Yurtdışında Ücretsiz Üniversite Yurtdışı Burslu Eğitim

Yurtdışında Ücretsiz Üniversite

Yurtdışında ücretsiz üniversite eğitimi alabilir miyim?

Yurtdışında ücretsiz üniversite eğitimi isteyen öğrenciler için birçok burs mevcuttur. Sadece nereye gitmek istediğini ve bursa ne için ihtiyacın olduğunu bilmen gerekiyor. Tamamen finanse edilen burs, cebinizde çok fazla sıkıntı hissetmeden yüksek öğrenime devam etmenin yollarından biridir. Yurtdışında bedava üniversite, sınavsız ücretsiz üniversite eğitimi almak imkansız değil.

Ücretsiz yurtdışında üniversite okumak kaliteli eğitim

Yurtdışında kaliteli bir eğitim almak ucuza gelmiyor! Bir üniversite eğitiminin maliyeti yıllar içinde önemli ölçüde arttı ve bu da insanların bunu karşılamasını giderek daha zor hale getirdi. Yüksek öğrenime devam edenlerin sayısı da artıyor, bu da kaliteli eğitime olan talebin arttığı anlamına geliyor. Özellikle mükemmel bir eğitim sistemine sahip ülkeleri düşündüğünüzde, orada beş haneli bir bütçe olmadan imkansız görünüyor.

Ülkeler genelinde üniversite ücretleri ve diğer yaşam giderleri sürekli artarken, öğrenciler de ceplerinde çok fazla yük hissetmeden tanınmış bir dereceye devam etmek için seçenekler arıyorlar. Bu bizi sorumuza geri getiriyor, öğrenciler yurtdışında ücretsiz okuyabilir mi?

Yurtdışı ücretsiz eğitim veren üniversiteler

Teorik olarak duyunca rahatlayacaksınız… evet yurtdışında ücretsiz üniversite eğitimi almak mümkün ! Şimdi bir sonraki adım geliyor, bu nasıl mümkün olabilir? Yurtdışında ücretsiz üniversite eğitimi almak mümkündür ancak bunun birçok unsuru vardır. Aşağıda belirtilen hususlar, öğrencilerin öğrenim ücretlerini kısmen veya tamamen karşılamalarına yardımcı olabilir. Kaliteli eğitimi en az maliyetle nasıl alabileceklerini de anlatacağız.

Yurtdışında okumak paha biçilemez bir deneyimdir, ancak birçok öğrenci bazı denizaşırı derecelerin maliyeti nedeniyle ertelenmektedir. Neyse ki, yurtdışında ücretsiz ya da neredeyse sıfır eğitim almak için pek çok fırsat var. İşte hayatınızın macerasını yaşarken maliyetleri düşürmenin yollarından bazıları.

Yurtdışında nerede ücretsiz eğitim alabilirsiniz?

Akademik ücretler dünyanın birçok yerinde artıyor olsa da, dünyanın en popüler yurt dışı eğitim destinasyonlarından bazıları uluslararası öğrenciler için yurtdisinda parasiz universite eğitimi sunmaya devam ediyor.

Bir AB veya AEA vatandaşıysanız, birçok farklı ülkede çok ucuza veya ücretsiz olarak eğitim alabilirsiniz. Konaklama ve diğer yaşam masrafları için bütçenizde yer ayırmanız gerekecek, ancak yurt dışında okumak genel olarak büyük bir tasarruf gerektirebilir.

Hibeler ve burslar için başvurun

Yurtdışında fiyat etiketi olmadan okumak istiyorsanız, hibeler ve burslar hakkında biraz araştırma yapmakta fayda var. Üniversiteler, hayır kurumları, vakıflar ve devlet kurumları her yıl binlerce uluslararası öğrenciye öğrenim ücretleri ve geçim masrafları konusunda yardımcı olmaktadır.

Yurt Dışında Ücretsiz Üniversite Okumak İçin Gerekenler?

 • Lise, üniversite diploması (Yüksek lisans için üniversite diploması şart)
 • İngilizce transkript.
 • İlgili üniversitenin Online başvuru formu.
 • Motivasyon mektubu.
 • Referans mektupları (3 adet yeterli)
 • Finansal dökümler.
 • TOEFL ve ILETS sınav skorları

Tüm uluslararası öğrenciler için yurtdışında ücretsiz eğitim

AB, AEA veya İsviçre dışındansanız endişelenmeyin. Yurtdışında tamamen ücretsiz veya çok uygun bir fiyata eğitim alabileceğiniz pek çok ülke var:

 • Çek Cumhuriyeti
 • Norveç
 • İzlanda
 • Brezilya
 • Lüksemburg
 • Meksika

Ücretsiz programların çoğu yalnızca devlet üniversitelerinde sunulmaktadır. Kursunuz başlamadan önce dil yeterliliğinizi kanıtlamanız ve küçük bir kayıt ücreti ödemeniz istenebilir, ancak karşılaşacağınız tek ücret bu olacaktır.

Online olarak yurt dışında eğitim alın

Çevrimiçi programlar sunan her zamankinden daha fazla üniversiteyle, evinizden en iyi uluslararası dereceyi elde edebilirsiniz.

Başka bir ülkede yaşamıyor olsanız bile, yine de farklı geçmişlere sahip insanlarla tanışacak, yeni kültürler öğrenecek ve dil becerilerinizi geliştireceksiniz. Daha da iyisi, bütçenizi zorlamadan tüm bu avantajları deneyimleyeceksiniz.

Yurtdışında ücretsiz üniversite okumak

Yurtdışında ücretsiz üniversite okumak isteyen öğrenciler için birçok burs mevcuttur. Sadece nereye gitmek istediğini ve bursa ne için ihtiyacın olduğunu bilmen gerekiyor. Tamamen finanse edilen burs, cebinizde çok fazla sıkıntı hissetmeden yüksek öğrenime devam etmenin yollarından biridir.

Bununla birlikte, tamamen finanse edilen bir burs almak son derece zordur, çünkü başvuranların sayısı çok fazlayken verilen bursların sayısı sayıca sınırlıdır. Bazı burslar yalnızca belirli ülkelerden gelen öğrencileri kabul eder, bu nedenle başvurmadan önce gereklilikleri araştırdığınızdan emin olun.

Bu burslardan bazılarının başvuru için açık oldukları belirli bir zaman çerçevesi olacaktır, bu nedenle başvurmadan önce bursun ne zaman açık olduğunu öğrenmeniz önemlidir. Genel burslar gibi farklı burs türleri vardır ve bazıları özel finansman planlarıdır. Ayrıca, burslar bireysel üniversiteler, devlet kurumları, hayır kurumları ve bazı özel işletmeler tarafından sunulmaktadır.

Bireysel Üniversiteler tarafından verilen burslar

Bazı üniversiteler, profili sınıf ortamının %50’sinin üzerinde olan öğrencileri otomatik olarak burslu olarak kabul eder. Bu, bazı üniversitelerin, profilleri üniversite tarafından belirlenen kriterlerin %50’sinin üzerindeyse öğrencileri otomatik olarak burs olarak kabul ettiği anlamına gelir. Ayrıca, bazı üniversiteler öğrencileri ihtiyaca dayalı burslar için de değerlendirmektedir, böylece öğrenim ücreti konusunda endişelenmeden daha yüksek öğrenim görebilirler.

Eğitim Değişim Programları (EEP’ler)

Örneğin Hindistan, Hindistan’daki eğitimin kalitesini artırmak için Mutabakat Zaptı imzaladı. Bu, öğrencilerinin birinci sınıf eğitime erişebilmelerini sağlamak isteyen Hindistan hükümeti tarafından önemli bir adımdır. Mutabakat Zaptı ve EEP’lerin imzalanmasıyla Hindistan, yurtdışında okuyan öğrenci sayısını artırarak eğitim fırsatlarını genişletmenin yollarını arıyor. Ülkelerin listesine ve anlaşmalarına İnsan Kaynakları ve Kalkınma Bakanlığı’nın (MHRD) resmi web sitesinden erişilebilir.

Bunun dışında Güney Kore, Çin, Meksika, İngiliz Milletler Topluluğu Bursu (İngiltere), İngiliz Milletler Topluluğu Bursu (Yeni Zelanda), İsrail, Macaristan ve İtalya olmak üzere sekiz ülke, Hintli öğrencilere kendi ülkelerinde yüksek öğrenim görmeleri için burs sunmaktadır. İlgilenen öğrenciler bu bursları almak için çevrimiçi başvuruda bulunabilirler, MHRD bu burslar için aday gösterme sürecini kolaylaştırır.

Almanya’da ücretsiz üniversite okumak

Alman devlet üniversiteleri sadece sahip oldukları öğrenci sayısıyla değil aynı zamanda kalitesiyle de ilgilidir. Uzun bir öğretim mükemmelliği, bilimsel araştırma ve uluslararası tanınma geçmişine sahiptirler. Alman hükümeti, bu üniversitelere araştırma, burs ve hibeler için fon sağlayarak küresel pazarda rekabetçi kalmalarını sağlamaya çalışıyor.

16 Alman eyaletinden 15’indeki devlet üniversiteleri, milliyetlerine bakılmaksızın öğrencilerden öğrenim ücreti almaz. Yalnızca Baden-Württemberg (Güneybatı Almanya) eyaletindeki üniversiteler, öğrencilerden dönem başına 1.500 € AB ücreti almaktadır. Genel olarak, öğrencilerin 50 € ila 250 € arasında değişen nominal idari veya kayıt ücretleri ödemeleri gerekir.

Bu ücrete ayrıca, yalnızca öğrenciler için faydalı olan ve aynı zamanda öğrenci birliği üyeliğini de içeren bölgesel bir ulaşım kartı da dahildir. Almanya’nın güçlü ekonomisi, mükemmel eğitim sistemi ve düşük eğitim maliyetleri, onu dünya çapında öğrenciler ve ebeveynler arasında bir favori haline getiriyor.

Ayrıca, eğitim alanındaki öneminin bir kanıtı olan QS Dünya Üniversite Sıralamalarında 40’tan fazla Alman üniversitesi yer aldı. İnsanlarda Alman üniversitelerinde ücretsiz eğitim alabilecekleri yönünde bir algı var ancak bir Alman üniversitesine kabul edilmek adayın profilinin öne çıkması gerektiği için zorlayıcı oluyor ve ayrıca çeşitli üniversitelerden Almanca dil bilgisi de isteniyor.

Ayrıca öğrenim ücreti olmaması nedeniyle Alman üniversitelerine başvuran aday sayısı her zaman yüksek olup bu da rekabeti artırmaktadır. Bir Alman üniversitesine kabul edilmeyi başarsanız bile, yine de yaşam masraflarını karşılamanız gerekir. Bir adayın Alman öğrenci vizesi alabilmesi için yılda yaklaşık 8.700 € (10.400 ABD Doları) göstermesi gerekir.

Almanya’da yaşam giderleri

Bunun dışında, Almanya’da rahat bir yaşam sürmek için yaklaşık 9.600 €’ya (11.500 ABD Doları) ihtiyaç duyulmaktadır. Bu nedenle, şimdi Almanya’da ücretsiz olarak yüksek öğrenim görmeyi düşünen herkes, en azından yaşam masraflarını kendilerinin karşılaması gerektiğini akıllarında netleştirmelidir.

İskandinav ülkelerinde ücretsiz üniversite okumak

İskandinav ülkelerinde okumak pahalı olabilir. Ancak ücretsiz eğitim veren bazı ülkeler var. Kuzey Avrupa ülkeleri Norveç, İsveç, Danimarka, İzlanda ve Finlandiya, uygun fiyatlarla kaliteli yüksek öğrenimleri ile tanınırlar. Norveç’te olduğu gibi, yüksek öğrenim milliyetlerine veya öğrenim düzeylerine bakılmaksızın herkes için ücretsizdir.

Burada da sadece NOK (300-600) civarında bir dönem ücreti ödenmesi gerekiyor. Norveç’te öğrenciler yüksek lisans veya doktora düzeyindeki dersleri İngilizce olarak okuyabilirler. Ayrıca, uluslararası öğrencilerin İngilizce yeterliliklerini kanıtlamaları gerekir.

AB/AEA bölgesi dışından gelen uluslararası öğrenciler, Fince veya İsveççe eğitim almaları halinde Finlandiya’da ücretsiz eğitim alabilirler. Finlandiya hükümetinin “Finlandiyalaştırma” adı verilen bir politikası vardır, bu da öğrencilerin eğitim ve yaşam masraflarını ödemelerinin gerekmediği anlamına gelir.

Ayrıca, dünyanın her yerinden öğrenciler Finlandiya’da okumak için burs başvurusunda bulunabilirler. Ayrıca, İsveç, Danimarka ve Finlandiya’daki doktora programları tamamen finanse edilmektedir. Öğrenciler ayrıca doktora derslerini sürdürürken de kazanabilirler.

Mali Destekler Asistanlık Ücreti

Buna ek olarak, MS (Yüksek Lisans) ve Ph.D. bursiyerlere ayrıca asistanlık şeklinde mali destek verilir. Her iki doktora için de farklı asistanlık türleri vardır. ve MS akademisyenleri:

 • Mezun asistan
 • Lisansüstü Araştırma Görevlisi (GRA)
 • Öğretim asistanı
 • Araştırma asistanı

Bu bursiyerler veya mezunlar, araştırmaları veya mezuniyetleri sırasında üniversiteye veya öğretmenlere/profesörlere destek (asistanlık) yapmaktan sorumludur. Lisansüstü okullara gitmek veya araştırma yapmak bazıları için maliyetli olabilir. Asistanlık saatleri, kolej, bölüm, disiplin veya atandıkları işe bağlı olarak haftada 15 ila 20 saat arasında değişebilir.

Bu Asistanlar maaş şeklinde ödenir ve kolejden koleje değişir. Bu burs, öğrencilerin tam zamanlı çalışmak yerine çalışmalarına / çalışmalarına odaklanmalarına yardımcı olur. Akademisyenler alanında kariyer planlayanlar, öğretim asistanlığından paha biçilmez bir deneyim kazanabilirler.

Ayrıca bu, konuyu daha iyi anlamalarına yardımcı olur ve ayrıca profesörlerle bir ilişki geliştirerek onlara yardımcı olabilir. Bu ağ oluşturma fırsatı, gelecekte tavsiye mektuplarına ihtiyaç duymaları durumunda onlar için harikalar yaratabilir.

Yurtdışında Genel Burslar

Burslar, öğrenciler için devlet tarafından finanse edilen mali yardımlardır. Burslar öğrenim ücretleri, geçim masrafları ve kitaplar için kullanılabilir. Genellikle mali ihtiyacı olan öğrencilere verilir, ancak ilk gelene ilk hizmet esasına göre de verilebilirler. Onları sunan kuruluşa bağlı olarak miktar ve süre olarak değişirler.

Burslardan farklıdırlar. Genel olarak, burslar liyakate dayalıdır ve akademisyenlerde mükemmellik için verilir. Oysa Burslar, geri ödenmesi gerekmeyen finansal ihtiyaca dayalı ödüllerdir. Çeşitli kolejler ve üniversiteler, öğrencilere Burs şeklinde finansal hibeler sunar, böylece öğrenciler ücretler ve diğer masraflar hakkında endişelenmeden yüksek öğrenime devam edebilirler.

Bunu almanın hüküm ve koşulları üniversiteden üniversiteye değişir. Burs veren kurumların çoğu, öğrencilerin çalışmalarını tamamladıktan sonra bağışta bulunmalarını veya katkıda bulunmalarını şart koşar, böylece diğerleri de bundan faydalanabilir. Ayrıca birçok kurumda öğrencilerin burs yerine hizmet vermeleri gerekmektedir.

Yurtdışında Ücretli Stajlar

Staj, işveren tarafından potansiyel çalışanlara belirli bir süre için sunulan resmi iş deneyimi kazanmaktır. Bu çalışma, öğrencinin alanıyla ilgilidir ve bu, sonuçta profillerini geliştirmelerine yardımcı olur ve ayrıca alanları hakkında bilgi edinmelerine yardımcı olur. Ayrıca, iş onlara piyasadaki diğer iş arayanlara göre bir avantaj sağlar.

Staj, onlara fazladan para vermenin yanı sıra, öğrencilere işte kullanışlı olabilecekleri endüstri deneyimi sağlar ve böylece iş başında daha az eğitim alırken daha fazla sorumluluğu yönetebilirler.

En önemlisi, stajyerler kendi alanlarındaki diğer profesyonellerle gelecekte kendilerine de fayda sağlayabilecek bir ağ kurma şansına sahip olurlar. Ücretli stajlar, kapıya ayak basmanın ve nasıl profesyonel olunacağını öğrenmenin harika bir yoludur.

Yurtdışında Üniversite Fiyatları Yurtdışında Üniversite Okumak

Yurtdışı Yüksek Lisans Başvurusu Nasıl Yapılır? Yurt Dışı Eğitim

Almanya Tıp Uzmanlık Eğitimi Nedir?

Ukrayna Üniversite Fiyatları

Katar’da Üniversite Okumak ve Üniversite Ücretleri


Konu hakkındaki Soru, Öneri ve Görüşlerinizi yorum bölümümüzden dile getirebilirsiniz. Güncel Personel, Memur ve İşçi alımı haberlerini en hızlı şekilde öğrenmek için bizi sosyal medyadan takip edebilirsiniz. Facebook sayfamıza ulaşmak için TIKLAYIN!

ALAKALI YAZILAR


Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir