TOKİ Konut Başvuruları Nasıl ve Nereden Yapılır? 2022

TOKİ Konut Başvuruları Nasıl ve Nereden Yapılır?

Toki Konut Başvuru Şartları Nelerdir?

TOKİ ucuz konut başvurusu nasıl yapılır, şartlar neler?
TOKİ Konut Başvuru şartları (TOKİ) Toplu Konut İdaresi Başkanlığınca bildirilen açıklamaya göre, dar gelirli ailelerin konut başvuru süreci hali hazırda başladı. Türkiye’de toplam 13 ilde bin 310 konut dar ve orta gelirli vatandaşlar için 117 bin tlden başlayan fiyatlarla düşük taksit tutarı ve uzun vade  şeklinde kuralı bir şekilde satışa sunulacağı duyuruldu. Peki TOKİ konut başvuruları nasıl yapılacak, toki başvuru ücreti ne kadar?

TOKİ başvuru ücreti ve başvuru süreci dar ve orta gelirli vatandaşların gündeminde yer almaktadır. Çevre ve Şehircilik Bakanlığı Toplu Konut İdaresi Başkanlığı (TOKİ) başvuru süreci başladı. Peki TOKİ başvuru ücreti ne kadar, nereye hangi bankaya yatırılır? e-Devlet TOKİ başvuruları nasıl yapılır?

Başvuru şartları arasında başvuruda bulunacak kişilerin en az 25 yaş olması şartı bulunmaktadır. Bir aylık toplam hane geliri minimum 2 bin 600 tl yi aşmaması gerekmektedir. (İstanbul’da yaşayan vatandaşlar bu limit 3 bin 100 lira dır)

TOKİ Başvuru Ücreti Nereye Yatırılır?

TOKİ’den konut satın almak isteyen kişilerin TOKİ Konut Başvuruları için https://www.toki.gov.tr/ internet web sitesi üzerinden açıklanan ilanlara gidip, ilana ilişkin başvuru şartlarını inceleyerek başvuru için gereken peşinat ödemelerini Halkbank ya da Ziraat Bankası’na ödemeleri gerekmektedir. Belirlenen tarih aralığında başvuru formu ve peşinat dekontu ile başvurmaları gerekmektedir.

TOKİ Başvuru Ücreti Ne Kadar?

TOKİ kuralı konut başvurular için geçici başvuru ücreti ödenmesi gerekmektedir. Başvuruda bulunacak olan kişilerin 2+1 ev  için 1000 TL. 3+1 evler için 2000 TL ödemeleri gerekmektedir. Ödemeler Halkbank ve Ziraat Bankası şubelerinden gerçekleştirilmelidir.

TOKİ Ev Almak İçin Nereye Hangi Bankaya Yatırılır? 

TOKİ başvuruları, e-Devlet üzerinden gerçekleşmektedir. e-Devlet TOKİ başvurusunu, gerekli şartları sağlayan kişiler  yapılabilecektir. Başvuru şartlarını yerine getirildikten sonra TOKİ başvurusu yapılabilecektir.

TOKİ Evleri Başvurusu Nereden Yapılır?

TOKİ Konut Başvuruları , e-Devlet üzerinden gerçekleştirilecektir. e-Devlet TOKİ başvurusu, belirli şartları sağlayan kişiler için yapılabilecektir. TOKİ için başvurular alınacak evin olduğu il ve ilçede bulunan Halkbank ve Ziraat Bankası şubeleri aracılığıyla gerçekleştirilir. Gayrimenkul Satış Sözleşmesi imzalanarak başvuru için gerekenler yerine getirilmelidir. Alınacak ev bedelinin yüzde 10’u tutarında belirtilen peşinat ödemesi alınacaktır. Ödenecek olan peşinat tutarının binde 5’i civarında banka komisyonu kesilecektir. Kesilecek olan banka komisyonu üzerinden yüzde 5 oranında vergi alınacaktır. Ödenecek olan bedeller taksitlendirilebilecektir, evi alan kişilerin 14 gün süresince cezasız cayma hakkı bulunmaktadır. Borç tutarı ve aylık taksitleri yıllık Ocak ve Temmuz ayı memur maaş artışlarına göre zamlanarak tekrardan hesaplanacaktır. Toki üzerinden başvuru şartlarıyla ilgili detaylı bilgi alabilirsiniz.

Toki konut başvuru linki
Toki illere göre projeler linki

Kamu iş ilanlarına buradan ulaşabilirsiniz.


Konu hakkındaki Soru, Öneri ve Görüşlerinizi yorum bölümümüzden dile getirebilirsiniz. Güncel Personel, Memur ve İşçi alımı haberlerini en hızlı şekilde öğrenmek için bizi sosyal medyadan takip edebilirsiniz. Facebook sayfamıza ulaşmak için TIKLAYIN!

ALAKALI YAZILAR


Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir