3€
 • 1 kilo soğan= 1.36€
 •  1 Kilogram patates= 1.38€
 •  1 Kg domates= 2.21€
 •  1 Kg portakal= 2.43€
 •  1 Kg muz= 1.74€
 • 1.5 litre su= 0.61€

Avusturya restoran fiyatları

 • Ucuz bir restoranda bir kişilik yemek= 12€
 • İyi bir restoranda iki kişilik yemek= 50€
 • Mc Donalds Menüsü= 7.5€
 • Kafeteryada sütlü kahve= 3.06€
 • Bir kutu Coca Cola veya Pepsi (0.33l)= 2.67€
 • Bir şişe su (0.33l)= 2.11€

Avusturya ayakkabı ve kıyafet fiyatları

 • Bir çift deri kundura= 110.28€
 • Kot pantolon= 80.66€
 • Kadınlar için yazlık elbise= 34.21€
 • Bir çift Nike spor ayakkabısı= 81.21€

Avusturya hizmet fiyatları

 • ADSL internet hızı= 29.77€
 • 80 m2’lik daire aylık su, doğalgaz ve elektrik faturası= 171.86€
 • Kontörlü telefon ile 1 dakikalık konuşma= 0.05€
 • Sinema= 10€
 • Aylık spor salonu= 30.73€

Avusturya ulaşım ücretleri

 • Toplu taşıma bileti= 2.4€
 • Taksi açılış ücreti= 4€
 • Aylık toplu taşıma= 47€
 • Taksi bir saatlik yolculuk= 27.8€
 • 1 Km standart taksi ücreti= 1.5€
 • Toyota Corolla 1.6l 97kW= 20,432.3€
 • Volkswagen Golf 1.4 90 KW Trendline= 21,000.0€
 • 1 litre benzin= 1.23€

Avusturya için yılda 36.000 EUR iyi bir maaş mı?

36.000 Euro’luk brüt maaş size ikramiyeler dahil 25.812 Euro, yani ayda 2.083 Euro verir. Ayda yaklaşık 2.000 EUR ile rahatça yaşayabilirsiniz. Bu nedenle, Avusturya’da 36.000 EUR’luk brüt maaş makul bir gelirdir.

Sektörler Aylık ortalama maaşlar (brüt EUR)
Turizm Konaklama Sektörü
Otel resepsiyonist maaşı 1.650 Euro / ay
Temizlik elemanı (otel, restoran) 1.650 Euro / ay
Şef aşçı 1.900 Euro / ay
Garson 1.700 Euro / ay
Restoran / Otel Müdürü 2.100 Euro / ay
Bilgi Teknolojileri Sektörü
BT Analisti 2.400 Euro / ay
Veri Bilimcisi 2.900 Euro / ay
Ön Yazılım Geliştirici 2.500 Euro / ay
Uygulama Yazılımı Geliştiricisi (Android) 2.700 Euro / ay
Proje Müdürü 3.000 Euro / ay
Mühendislik ve Lojistik Sektörü
Şoför (araba / kamyonet) 2.000 euro / ay
İnşaat mühendisi 3.000 Euro / ay
Mimar 3,000 euros / month
Makine mühendisi 3.200 Euro / ay
Depo yöneticisi 2.300 Euro / ay
Sağlık Sektörü
Hemşire 2.200 Euro / ay
Doktor (GP) 5.000 Euro / ay
Diş doktoru 6.000 Euro / ay
Eczacı 3.500 Euro / ay
Finans Sektörü
Muhasebeci 2.400 Euro / ay
Avukat 4.000 euro / ay
Emlakçı 2.200 Euro / ay
Satış Temsilcis 1.800 Euro / ay
Finans Müdürü 3.200 Euro / ay
Medya ve Pazarlama Sektörü
Tasarımcı 2.300 Euro / ay
Gazeteci 2.500 Euro / ay
Fotoğrafçı 1.900 Euro / ay
Çevirmen 2.200 Euro / ay

Viyana’da yaşamanın maliyeti

Viyana, 2020 Mercer Yaşam Maliyeti anketinde 209 şehir arasında 55. sırada yer aldı. Tek kişi için aylık tahmini maliyet: 1.849 EUR – kirasız 786,62 EUR. Şehir merkezi dışında tek yatak odalı bir daire için kira bedeli 676 EUR, şehir merkezinde 880 EUR’dur. Viyana, Avusturya’da yıllık 55.000 EUR iyi bir maaş mı? 55.000 Euro’luk bir brüt maaş size ikramiyeler dahil 36.072 Euro, yani ayda 3.000 Euro kazanç sağlar. Avusturya’da yaşamanın maliyeti düşünüldüğünde aylık 3.000 EUR’ya çok rahat bir hayat yaşayabilirsiniz. Yıllık 55.000 EUR gelir ile güzel bir daire ve uygun fiyatlı, kaliteli yemek, dışarıda yemek yeme, hobiler, seyahat ve biraz tasarruf etmenize imkan sağlar.

Avusturya İş Başvurusu
Avusturya İş Başvurusu

42.000 yıllık maaş Viyana, Avusturya’da iyi mi?

42.000 EUR’luk brüt maaş size yıllık net 29.217 EUR veya ikramiyeler dahil aylık 2.434 EUR bırakır. Ayda yaklaşık 2.000 EUR ile rahatça yaşayabilirsiniz. Bu nedenle, 42.000 Euro brüt maaş Viyana, Avusturya için iyi bir maaştır. Viyana’da yaşamanın maliyeti tek kişi için 1.849 EUR’dur.

Avusturya’da rahat yaşamak için ne kadara ihtiyacınız var?

Genel olarak, bir yetişkinin Avusturya’da rahatça yaşayabilmesi için ayda yaklaşık 2.000 EUR’ya ihtiyacı olacaktır :

 • İyi bir bölgede tek yatak odalı bir daire kiralamak
 • Ortalama ve kaliteli yiyecek satın alabilmek
 • Dışarıda yiyip içebilmek
 • Yıllık tatil hafta sonları
 • Her ay en az 100 EUR-200 EUR tasarruf

Öğrencilerin çoğu, aylık 350 EUR ile 500 EUR arasında değişen bir ortak dairede bir oda kiraladıkları için küçük bir bütçeyle yaşayabilirler. Bu nedenle, 950 EUR – 1.100 EUR, Avusturya’da öğrenci olarak yaşamak için rahat bir miktardır.

Avusturya’da yaşamanın genel maliyeti:

Dört kişilik ailenin tahmini aylık maliyeti kira olmadan 2,914 EUR
Tek bir kişinin tahmini aylık maliyeti kira olmadan 834 EUR’dur.
Konut
Tek yatak odalı daire ayda 560 EUR ile 700 EUR arasında değişmektedir.
1.050 EUR ile 1.350 EUR arasında üç yatak odalı daire
100 EUR-150 EUR civarında tek yatak odalı daire için kamu hizmetleri
İnternet 33 EUR
Yeme – İçme
Çok sık dışarıda yemek yemezseniz 400 EUR karşılığında kendiniz evde hazırlayarak ciddi bir tasarruf elde edebilirsiniz. Birçok kişi için yemek için 200 EUR – 300 EUR harcar ve gayet yeterli bir miktardır.
Ulaşım
Viyana’da bir yıl boyunca 365 Euro’ya toplu taşıma bileti satın alabilirsiniz.
Sağlık Masrafları
Bir çalışan olarak, kamu ve özel sağlık sigortası arasında seçim yapabilirsiniz. Kamu sağlık sigortasının oranı gelirinize bağlıdır – çalışanlar brüt maaşlarının %7,65’ini öderler (yarısı işveren tarafından ödenir). Buna karşılık, özel sigorta size gelirinizden bağımsız olarak sabit bir tutara mal olacaktır.

Avusturya İş İlanı Siteleri Avusturya iş bulma siteleri 

https://www.wien.gv.at/tr/calismak/isarama.htm

https://www.facebook.com/groups/655038751296779/

https://www.facebook.com/groups/1486374591624344/

https://www.monster.at/

StepStone

https://www.glassdoor.com/index.html

https://www.jobsinvienna.com/

https://www.karriere.at/

Kanada İş İlanları, İş Başvurusu Yurt Dışı Kariyer

Katar, Finlandiya, Kanada Vasıflı Vasıfsız İşçi Alımı İlanları

Finlandiya Asgari Ücret ve Ortalama Maaşlar Ne Kadar?

Finlandiya İş Başvurusu ve Finlandiya Güncel İş İlanları

Almanya Hasta Bakıcı İş İlanları İş Başvurusu ve Başvuru Formu

Kanada İş İlanları, İş Başvurusu Yurt Dışı Kariyer

Norveç Yaşam Maliyeti Norveç’te İş Başvurusu


Konu hakkındaki Soru, Öneri ve Görüşlerinizi yorum bölümümüzden dile getirebilirsiniz. Güncel Personel, Memur ve İşçi alımı haberlerini en hızlı şekilde öğrenmek için bizi sosyal medyadan takip edebilirsiniz. Facebook sayfamıza ulaşmak için TIKLAYIN!

ALAKALI YAZILAR


1 Yorum

 1. Ben Avusturyada calişmak istiyorum alamncam var yardımcı olursanız sevinirim

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir