İtalya İş Başvurusu

İtalya’da Çalışmak

İtalya iş başvurusu yapmak isteyenler için güzel bir yazı hazırladık. Olağanüstü doğal güzelliğe, tarihi harikalara ve sanat, moda, yemek ve müzikle dolu çeşitli bir kültüre sahip bir ülke – İtalya’da çalışmayı arzuluyorsanız, uzmanlık becerilerine ve dili tam olarak kavramaya ihtiyacınız olacak.

Akdeniz yaşam tarzının çekiciliğine rağmen, yüksek iş rekabeti nedeniyle anadili İngilizce olanlar için çalışmanın zor olduğunu göreceksiniz. İtalyanca konuşabilen ve doğru beceri, nitelik ve deneyim kombinasyonuna sahip yabancı işçiler, özellikle Floransa, Milano, Cenova ve başkent Roma gibi büyük şehirlerde hala iş bulabilirler.

İtalya’da iş bulmak 

Küresel koronavirüs (COVID-19) pandemisinin, zaten mücadele eden İtalyan ekonomisi üzerinde kesinlikle büyük bir etkisi oldu. Uluslararası Para Fonu’na göre dünyanın en büyük sekizinci ekonomisi olabilir, ancak büyük ölçüde imalat ve hizmet sektörlerine güveniyor.

Kuzey ve güney arasındaki karşıtlık keskindir – kuzey İtalya daha sanayileşmiş ve gelişmiştir ve özel şirketlerin bolluğu ile bilinirken, güney büyük ölçüde tarım ve çiftçiliğe dayanır.

İtalya’da çalışmak için gerekenler

Ülkenin 60,5 milyonluk nüfusunun çoğunluğu kuzeyde oturduğundan, hırslı mezunların Milano, Torino ve Cenova gibi büyük kuzey kasaba ve şehirlerinde iş bulma olasılıklarının daha yüksek olduğunu göreceksiniz.

Ayrıca, yaklaşık 63 milyon gezgin her yıl İtalya’nın ünlü manzaralarını görmek için akın ettiğinden, turizm endüstrisinde geçici iş ve geçici sözleşmeler bulmak, diğer sektörlerde kalıcı iş bulmaktan çok daha kolaydır. İtalya iş başvurusu yapmadan önce bunları detaylarıyla bilmelisiniz.

İtalya’da iş bulmak zor mu? İtalya’da nasıl iş bulunur?

Peki, İtalya’da gurbetçi olarak iş bulmak zor mu? İtalyan iş piyasasına girmek çok zor, özellikle de ana diliniz değilse. Bunun yanı sıra, İtalya’daki en iyi işlerin çoğu yalnızca yerel halk tarafından kullanılabilir, bu nedenle ülkeden değilseniz iş bulmak zor olabilir.

İtalyada mesleklere göre maaşlar

 • C SEVİYESİ YÖNETİCİ: 65.092 $
 • FİNANS YÖNETİCİSİ: $63,641
 • FİNANSAL ANALİST: $44,813
 • ÜRÜN MÜDÜRÜ: $39.630
 • BİLGİ TEKNOLOJİLERİ YÖNETİCİSİ: $37,239
 • KİMYA MÜHENDİSİ: 37.081 $
 • ŞEF: 36.596 $
 • OFİS YÖNETİCİSİ: $36.147
 • OPERASYON SORUMLUSU: 36.087 $
 • İŞ GELİŞTİRME: $35,435
 • PAZARLAMA MÜDÜRÜ: 35.314 $
 • ÖĞRETİM GÖREVLİSİ: $34,297
 • MUHASEBE MÜDÜRÜ: 33.358 $
 • İNSAN KAYNAKLARI YÖNETİCİSİ: 33.108 $
 • DOKTOR: 32.967 $

İtalya Asgari Ücret 2022- İtalya iş başvurusu

İtalya’da asgari ücret olmadığı için, İtalya’daki işçiler için zorunlu bir asgari ücret oranı yoktur. Ücret oranları, toplu pazarlık veya adil bir yaşama ücreti müzakeresi için diğer araçlar yoluyla doğrudan işverenle kararlaştırılmalıdır.

İtalya’da ne kadar maaş iyidir?

Maaş Gezgini’ne göre, İtalya için Şubat 2022 itibariyle ortalama brüt maaş, yılda 44.640 € veya ayda 3.720 € civarındadır. Bu kulağa yüksek geliyorsa, bunun nedeni bu sayının barınma ödeneği, seyahat masrafları, tatil ödeneği vb. gibi çeşitli faydaları içermesidir.

İtalya’da En En Çok Kazanan Meslekler

 • Cerrahlar: Ayda 21.000 Euro’ya kadar.
 • Avukatlar: Ayda 14.000 Euro’ya kadar.
 • Banka yöneticileri: Ayda 13.000 Euro.
 • Pazarlama direktörleri: Ayda 2.390 ila 7.620 Euro.
 • Üniversite profesörleri: Ayda 3.190 ila 10.200 Euro.
 • İtalya’da en çok tercih edilen sektörler

İtalya’da yaygın işler nelerdir?

İtalyan yerlilerinin çoğu akıcı İngilizce konuşmuyor ve bu nedenle dilde uzmanlaşmadan işinizi güvence altına almanız pek mümkün değil. Öte yandan, İngilizce konuşma yeteneğiniz özellikle turizm ve öğretimde çok değerli olacaktır. Bu nedenle, yabancı dil olarak İngilizce öğreten işler kolayca mevcuttur. İtalya iş başvurusu yapıyorsanız italyanca biliyor olmak size avantaj sağlayacaktır.

Hizmet sektörü, toptan, perakende satış ve nakliyeye güçlü bir şekilde ekonomiye hakimdir. Moda, araba ve mobilya gibi lüks ürünlerin imalatıyla hareket eden sanayi de İtalya’nın üretiminin önemli bir kısmını oluşturuyor. Tarım açısından İtalya, dünyanın en büyük şarap, zeytinyağı ve meyve üreticilerinden biridir.

İtalya’daki çok uluslu şirketlerin sayısı diğer Avrupa ülkelerinden daha az olabilir, ancak güçlü İtalyan markaları arasında Ferrari ve Lamborghini gibi otomobiller ve moda tasarımcıları Gucci, Prada, Versace ve Armani bulunmaktadır.

İtalya’da Ortalama Maaşlar

İtalya için Şubat 2022 itibariyle ortalama brüt maaş, yılda 44.640 € veya ayda 3.720 € civarındadır. Bu kulağa yüksek geliyorsa, bunun nedeni bu sayının barınma, seyahat masrafları, tatil ödeneği vb. gibi çeşitli faydaları içermesidir.

İtalya iş ilanı web siteleri

 • Glassdoor
 • The Local It
 • Reed – Jobs In Italy
 • Total Jobs – Jobs In Italy
 • TrovoLavoro.it

İtalya’da en çok aranan meslekler

 • Sağlıkla ilgili meslekler
 • IT uzmanları
 • pazarlama, yaratıcı ve tasarım uzmanları
 • STEM meslekleri
 • Öğretim uzmanları

İtalya’da istihdam sektörlerinde gelecekteki istihdam artışına bakıldığında toplam talebin yaklaşık dörtte birinin yönetim hizmetlerinde, ardından sağlık ve sosyal bakım ve profesyonel hizmetlerde olacağını tahmin ediliyor.

İtalya’da nasıl iş bulunur?

İnternetin genişleyen küresel kullanımına rağmen, arkadaşlar ve aile aracılığıyla ağ oluşturma, ülkedeki mevcut herhangi bir iş hakkında bilgi edinmenin geçerli bir yolu olarak kabul edilmektedir. Bu nedenle, zaten İtalya’dayken iş bulmak daha kolay olacaktır, çünkü doğrudan bağlantı kurmaya başlayabilirsiniz aramaya nereden başlamaya karar verirseniz verin.

Şu anda İtalya’da faaliyet gösteren bir şirkette çalışıyorsanız, olası geçici görevlendirme fırsatları hakkında bilgi alabilirsiniz. Bu mümkün değilse, pek çok iş ilanı verilmediği için İtalya’da memnuniyetle karşılanan spekülatif başvurular yapmayı deneyin. Bu yola girerseniz mutlaka araştırmanızı yapın ve başvurunuzu kurumdaki en uygun kişiye gönderin.

İlan edilen pozisyonlar için başvurular genellikle çevrimiçi olarak tamamlanır ve bir özgeçmiş ve Cv veya bir başvuru formundan oluşur. Aksi belirtilmedikçe tüm başvurular İtalyanca olarak yapılmalıdır. Zaman kazanmak için akademik transkriptlerinizi ve sertifikalarınızı da tercüme ettirin. Genellikle bir dizi mülakatın yanı sıra psikometrik testler içeren uzun bir başvuru süreci beklemelisiniz.

İtalya’da mevsimlik işler- İtalya vasıfsız işler

İtalya’da turizm çok büyük bir iş olduğu için, gündelik veya geçici iş bulmak yeterince kolay olabilmekte. Bar, otel ve restoran işleri de dahil olmak üzere çok sayıda mevsimlik iş mevcuttur. Yaz kamplarında veya tatil beldelerinde iş bulabilir, kayak ve tırmanış beceriniz varsa İtalyan Alpleri’nde bir kayak merkezinde çalışabilirsiniz.

Tarım sektörü ayrıca meyve toplama ve diğer açık hava etkinlikleri gibi gündelik yaz işleri sağlar. Biraz çocuk bakımı deneyiminiz varsa, çocuk bakıcısı olarak iş bulmayı düşünebilirsiniz.

Ücretsiz çalışacak paranız olduğu sürece, gönüllülük becerilerinizi geliştirmenin ve yeni bir dil öğrenmenin harika bir yoludur. Gönüllü çalışma özgeçmişinizde harika görünür ve size ağ kurma ve bağlantı kurma şansı verir.

İtalya tır şoförü arayan firmalar

İtalya’da Ağır Kamyon Sürücüsü Maaşı: Bir Ağır Kamyon Sürücüsü için ortalama ücret, İtalya’da yılda 33.727 € ve saatte 16 €’dur. Aşağıdaki listede verilen

 • Glassdoor
 • The Local It
 • Reed – Jobs In Italy
 • Total Jobs – Jobs In Italy
 • TrovoLavoro.it

İtalya’da eğitim öğretim sektörü

İngilizce öğretmenleri İtalya’da yüksek talep görüyor, bu nedenle pozisyonlar için rekabet şiddetli. Ülke genelinde fırsatlar olmasına rağmen, öğretim işlerinin çoğu Roma, Floransa ve Milano gibi büyük kasaba ve şehirlerde mevcuttur. Devlet okullarında, özel dil okullarında, üniversitelerde veya personeline İngilizce öğreten işletmelerde ders verebilirsiniz.

İlgili bir Yabancı Dil Olarak İngilizce Öğretimi (TEFL) yeterliliği için çevrimiçi olarak kayıt olabilirsiniz, hatta bazı öğretmenlik işleri Lisans derecesi bile gerektirebilir. Öğretmenler için işe alım, Eylül/Ekim aylarında mevcut olan pozisyonlar için genellikle ilkbaharın başlarında başlar. British Council’ın İngilizce Dil Asistanları programı aracılığıyla İngilizce öğretme fırsatları da vardır.

İtalya’da Stajlar

İtalyanlar ağ oluşturmaya bu kadar ağırlık verdiğinden, işe yerleştirme ülkedeki bağlantılarınızı kurmanın harika bir yoludur. Staj, dil becerilerinizi geliştirmek için de yararlıdır. İtalya’daki stajlar, özellikle moda, mimari ve sanat alanında iş deneyimi kazanmak isteyenler arasında popüler olan ülkede genellikle üç ila altı ay arasında sürer.

Stajlar ve mevsimlik iş yerleştirmeleri aşağıda mevcuttur:

 • AIESEC UK  – öğrenciler ve yeni mezunlar için kariyer odaklı stajlar sunan bir gençlik organizasyonu.
 • GoAbroad.com – küresel stajlar için çevrimiçi bir arama motoru.
 • IAESTE – bilim, mühendislik, teknoloji ve uygulamalı sanatlar öğrencileri için stajlar (sonbaharda British Council web sitesi aracılığıyla başvurun).
 • Internship Italy  – Avrupa çapında 500’den fazla şirketle çalışan bir öğrenci işe alım organizasyonu.

İtalya vizeleri

AB vatandaşıysanız veya Norveç, İzlanda veya Lihtenştayn’dan geliyorsanız, İtalya’da çalışma iznine ihtiyacınız olmayacak. Bununla birlikte, ülkede 90 günden fazla kalmak için, ikamet için yerel belediyenize (komün) başvurmanız gerekir. Başvurunuzla birlikte sunulacak belgeler hakkında size tavsiyede bulunabileceklerdir.

İngiltere’den olanlar da dahil olmak üzere AB üyesi olmayan vatandaşlar, ülkede yaşamak ve çalışmak için vize, oturma ve çalışma iznine ihtiyaç duyacaklar. Kalış amacınıza göre farklı vize türleri mevcuttur.

İtalya vize başvurusu

Başvuru yaparken, doldurulmuş bir vize başvuru formu, geçerli bir pasaport, yeni pasaport fotoğrafları ve başvurduğunuz vize türüne bağlı olarak destekleyici belgeler sunmanız gerekecektir. Yabancı uyrukluysanız, gelir gelmez oturma izni başvurusunda bulunmanız gerekir.

İtalyan çalışma vizeleri hakkında daha fazla bilgi edinmek için, kendi ülkenizdeki İtalyan büyükelçiliği veya konsolosluğu ile iletişime geçin.

İtalya’da çalışma vizesi için hangi evraklara ihtiyacınız var?

 • Başvuru formu
 • Vize talep dilekçesi
 • Pasaport
 • Kimlik fotokopisi
 • Biyometrik fotoğraf
 • Seyahat sağlık sigortası
 • Teminatlı seyahat sağlık sigortası ücreti
 • İtalya tarafından verilecek çalışma izninin aslı
 • İşverenle imzalanan iş sözleşmesi
 • İtalya Çalışma Bakanlığından alınan çalışma izni belgesi
 • İtalya’daki işin gerekliliklerini yerine getirecek yetkinlikte olduğunuzu kanıtlayan belgeler
 • Finansal durumunuzu gösteren belgeler
 • Mal varlığı belgeleri

İtalya’da çalışmak için dil bilmek gerekli mi?

Çoğu durumda, bir işi güvence altına almak için yüksek düzeyde İtalyanca konuşabilme becerisi gereklidir. Nüfusun çoğu İngilizce bilmediğinden, İtalyanca yeterliliği ülkede yaşamayı da çok daha kolay hale getirecektir. İngilizce’nin turistik bölgelerde ve büyük kasaba ve şehirlerde konuşulma olasılığı daha yüksektir, ancak kırsal alanlarda daha az konuşulur. İtalyanca dil kursuna gitmek, dili öğrenmenize veya becerilerinizi gerekli standartta daha da geliştirmenize yardımcı olacaktır.

İtalya’da çalışmak nasıldır?

Aile zamanı İtalyan kültürünün önemli bir yönüdür ve bu nedenle ülkedeki işçiler sağlıklı bir iş-yaşam dengesi kurmaya çalışırlar. Statista’ya göre, İtalyanlar haftada ortalama 36 saatin biraz altında çalışıyor ve maksimum yasal çalışma haftası 40 saat artı sekiz saat fazla mesai olarak belirlendi.

İşler yüksek düzeyde yapılandırılmış olma eğiliminde olduğundan, genellikle Pazartesiden Cumaya 08:00-13:00 saatleri arasında çalışacak, iki saatlik bir öğle yemeği molası verecek ve ardından 15:00-18:00 saatleri arasında çalışacaksınız. Tüm çalışanlar en az dört hafta yıllık ücretli izin ve 12 resmi tatil hakkına sahiptir. Gelirde %23’ten 15.000 €’ya kadar, 75.001 €’nun üzerindeki gelirlerde ise %43’e kadar değişen beş gelir vergisi bandı vardır.

Fransa İş Başvurusu Fransa’da Çalışmak

Belçika İş Başvurusu Belçika’da Çalışmak

Danimarka Asgari Ücret 2022

Avustralya İş Başvurusu Avustralya’da İş Bulmak

İsviçre İş Başvurusu İsviçre’de İş Bulmak

İsveç İş Başvurusu İsveç’de Çalışmak

Almanya’da En Çok Aranan Meslekler 

Kuveyt İş Başvurusu Kuveyt İşçi Alımı İş İlanları


Konu hakkındaki Soru, Öneri ve Görüşlerinizi yorum bölümümüzden dile getirebilirsiniz. Güncel Personel, Memur ve İşçi alımı haberlerini en hızlı şekilde öğrenmek için bizi sosyal medyadan takip edebilirsiniz. Facebook sayfamıza ulaşmak için TIKLAYIN!

ALAKALI YAZILAR


1 Yorum

 1. Merhabalar ben fatih inşaat dekorasyon ustasıyım yurtdışında çalışmak için iş arıyorum

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir