En Kolay Çalışma izni Veren Ülkeler

En Kolay Çalışma İzni Veren Ülkeler

Yurtdışında en kolay çalışma izni veren ülkeler hakkında bilgilendirme sağlanırken, genel olarak yurtdışında çalışma koşulları ve çalışma izni alma prosedürü hakkında bilgi verilecektir. Yazının devamında yurtdışında en kolay çalışma izni veren ülkeler hakkında detaylı açıklama yapılacaktır. Avrupa Birliği ülkeleri vizesiz dolaşım imkânı nedeniyle oldukça revaçta. Peki oturma izni almak için hangi Avrupa ülkelerini tercih etmeli? Hangi şartları yerine getirmek gerekiyor? Ne kadar paranız olmalı?

Göçmen Kabul Eden Ülkeler

Günümüzde Türkiye’de birçok genç eğitim veya çalışmak için yurt dışına gitmektedirler. Bu kişiler Avrupa ülkeleri, Amerika Birleşik Devletleri veya Kanada gibi ülkeleri tercih etmektedirler. Buradaki motivasyon bazen yüksek refah seviyesi, bazen para ve bazen de farklı bir hayat tarzını denemek olabiliyor. Kolay çalışma izni veren ülkeler arasında Türkler’e öncelik verenlerde bulunuyor.

Türklere Çalışma İzni Veren Ülkeler

Yurtdışına çalışmak için gitmeyi düşünenler genellikle daha kolay izin alabilecekleri ülkeleri seçmeliler ve böylece işlemleri daha hızlı bir şekilde ilerleyebilir. Parayla vatandaşlık veren ülkelerde bulunmaktadır.

Yurtdışında iş imkanları bazı sektörlerde daha çok olmaktadır ve ayrıca çalışma koşullarının ve maaşlar daha iyi bir seviyede olduğu için genelde insanlar için daha cazip görünmektedir.

Yurtdışına çalışmak için gidilebilecek çok sayıda ülke vardır am Türkler çalışma izni veren ülkeler arasında Almanya, İngiltere, Fransa, İsviçre, Avusturya ve Amerika başta gelmektedirler. 

Çalışma Vizesi Nedir? 

Çalışma vizesi ya da yurtdışında çalışma izni diğer vizelerden biraz daha farklıdır ve alması biraz zordur bu sebepten dolayı turist vizesi çalışmak için yeterli değildir. Bir ülkede yaşamak ve sigortalı olarak çalışmak için alınması gereken vizenin adı çalışma vizesidir. Çifte vatandaşlık veren ülkeler de bulunuyor.

İş Arama Vizesi Başvurusu Nasıl Yapılır?

Almanya iş arama vizesi Türk vatandaşları tarafından rağbet görmektedir. Peki iş arama vizesi nedir?  Bu vize ulusal vize sınıfına giren D tipi vizedir ve 6 ay geçici ikamet hakkı tanıyarak Almanya’da olmaya izin verir. Tabii bu vize için bazı koşullar ve şartlar bulunmaktadır.

 • En az 4 yıllık üniversite mezunu olmak.
 • Kişinin eğitim diplomaları, sertifikaları, yeterlilik belgeleri, ustalık belgeleri gibi belgeler gerekmektedir.  
 • Türkiye’deki işyerlerinden referans gerekir.
 • CV sunmalıdır.

Bu belgeler ve konsolosluğun sayfasında istenilen evraklar, Almanya iş arama vizesi mülakatında Konsolosluk Vize Görevlilerine verilecektir.

Çalışma İzni Başvurusu Nasıl Yapılır?

Yurtdışında çalışmak isteyenler veya orada eğitim gördükten sonra veya eğitim sürecinde çalışmak isteyenler çalışma izni başvurusu yapmalılardır. Çalışma izni veren ülkelerde yapmanız gerekenler hakkında bilgi verilmektedir. Çalışma izni için nasıl başvuru yapılır diye merak ediyorsanız öncelikle çalışmak istediğiniz ülkenin dilini iyi seviyede öğrenmelisiniz. Çoğu ülke dil bilgisi sınavı almaktadır. Yurtdışında eğitim görürken çalışmak isteyenler iş bulma servisi sunan okulları tercih edebilirler.

Bir ülkede çalışma izni alabilmek için öncelikle o ülkede olmanız ve bir iş bulmuş olmanız gerekmektedir ya da gitmeden önce başvuru yapıp iş yerinin sponsorluğu sayesinde gidebilirsiniz.  Çalışmak istediğiniz ülkeyi seçerken, ülkelerin kültürü, yaşam koşullarını, çalışma saatlerini ve koşulları ve ayrıca refah seviyesini göz önünde bulundurmalısınız. Bezen hemen çok üst düzey bir iş bulamayabilirsiniz ama yine de daha iyi olanaklar olacaktır. 

Karar verdiğiniz anda hemen pasaport ve vize başvurusunda bulunmalısınız. Vize başvurusu için pasaport sahibi olmanız gerekmektedir. Bir diğer önemli faktör ise banka hesabınızda bir miktar para olmasıdır. Çoğu ülke vize değerlendirme sürecinde maddi durumlarının yeterli olup olmadığını göz önünde bulundurur. Tabii bu paranın tutarı ülkeden ülkeye değişmektedir.  

Başvuru için gereken genel belgeler sabıka kaydı, pasaport ve doğum belgesidir. Bazen elçilik tarafından başvuru esnasında sigorta belgesi de istenmektedir. Eğer sigortanız yoksa, yurtdışı için sigorta yapan acentelere başvurabilirsiniz. Yurt dışına gitmeden iş bulup sponsorlu gitmek istiyorsanız, çalıştığınız sektörde çalışan şirketlerin başvuru şartlarını ve şekli hakkında bilgi alarak, doğrudan şirketle bağlantı kurabilirsiniz.

Çalışmak için ülkemizden en çok tercih edilen Avrupa ülkeleri içerisinde Almanya, Fransa, Hollanda, İsveç yer almaktadır.Hangi ülkeye gitmek daha kolay? Hangi ülkeler göçmen kabul ediyor? Hangi ülke işçi alımı yapıyor ?

İş ilanlarına bakabileceğiniz ve başvurabileceğiniz sitelerden biri Monster iş arama motorudur ve onun dışında Riley Guide ve Canuck Abroad gibi isitelere bakabilirsiniz.  İş başvurularında da talep edilen belgeler iş yeri ve ülke olarak değişmektedir ama genel istenilen bazı belgeler vardır.  İşte en ucuz ve kolay alınabilir oturma vizesine sahip AB ülkeleri.

 • Başvuru dilekçesi
 • Sağlık raporu
 • Erkek adaylar için askerlik belgesi
 • Son eğitim diplomanın aslı veya onaylı fotokopisi
 • Adli sicil kâğıdı
 • Nüfus cüzdanı (aslı ya da onaylı fotokopisi)
 • Pasaport (aslı ya da onaylı fotokopisi)

En Kolay Çalışma Ve Oturma İzni Veren Ülkeler

En kolay çalışma izni veren ülkeler, Avrupa ülkeleri içerisinde Almanya, Fransa, Hollanda ve İsveç olmaktadırlar. Fransa, İsveç ve Hollanda belirli süreçlerde işçi almaktadırlar ve başvurmak için ülkelerin konsolosluk sitelerinden takip etmelisiniz. Fransa dönemsel olarak işçi alımı yapar ve genelde şartları çok fazla zorlamayan ülkelerdendir. Almanya Türk Sağlık Personeli Alımı

Bunların dışında en kolay oturma izni veren ülkeler ise Avusturya, Portekiz, Belçika, İspanya, Malta, Britanya, Letonya, Monaco ve Yunanistan olmaktalar. Bu en kolay çalışma izni alınan ülkelere nasıl başvurulur diye merak ediyorsanız öncelikle o ülkenin konsolosluğunun sitesini takip etmelisiniz çünkü her ülkenin kendine has başvuru şartları ve gerekli evrakları vardır. Yabancı çalışma izni için gerekli evraklar 2022 yılında bunlardan ibarettir: 

İşveren Tarafından Gereken Belgeler

 • Faaliyet/ İşletme belgesi
 • Şirketin en son durumunu gösteren Ticaret Sicil gazetesi
 • Son yıla ait olan finansallar (yeminli mali müşavir veya vergi dairesi tarafından onaylanmış) 

Çalışan Tarafından Gereken Belgeler

 • En az 6 aylık ikamet izni
 • Konsolosluk referans numarası
 • Pasaport kopyası
 • Diploma veya geçici mezuniyet belgesi veya onaylı kopyası
 • 1 Vesikalık fotoğraf

Yeşil Pasaport İle Çalışma İzni Nasıl Alınır?

Yeşil pasaport sadece turistik seyahat vizeleri için avantajlıdır ve çalışma izni vizesini kapsamaz. Çalışma izni almak için yeşil pasaport sahibi olsanız bile D tipi vize almak zorundasınız ve çalışmaya başladığın anda o pasaport iptal edilir.  

Çalışmak İçin En Çok Gidilen 7 Ülke

Kişiler genellikle yaşam standartlarının yüksek olduğu yerleri tercih ediyorlar ve sadece maddi olarak değil, psikolojik açıdan da kendilerine iyi gelecek ülkeleri seçiyorlar. Bu nedenle size en çok iş için gidilen ülkeler hakkında bilgi topladık. 

Kanada

Yaşam Standartları bir yana, iş olanakları da iyi seviyede olmaktadır. Kanada kişilere vatandaşlık hakkı da tanımaktadır. Kanada’da 3 yıl kişilere Kanada vatandaşlığı verilebilir. 

Norveç

Yüksek maaşla çalışmak isteyenler için gidilebilecek ülkelerden başta geleni Norveç olmaktadır. İskandinav bölgeleri ile dolgun maaşlarıyla benzerlik gösterir. Balıkçılık da yaygın bir meslek olarak ülke ekonomisine büyük katkıda bulunmaktadır.

Amerika Birleşik Devletleri

 ABD oldukça yüksek ölçüde göç alan ülkeler arasındadır.  Bu ülkeyi çekici kılan özelliklerden biri, çalışma koşullarının en iyi derecede olmasıdır. Bilişim alanında oldukça gelişmiş olsa da finans gibi diğer sektörlerde de iş imkânı bulunmaktadır. Ayrıca eğer orada yaşayan bir akrabanız varsa, mülteci olarak da başvuruda bulunup çalışabilirsiniz. 

Almanya

Eski zamanlardan günümüze kadar Türklerin en çok çalışmaya gittikleri yurtdışı ülkesi olarak Almanya ön planda olmaktadır. Almanya’da 3 milyon civarı Türk yaşamaktadır ve bu psikolojik açıdan da kolaylıkla uyum sağlamanıza yardımcı olacaktır.

İsviçre

Yüksek maaşı hedefleyen kişilerin en çok tercih ettikleri ülkelerdendir.  İsviçre’de yıllık ortalama kazanç 188.280 dolar olduğu için yaşam refah seviyesi yüksektir ve elbette buda tercih edilmesini sağlamaktadır.

Brezilya

İnsanlarının oldukça sıcak olduğu ülkelerdendir ve böylece giden kişiler rahatlıkla uyum sağlarlar. Yabancı bir ülkeden gelenlerin kültürel açıdan daha çabuk adapte olabilme avantajı sunmaktadır.

Rusya

Son olarak yurtdışında en kolay çalışma izni veren ülkeler arasında genel olarak Türkiye ile büyük ticaret hacmi olan Rusya gelmektedir. 

Almanya’ya Nasıl Gidilir? Almanya’ya Gitmek İçin Gerekenler

Almanyada Türk İş İlanları Almanya da Türk İşçi Arayanlar

Almanya’da İş Arama Siteleri ve İş Başvurusu

Almanya Çalışma İzni Başvurusu

Almanya Hasta Bakıcı İş İlanları İş Başvurusu ve Başvuru Formu

Almanya İşçi Alımı İş Başvurusu

Almanya İş İlanları İş Başvurusu Personel, Eleman Alımı

Almanya Tıp Uzmanlık Eğitimi Nedir?

Getir Almanya İş İlanları ve İş Başvuru Formu


Konu hakkındaki Soru, Öneri ve Görüşlerinizi yorum bölümümüzden dile getirebilirsiniz. Güncel Personel, Memur ve İşçi alımı haberlerini en hızlı şekilde öğrenmek için bizi sosyal medyadan takip edebilirsiniz. Facebook sayfamıza ulaşmak için TIKLAYIN!

ALAKALI YAZILAR


2 Yorum

 1. 20 yıldır fabrika çalışanıyim ve 20 yıldır polisaj yapıyorum kapı kolu batarya musluk ustasıyım yurt dışında çalışmak onceligimdir saygılar

 2. Fabrika personeli yim ne iş olursa yaparım polisaj ustasıyım kapı kolları musluk batarya ustasıyım 20 yıllık deneyimli biriyim

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir