Bedelli Askerlik Başvurusu 2023 Bedelli Askerlik Kaç Gün?

Bedelli Askerlik Başvurusu 2023

Bedelli Askerlik Başvurusu 2023

Her yıl güncellenmesi yapılan bedelli askerlik 2023 hakkında bilinmeyenleri merak eden pek çok kişi araştırmalar yaparak en doğru adımları atmaktadırlar. Bedelli askerlik başvurusu 2023 başvuruları hakkında yapılan açıklamalar doğrultusunda askerliğini bedelli yapmak isteyen gençler en doğru aşamalardan geçme şansına sahip olacaklardır. Durumları uygun olan gençler askerlik görevlerini uzun dönem yerine kısa dönem yapmayı tercih etmektedirler. Bundan dolayı belirlenen ücretlerin gerekli alanlara yatırılması halinde askerlik görevlerini kısa dönem yapmak için bedelli askerlik seçeneğini seçmektedirler. Ancak bu şekilde askere gitmek isteyenlerin yapması gereken bir takım işlemler bulunmaktadır. Bunların başında bedelli askerlik başvuru işlemleri gelmektedir. Bunun için başvuru için gerekli belgelerin yerine getirilmesi ve başvuru yapılacak yerlerin hakkında bilgi sahibi olmalarıdır.

Bedelli Askerlik Kaç Gün? (paralı askerlik kaç gün?)

2020 Yılı itibariyle bedelli askerlik  kalıcı hale gelmiştir. Askerlik görevini bedelli olarak yerine getirecekler kaç gün olacağını sorguluyor. Bedeli askerlik süresi toplamda 21 gündür.

Bedelli Askerlik Başvurusu Nasıl Yapılır?

Bedelli askerlik yapmak isteyenler için yapılması gereken ilk işlem başvuru yapmaları olacaktır. Bu neden ile başvuru hakkında detaylı bilgilere sahip olmak gerekmektedir. Bedelli askerlik başvurusu için ilk olarak e- devlet şifresine sahip olunması gerekir. Daha sonra e- devlet üzerinden gereken işlemler belirlenen adımların takip edilmesi ile sonuç bulacaktır. E- devlet bedelli askerlik başvurusu için gereken adımlar şunlardır;

 • E- devlet giriş yapın,
 • Karşınıza çıkan ekranda ilk olarak askerlik başvurusu yapmak için gerekli alanı onaylamalısınız. Bütün askerlik başvuruları bu ekran üzerinden yapılması mümkün olmaktadır.
 • Ardından sıradaki aşamada askerlik erteleme olan tescil işlemini bedelli başvurusu yapmak için iptal edilmesi gerekir. Bu ekransa iptal sebebi seçilmeli ve bedelli askerlik yapmak için gereken alan işaretlenmelidir. Daha sonra şayet bedelli askerlik çıkmaz ise yatırılan paranın geri alacağınız askerlik şubesini seçmeli ve kaydetmelisiniz.
 • Kaydet kısmına tıkladıktan sonra ödeme detayları ekrana çıkacaktır. Bu ödeme işlemleri gerçekleştikten sonra ekrana geri dönerek diğer tüm maddelerin en doğru şekilde doldurulması gerekmektedir.

Bedelli Askerlik Hizmetlerinden Yararlanmak ve Başvuru Esasları

Genel olarak pek çok erkek askerlik görevlerini yapmak için gün sayarlar. Maddi durumu iyi olan ya da uzun dönem askerlik yapmaya uygun olmayan kişiler için sunulan bedelli askerlik olanaklarından faydalanmalarına fırsat tanınmıştır. Bedelli askerlik hizmetinden yararlanma şartları ile başvuru esasları şunlardır;

 • Askerlik çağına gelmiş olan tüm yükümlülerden her hangi bir yaş sınırlandırması olmadan fiili askerlik olan hizmetine başlamış olması gerekir.
 • Yoklamasının yapıldığı tarih itibari ile yoklama kaçağı ya da saklı olmaması gerekmektedir.
 • İstekli olmak kişinin kendisi, eşi, birinci ya da ikinci derece kanuni olan yakınları, velileri, vekilleri veya vasileri aracılığı ile e –devlet üzerinden yahut askerlik şubeleri aracılığı ile 31 Aralık tarihine kadar başvuru yapılması suretiyle bedelli askerlik tercihinde bulunması gerekir.
 • Yoklaması olmayan yükümlüler adına yoklamaya temel sağlık muayenelerini 31 Aralık tarihine kadar tamamlamalı ve “Askerliğe elverişlidir” kararı verilmiş olması gerekir.
 • Kanunda belirtilen bedel miktarını başvuru tarihinden sonra iki ay içinde ve 31 Aralık tarihinin geçmemesi şartı ile peşin ödeme yapılması gerekir.
 • Esas askerli eğitimine alınması gereken yılın celp ve sevk dönemleri adına tercih içinde bulunması gerekir.
 • Sınıflandırma ya da kura işlemi sonucunda bedelli askerliğe hak kazanılması gerekmektedir.
 • Bedelli askerlikte zorunlu olan bir aylık askerlik eğitiminin tamamlanması gerekmektedir.
 • Bunların yanı sıra erteleme hakkı bulunanlar dışında bedelli askerlik tercihinde bulunmayanlar ya a son hakkında tercihte bulunduğu durumda kurada çıkmayıp diğer statülerde sınıflandırılmış olan kişiler bedelli askerlikten yaralanmaları mümkün değildir.

Bedelli Askerlik Ücretleri Ne Kadar?

Bedelli askerlik ücreti 2023 Temmuz ayı itibari ile tam olarak netlik kazanmış olup bu sistemden faydalanmak isteyenler bu konu hakkında araştırmalar yaparak başvuru yapmayı tercih etmektedirler. Haziran ayına ilişkin enflasyon rakamının belirlenmesi ile beraber memur ve memur emeklilerin alacağı zamlar belli olmaktadır. Hazine ve Maliye Bakanlığı da dün 2023 yılı Temmuz ayına ait olan mali ile sosyal haklara ilişkin genelgeyi yayımladı. Genelgenin yayımlanması ile beraber yıl sonuna kadar uygulanacak olan 2023 yılı bedelli askerlik ücreti belli oldu. Bu duruma göre yıl sonuna kadar bu şekilde askerlik görevlerini yapmak isteyen gençler bedelli askerlik yapmak için yaklaşık olarak 43 bin 151 TL ödemeleri zorunlu olmaktadır.

Bedelli Askerlik Ücreti Hesaplanması

2019 yılı içinde bedelli askerlik ile alakalı yasa çıkarıldı. 7179 sayılı Asker Alma Yasası üzerinde yapılan değişiklik ile bedelli askerlik bedeli, memur aylık katsayısına göre hesaplama işlemlerine başlanılmıştır. Bu duruma göre bedelli askerlik ücreti 40 bin gösterge rakamı, memur aylık katsayısı ile 6 rakamının birbiri ile çarpılması halinde hesaplanmaktadır. Hazine ve Maliye Bakanlığı ilgili genelgeyi yayımlayarak konu hakkında detaylı olarak bilgi alınmasını sağlamıştır. Genelge ile memur maaş katsayısı 2023 yılının ikinci yarısı şeklinde ilan edilmiştir. Söz konusu katsayıya göre bu yıl sonuna kadar bedelli askerlik ücreti 43 bin 151 TL üzerinden uygulama yapılacaktır. 2023 yılında 93.259,44 TL olmaktadır.

Bedelli Askerlik Kapsamında Yer Alan Ücretin Yatırılacağı Yer

Bedelli askerlik başvuruları için uygun görülen ödemelerin bir defa içinde Ziraat Bankası, Vakıflar Bankası, Ziraat Katılım Bankası, Vakıf Katılım Bankası ile Halk Bankası gibi yerlere yapılması mümkün olmaktadır. Bedelli askerlik ücret yatırılması için T. C. kimlik numarası beyan edilerek yatırma işlemleri gerçekleşecektir.

Bedelli Askerlik Ücreti Taksitlendirme

Bedelli askerlik ücretinde ödeme seçenekleri var mı? taksit oluyor mu? Bedelli askerlik için bankalar kredi veriyor mu?Bedelli parası peşin mi? Bankalar ihtiyaç kredisi adı altında bedelli askerlik parasını ödemek isteyen vatandaşlara için kredi imkânı sağlıyor. Kredi taksiti de yapıyor, direkt olarak bankalarla iletişim kurulmalıdır.

2023 Bedelli Askerlik Celp ve Sevk Duyurusu

2023 yılı bedelli askerlik celp ve sevk duyurusu için yapılan açıklamalar şu şekilde olmaktadır;

 • 2023 yılı için bedelli askerlik statüsü içinde silah altına alınacak yükümlülerin celp ve sevk işlemleri ile alakalı noktalar müteakip maddelerde açıklanmıştır.
 • 2020 yılında bedelli askerlik hizmeti almak için başvuru yapan ve geçerli tutarı ödeyen yükümlüler 2023 yılı içinde belirlenen gün ve aylarda celp ile sevk dönemlerinde bir aylık esas askerlik eğitimi için sevk edilmeleri mümkün olacaktır.

Polis Akademisi Başvurusu Ne Zaman?

Polis Akademisi Başvurusu Ne Zaman?

TBMM İş İlanları ve İş Başvurusu Formu

Bedelli Askerlik Başvurusu 2023

Bekçi Nedir, Nasıl Olunur?, Görevleri Nelerdir?

Bekçi Alımı Olacak mı? Bekçi Alımı Ne Zaman Yapılacak?

Finlandiya Güncel İş İlanları ve İş Başvurusu

30 Ağustos Tatil mi?

Oto Ekspertiz Açmak | En Kazançlı İş Fikirleri


Konu hakkındaki Soru, Öneri ve Görüşlerinizi yorum bölümümüzden dile getirebilirsiniz. Güncel Personel, Memur ve İşçi alımı haberlerini en hızlı şekilde öğrenmek için bizi sosyal medyadan takip edebilirsiniz. Facebook sayfamıza ulaşmak için TIKLAYIN!

ALAKALI YAZILAR


Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir