30 Ağustos Tatil mi? 30 Ağustos Pazartesi tatil mi?

30 Ağustos Tatil mi?

30 Ağustos 2021 resmi tatil mi? Pazartesi tatil mi?

Her yıl kutladığımız  Zafer Bayramı kutlama hazırlıkları bu yıl da yapılıyor. 2020’de pandemi nedeniyle önceki yıllara göre kutlamaların yapılamadığı  Zafer Bayramı’nın 2021’de kutlanıp kutlanmayacağı merak ediliyor. 30 Ağustos Zafer Bayramı yaklaşırken en çok Pazartesi tatil mi?” sorularına yanıt aranmakta.

Zafer Bayramı hangi gün?

30 Ağustos 1922 tarihinin Zafer Bayramı olarak kutlanmasının nedeni İstiklal Savaşı’nda düşman kuvvetlerin ülkeden çıkarılması için kazanılmış zafer olmasıdır. Geçen yıl corona virüs nedeniyle kutlamalar sekteye uğramıştı.

Zafer Bayramı, 30 Ağustos 1922’de Dumlupınar’da Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün başkumandanlığında zaferle sonuçlanan Büyük Taarruz’u anmak için Türkiye Cumhuriyeti ve Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’nde her yıl 30 Ağustos günü kutlanan ulusal bayramıdır.

Atatürk’ün başkomutanlığında yapıldığı için Başkomutanlık Meydan Muharebesi adıyla da bilinen Büyük Taarruz’un başarıyla sonuçlanmasından sonra Yunan orduları İzmir’e kadar takip edilmiş; 9 Eylül 1922’de İzmir’in kurtarılmasıyla Türk toprakları Yunan işgalinden kurtulmuştur. İşgal birliklerinin ülke sınırlarını terk etmesi daha sonra gerçekleşse de, 30 Ağustos sembolik olarak ülke topraklarının geri alındığı günü temsil eder. İlk kez 1924 yılında Afyon’da Başkumandan Zaferi adıyla kutlanan 30 Ağustos günü, Türkiye’de 1926’dan itibaren Zafer Bayramı olarak kutlanmaktadır.

30 AĞUSTO ZAFER BAYRAMI TARİHÇESİ!

Zafer Bayramı anısına 1960’lardan sonra daha kapsamlı ve geniş katılımlı kutlamalar yapılmaktadır. 30 Ağustos, Türkiye’de askerî okulların mezuniyet törenlerini yaptıkları gün olmuştur. Zafer Bayramı uzun yıllar Genelkurmay Başkanı’nın tebrikleri kabul ettiği bir bayram olarak kutlanmıştır.

iPHONE 13 NE ZAMAN ÇIKACAK?


Konu hakkındaki Soru, Öneri ve Görüşlerinizi yorum bölümümüzden dile getirebilirsiniz. Güncel Personel, Memur ve İşçi alımı haberlerini en hızlı şekilde öğrenmek için bizi sosyal medyadan takip edebilirsiniz. Facebook sayfamıza ulaşmak için TIKLAYIN!

ALAKALI YAZILAR


Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir