Katar'da Üniversite Okumak ve Üniversite Ücretleri

Katar’da Üniversite Okumak ve Üniversite Ücretleri

Katar’da Üniversite Okumak Katar’da Eğitim

Katar’da üniversite okumak için nelerin yapılması gereklidir? Katar’da üniversite okumak ile ilgili çeşitli bilgilere bu yazımızdan oluşabilirsiniz. Katar’da üniversite okumak günümüzde sıklıkla rastlanılan bir durumdur. Çünkü öğrenci sayısı az olan bir ülkedir. Sağlık hizmetleri verilmesi, anaokulundan başlayarak üniversiteye kadar tüm eğitim hizmetleri Katar vatandaşları için ücretsiz hale gelmiştir. Günümüzde Katar dünyanın her yerinde üniversite öğrencisini kabul ediyor. Türkiye’de ise yurt dışında üniversite eğitimi almak; genellikle kariyer açısından oldukça önemlidir. Özelliklede Katar gibi bir ülkede yüksek eğitim seviyesinde lisans eğitimi; Türkiye’de pek çok alanda iş olanağı sağlıyor.

Katar ülke olarak eğitime her alanda önem veriyor. Bu durumu ise dünyaya kanıtlamış bir ülkedir. Yabancı öğrenci kabul etmesi ile de lisans eğitimlerine daha çok geniş kalitede sunmaya başlamıştır. Katar ülkesinde öğrenciler için çeşitli kampüs olanakları sunuluyor. Ayrıca kampüs alanlarında sunulan hizmetlerin çoğu sınırsız kullanıma açıktır. Bu yüzden de öğrenciler için Katar ülkesi; eğitim öğreniminden faydalanılması gereken bir ülkedir.
———————————————————————
EN İYİ YURTDIŞI İŞ İLANLARI BAŞVURULARI
PARA KAZANMA ve KARİYER FİKİRLERİ
———————————————————————

Katar’da Üniversite Okumak İçin Neler Gereklidir?

Günümüzde pek çok Türk öğrenci üniversite eğitimlerini Katar’da almıştır. Çünkü Katar’ın üniversite eğitimlerinde sunmuş olduğu hizmetler; öğrencilerin dikkatini çekmiştir. Özelliklede yurt dışında üniversite eğitimi almak isteyen kişiler için; Katar’daki üniversiteler genellikle değerlendirmeye alınır.

Genel olarak Katarda üniversite okumak için gerekenler için asıl şart lise mezuniyet diplomasıdır. Lise mezuniyet diplomasına sahip olmayan kişiler Katar ülkesinde üniversite okumaya hak kazanamaz.

Üniversiteler ile günümüzde YÖK ilgileniyor. YÖK Katar’da üniversite okumayı isteyen kişiler için iki yöntem sunuyor. Bunlar biri tercih edilecek üniversitenin dünya genelinde ilk 1000 olmasıdır. Seçilecek olan üniversite ilk 1000 ise YÖK üniversite sınavına girme şartı aramıyor. Fakat eğer seçilecek olan üniversite ilk 1000 yer almaz ise; YÖK üniversite giriş sınavına girilmesi şartı kararı almıştır. YÖK Denklik için bu kararlara uyulması gerekiyor.

Katar’da Hukuk Okumak

Dünya genelinde hukuk okumak zorlu bir süreçtir. Çünkü bilinmesi gereken pek çok detay vardır. Ayrıca hukuk alanının geniş olması; bölümün okunmasını daha çok zorlamaktadır. Bazı kişiler için ise Katar’da hukuk okumak özeldir. Çünkü Katar ülkesi üniversite eğitimlerinde özenli davranır ve bu yüzden de üniversite eğitim seviyesi yüksektir. Hukuk bölümü ise; üniversite derslerinde yüksek kaliteli olarak sunulması gereken bir bölümdür. Bu yüzden de günümüzde Katar ülkesinde hukuk eğitimi alabilmek; iş dünyasında daha geniş seçeneklerin sunulmasını sağlar.

Katar ülkesinde hukuk bölümünde sadece lisans eğitim yer almaz. Hukuk mezunlarından isteyen kişiler Katar ülkesinde yer alan bir üniversitede akademik olarak ilerlemeyi sağlayabiliyor. Özelliklede yüksek lisans için Katar ülkesine giden birçok hukuk mezunu bulunur.

Katar’da Eğitim Sistemi

Dünya genelinde yaygın olduğu gibi Katar ülkesinde eğitim sistemi devlet ve özel olarak ikiye ayrılıyor. Katar’da eğitim sistemi eğitim bakanlığı tarafından sunuluyor. Üniversite eğitim sistem ile kurul dahilinde üniversitede eğitim sistemi sağlanıyor. Devlet ile bağlantısı olmayan okullar Katar ülkesinde iki çeşittir. Bunlar bağımsız ve özel okul çeşitleridir. Eğitim dilleri ise; İngilizce dili olarak belirlenmiştir.

Katar ülkesinde üniversite ve üstü eğitimleri için kurul 5 ilkenin benimsenmesini ister. Bunlar kalite, destek, esneklik, hesap verebilme ve yetkin olma ilkeleridir. Özelliklede esneklik ve kalite ilkelerinde özenli olarak üniversite ve üstü eğitimlerini sağlarlar. Lisans eğitim süreleri ise genel olarak 3 yıldır. Eğer lisans mezunu eğitimine yüksek lisans ile devam etmek isterse; yüksek lisans için başvuruda bulunabilir.

Katar’da Burslu Okuma İmkanları

Burslu eğitim hizmeti geçmiş yıllardan beridir uygulanan bir sistemdir. Özelliklede son yıllarda burslu eğitim hizmetlerine dünya genelinde daha çok önem veriliyor. Katar’da burslu okumak gerekli koşulların sağlanması ile mümkündür. Çünkü ülkesi eğitim sürekliliğini isteyen bir ülkedir. Bu yüzden de Katar ülkesinde burslu eğitim hizmeti her zaman için vardır.

Katar ülkesi öğrencilerine gerekli koşulların sağlanması ile farklı burs seçeneklerini sunuyor. Her burs türünün koşulları aynı olmuyor. Fakat Katar ülkesi üniversite eğitiminin en az maliyet ile sağlanmasına olanaklar tanır.

Katar’da Tıp Okumak

Dünyada en zor üniversite bölümleri arasında tıp bölümü yer alıyor. Özelliklede son yıllarda tıp bölümünün zorluğu daha net olarak anlaşıldı. Günümüzde Türk öğrenciler dilerlerse Katar’da tıp okumak için başvuru yapabilirler. Çünkü Katar ülkesinde tıp eğitimi için yabancı öğrenci kontenjanı yer alıyor. Katar’da tıp eğitimi 6 yıldır.

Günümüzde Katar ülkesinde tıp eğitimi alabilmek için bazı koşullar vardır. Bunlardan bazıları;

 • Lise mezuniyet diploması
 • Online başvuru belgesi
 • Referans olarak kabul edilen belge çeşitleri
 • Kişisel olarak kendini online platformda yazılı olarak tanıtma

Katar üniversitelerinin tıp diploması pek çok ülkede denkliği bulunuyor. Ayrıca daha özel alanlı tıp eğitimi için öğrencilerin tercihleri Katar oluyor.

Katar’da Üniversite Sınavı

Katar ülkesinde eğitimin popülerliği günden güne artıyor. Katar’da üniversite öğrencisi olmak isteyen pek çok kişi vardır. Günümüzde Katar’da üniversite sınavı bulunmamaktadır. Öğrenciler belli başlı diğer gereksinimleri yerine getirerek üniversitelerde eğitim alma hakkına sahip oluyorlar.

Özellikle yurtdışında üniversitelerde kaliteli eğitim arayanların  Katar öncelikli sıralamada geliyor. Bu yüzden de öğrenci seçimleri konusunda Katar ülkesi hassastır. Özelliklede yabancı öğrenci seçimlerinde Katar ülkesi referans çeşitleri ister. Çünkü gerekli gördüğü eğitim hizmetine öğrencinin alışmasını ister. Lise mezunu öğrenciler Katar ülkesinde ya iş dünyasına atılır ya da üniversite ile eğitimine devam eder.

Katar’da Yüksek Lisans Yapmak

Günümüzde akademik kariyer için üniversite sonrası eğitim gereklidir. Katar’da yüksek lisans yapmak fikri pek çok öğrenci için cazip geliyor. Çünkü Katar ülkesinde yüksek lisans eğitimi az maliyetli ve kaliteli eğitim ile sağlanıyor. Böylece ekonomik açıdan zorluk çekmeden yüksek lisans yapmak pek çok lisans mezunu için hayal olmaktan çıkıyor.

Türkiye’den yüksek lisans için Katar ülkesine giden öğrenciler son yıllarda artmıştır. Katar ülkesi yüksek lisans alanında güçlü ve kaliteli eğitim sistemini sunmaktadır. Gerekli koşulların sağlanması ile Katar’da yüksek lisans yapabilmek oldukça kolaydır.

Katar Üniversitesi Dünya Sıralaması

Katar ülkesinde günümüzde pek çok üniversite yer alıyor. Bu üniversitelerden bazıları dünya sıralamasında ilk 1000 listesindedir. Bazıları ise henüz daha dünya sırlamasında ilk 1000 listesinde yeri yoktur. Günümüzde Katar üniversitesi dünya sıralaması listesinde ilk 100 ile 400 arasında yeri değişmektedir.

Dünya genelinde pek çok üniversite bulunuyor. Bu üniversiteler arasında ilk 1000 girmek oldukça önemlidir. YÖK kararı ile ilk 1000 üniversite tercihlerinde üniversite sınavına girmeye gerek görülmez.

Katar üniversitesi günümüzde ön plana çıkmış bir üniversitedir. Özelliklede bu yüzden pek çok yabancı öğrencinin hayalinde Katar üniversitesinden eğitim almak bulunuyor. Dünya sıralaması her yıl yapılmaktadır. Genel olarak benzer isimler ilk 1000 listesinde yer alıyor. Katar üniversitesi ise genellikle ilk 500 listesinde yer almayı başarıyor.

Katar Üniversitesi Ekşi

Günümüzde pek çok resmi olmayan online platform çeşitleri bulunuyor. İnsanlar görüşlerini bu tarz platformlarla sunuyor. Böylece diğer insanlarda o konu için azda olsa fikir ediniyor. Günümüzde ise Katar üniversitesi ekşi platformu sıklıkla kullanılıyor. Özelliklede yeni üniversiteye başlayacaklar için bu tarz platform çeşitleri önemsenir. Günümüzde pek çok öğrenci Katar üniversitesini tercih etmeden önce genel bir değerlenme için farklı resmi olmayan platformlarda araştırma yapar.

Katar Üniversitesi dünyanın en uluslararası üniversitesi olarak ilan edilen, 1973 yılında kurulmuş doha merkezli yüksek öğretim kurumu. Arapça ve ingilizce eğitim verilen 16.000 öğrenci kapasiteli elit bir üniversitedir.

Katar’da Üniversite Ücretleri

Katar kendi vatandaşlarına eğitimi ücretsiz vermektedir, yurt dışından gelen öğrencilerin Katar üniversite ücretleri devlet yada özel üniversitelere olarak farklılık göstermektedir. Öncelik Katar vatandaşları Devlet üniversitelerinde kabul edilir ve ücret istenmez, devletin hak sunduğu diğer ülke vatandaşlarıda bu durumdan yararlanmaktadır.

Katar’da özel okullar paralıdır, İngilizce dilinde eğitim verilmektedir. Katar üniversitelerinde ücretler okula ve bölümlere göre değişiklik göstermektedir. Katar’da 10’dan fazla özel eğitim kurumu bulunmaktadır. Katar’da üniversite eğitim maliyeti Stenden University Qatar lisans eğitimi için yıllık 30 bin Katar riyali, Carnegie Mellon University Qatar ise yıllık lisans için 50 bin riyal ücret alınmaktadır. UCL Qatar ise 100 bin Riyal, Texax A&M University at Qatar yüksek lisans için 16 bin Riyal şeklinde fiyatlandırma yapılmıştır.

Katar Üniversitelerinde Yıllık Ücretler Ne kadar diye sorduğumuzda yapılan araştırma sonucuna göre, Katar’da üniversite eğitimi maliyeti yıllık ortalama olarak €3500-6500 civarında. Katar’da tıp eğitimi ise yıllık ortalama 15.700-18.200 dolar civarındadır.

Katar’da Konaklama ve Yaşam Maliyeti

Katar’da üniversite okumak isteyen öğrencilerin Katar üniversite ücretleri hesaplanırken konaklama da hesaplanmalıdır. Katar başkenti Doha’da oteller ve üniversitelerin sunduğu öğrenci yurtlarında konaklama imkanı bulunmaktadır. Tek yatak odalı merkezi bir ev kiralamak isteyenler yaklaşık 5000 Riyal ödeme yapmalıdır. Merkezi yerlerde oteller 180 Riyal ile 550 Riyal tutabilmektedir. Öğrenci yurtlarında ise üniversitelerin fiyatları değişebilmektedir.

Katar Üniversitelerinin Denklikleri

Kurumların sıralamalarına göre denklik sağlanmaktadır. Şu şekilde açıklayacak olursak dünya üniversite sıralamasında ilk 1000 de yer alan üniversitelerde denklik kazanılabilmektedir.

Katar Yüksekokulları ve Üniversiteleri

 • Katar Üniversitesi Doha
 • Texas A&M University at Qatar
 • Georgetown University in Qatar
 • Islamic Online University
 • Medbay (Weill Cornell Medicine – Qatar)
 • Lusail University
 • Virginia Commonwealth University School of the Arts in Qatar

KYK YURT BAŞVURULARI NE ZAMAN 2022-2023

Öğrenciler İçin En Kolay Para Kazanma Yolları

Bedelli Askerlik Başvurusu 2022

Reklam İzleyerek Para Kazanma 2022


Konu hakkındaki Soru, Öneri ve Görüşlerinizi yorum bölümümüzden dile getirebilirsiniz. Güncel Personel, Memur ve İşçi alımı haberlerini en hızlı şekilde öğrenmek için bizi sosyal medyadan takip edebilirsiniz. Facebook sayfamıza ulaşmak için TIKLAYIN!

ALAKALI YAZILAR


Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir