Yurtdışı Yüksek Lisans Başvurusu Nasıl Yapılır? Yurt Dışı Eğitim

Yurtdışı Yüksek Lisans Başvurusu Nasıl Yapılır? Yurt Dışı Eğitim

Yurtdışı Yüksek Lisans Başvurusu  

Yurtdışı yüksek lisans başvurusu yapmak için okul şartları ve diğer detayları öğrenebileceğiniz bir alan oluşturmalısınız. Mesleki avantajlar detaylıca ele alınmalıdır.

Yüksek lisans nedir?

Üniversite eğitiminin en önemli bölümlelerinden olan yüksek lisans, lisans derecelerini tamamlayarak kendi alanlarında uzmanlaşmak için, araştırma yapmanın ön planda tutulduğu ve bilimsel tezle tamamlanan yüksek öğretim şeklidir.

Yurtdışında Yüksek Lisans İçin İstenen Belgeler

Genel olarak her ülke için aynıdır; başvuru formu, TOEFL sonucu, not dökümü, diploma, en az 2 akademisyenin referansı (Profesör olması far yaratır) ve topladığınız tüm bu belgelerin yeminli tercümanlar tarafından yapılan çevirileri gerekir.

Tercih edeceğiniz bölüme göre değişen sınavlar vardır. Mesela; MBA işletme yüksek lisansı yapmak istiyorsanız, GMAT branş sınavından, mühendislik ve diğer bazı bölümlerde yüksek lisans düşünüyorsanız, GRE sınavından geçmeniz gerekmektedir.

Tüm bu ve diğer sınavlardan alınan puanlar okula kabulü etkileyen baş faktörlerdir. Yurtdışındaki okulların en iyi yanı  yaptığınız başvurunun kabul edilme durumunu hesaplayabiliyor olmanızdır. Başvuran adaylar kendi şartlarına uygun okullara başvurarak zaman ve para kaybetme sıkıntısı çekmezler. Amerika’da 25-75 USD arasında başvuru masrafı bulunmaktadır. Son başvuru tarihlerinde bir çok okul yüksek lisans başvurularını epey önceden almaya başlar.

Yurtdışında yüksek öğrenim yapmak için açık öğretim ve ikinci üniversite kurallarına da bakarak hareket edilmesi önerilmektedir. Okulunuzun değişim programları, başarı koşulları gibi ayrıntılara ek yabancı dil sınavına da bakabilirsiniz.

Son başvuru tarihleri neden önemli? Doğru program seçimi nasıl yapılır?

Üniversitelerde program seçiminde kararsız kalırsanız,  yurtdışı eğitim danışmanlığı kurumlarından destek almak faydalı olacaktır. Amerika, İngiltere, Avustralya, Kanada, Güney Kore ya da Almanya gibi bir çok ülkede üniversitelere başvurular farklı tarihlerde gerçekleşmektedir. Yurtdışında ülkelerin eğitim sistemleri farklı  olduğu gibi farklı bir tarih ve kabul sistemi olabilmektedir. İlgili tarihler ve süreler konusunda bir dönem yada bir yıl önceden hazırlıklara başlamak faydalı olacaktır.

Yüksek lisans başvuru şartları neler?

 • Master için lisans diploması.
 • GPA not ortalamaları önemli.
 • İngilizce anadil, yoksa eğer, IELTS ya da TOEFL test sonuçları.
 • GMAT ve GRE testlerinden birine girmiş olmak
 • Başvuru formu
 • Lisans ve mastera göre 2-3 adet referans mektubu.
 • Üniversiteye hitaben yazılacak niyet mektubu.
 • İş deneyimi, bu bazı programlar için zorunlu olabilir.
 • Sanat, tasarım, mimarlık, moda gibi alanlar için portfolyo.

Başvuru sonrası yanıt alma ne kadar sürer?

Yurtdışı yüksek lisans başvuru şartlarının yerine getirilmesinin ardından belgelerle başvuruları online gerçekleştirdikten sonra yapılan başvurulara dönüşler, yaklaşık 2 hafta ile 2 ay kadar civarında zaman alabilmektedir. Dikkat edilmesi gereken en önemli husus, gerekli evrak ve belgelerin eksiksiz olması ve erken başvuruda bulunmaktır.

Online Yurtdışı Yüksek Lisans

Yurtdışında online yüksek lisans  birçok öğrenci tarafından dikkat çeken ve tercih edilen bir eğitim sürecidir. Bir yandan iş hayatına devam ederken diğer yandan uzaktan eğitimini yüksek lisans olarak yapmak isteyenler aşağıdaki üniversiteleri seçebilir. Listede yer alan üniversitelerin devamı da bulunmaktadır.

Her üniversitenin online yurtdışı yüksek lisans kuralları değişebildiği için danışmanlık firmasından destek alabilirsiniz. Eğitim dilleri, bölümler ve senelik ücretler gibi kriterler iş yaşamınızı da dolaylı şekilde etkileyecektir.

 • Suffolk University
 • Yeni Zelanda/ Massey University
 • Yeni Zelanda University of Auckland
 • Yeni Zelanda University of Canterbury
 • Avustralya/ Edith Cowan University (ECU)
 • ABD /Keiser University
 • Birleşik Krallık/ Northumbria University, Newcastle
 • Avustralya /Western Sydney University
 • Amerika Birleşik Devletleri /Wright State University

Uygun Yurtdışı Yüksek Lisans

Yurtdışında uygun yüksek lisans  koşullarını arıyorsanız öncelikle burslu programları değerlendirebilirsiniz. Yüksek dil puanı ve diploma not ortalaması olan mezunlara yönelik bazı üniversiteler burs imkanları sunabilmektedir. Yurt dışı yüksek lisans veren üniversitelerin hangi bölümlere ne kadar harç parası istediğini de bulabilirsiniz.

 • Yüksek lisans fiyatları ve yaşam koşulları bakımından 10 bin TL ile 200 bin TL arasında değişen rakamlara göre tercihlerinizi yapabilirsiniz.
 • Profesyonel bir akademik danışmanlık alarak en uygun imkanı olan seçenekleri bulabilirsiniz.
 • Yurt dışında yüksek lisans yapacaklar için 2,5 ve üzeri ortalama gerekmektedir.
 • ALES notu için en az 70 puan alınmış olması gerekmektedir. ALES puanı geçerlilik senesine de önem verilmesi ayrıca gereken bir konudur. Hem not ortalaması hem de yabancı dil sınavı bir arada değerlendirilmekte, mülakat da yapılabilmektedir.
 • Yüksek lisans için en uygun ülkeler sıralanırsa, İtalya ve Hollanda baş sıralarda görülebilir. Amerika, İrlanda, Estonya, Fransa, Kanada ve İngiltere gibi ülkeler de sıklıkla seçilmektedir. Yaşam standartları yüksek ülke arayanlar için İsveç vs. değerlendirilebilir.

Yüksek Lisans Nedir? Yüksek Lisansa Nasıl Başvurulur?

Katar’da Üniversite Okumak ve Üniversite Ücretleri

Öğrenciler İçin En İyi Yarı Zamanlı Part Time İşler

Part Time İş Bulmak İçin En İyi Yöntemler

Part Time İş Başvurusu Nasıl Yapılır? İş Başvuru Rehberi

Öğrenciler İçin En Kolay Para Kazanma Yolları

Kız ve Erkek Öğrenci Özel Yurt Fiyatları Ne Kadar?

Üniversitelerin Öğrenci İşleri Çalışma Saatleri

İnternetten Para Kazanma Yolları


Konu hakkındaki Soru, Öneri ve Görüşlerinizi yorum bölümümüzden dile getirebilirsiniz. Güncel Personel, Memur ve İşçi alımı haberlerini en hızlı şekilde öğrenmek için bizi sosyal medyadan takip edebilirsiniz. Facebook sayfamıza ulaşmak için TIKLAYIN!

ALAKALI YAZILAR


Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir