Freelance İş Bulma Siteleri - Freelancer Çalışma

Freelance İş Bulma Siteleri

Freelance İş Platformları

Freelance iş bulma siteleri serbest iş bulma platformları günümüzde en çok merak edilen konular arasında yer alıyor. “Serbest çalışma” olarak tanımlanabilecek freelance kelimesi günümüz şartlarında özellikle pandemiden sonra uzaktan çalışma seçeneklerinin artması ile birlikte oldukça rağbet gören konulardan biri olarak karşıma çıkıyor.

Bilindiği üzere günümüzde kendi evlerinden çalışmakta olan milyonlarca insan bulunuyor. Ülkemizde de freelance iş bulma siteleri serbest iş platformları sıklıkla araştırılıyor. Içerik Ajansları – Freelance Iş Ilanları yayınlıyor. Sende bu ilanları değerlendir freelancer topluğuna katıl – istediğin gibi çalış. Nasıl mı? bu makale bu soru için.

Evden Ayrılmadan Para Kazanma 

Bilindiği üzere özellikle günümüzde uzaktan olarak çalışılabilecek iş olanaklarının artması ile birlikte evden ayrılmadan para kazanma ufak bir çaba ile kolaylıkla yapılabilecek şeyler arasında yer alıyor. Freelancer olarak çalışmak da tam olarak bu noktada devreye giriyor. Farklı iş dallarında bir serbest çalışan olarak çalışabileceğiniz pek çok imkan bulabilmek mümkün.

Kendinize serbest olarak çalışabileceğiniz bir iş bulabilmek için ise internette yayınlanmakta olan pek çok ilanı gözden geçirebilir, kendinize uygun olan işlere başvurabilir ve eğer yeterli görülürseniz işe alınabilirsiniz. Bunun için farklı şirketlerin farklı yeterlilikler istemese ise elbette mümkün. Ancak tüm bunlar freelancer olarak iş bulamayacağınız anlamına gelmiyor. Freelance iş bulup gelir elde edebileceğiniz pek çok site mevcut. Bu işlerden birini yakalayabilmek için iş ilanlarının yayınladığı çeşitli siteleri inceleyebilirsiniz.

Freelance Çalışmak Neden Cazip?

Eskiden her ne kadar masa başı işler revaçta olup insanlara büyük bir getirisi olduğu düşünülüyorsa da günümüzde daha esnek şartlarda çalışmak oldukça popüler bir istek olarak karşımıza çıkıyor. Çoğunlukla hayatının büyük kısmını masa başında çalışarak geçirmek istemeyen pek çok insan son zamanlarda daha serbest bir şekilde yaşayabilecekler ve bu hayatta para kazanmaktan daha fazla şey yapabilecekleri iş imkanlarına yöneliyor. Freelancerlık da tam olarak insanlara bu imkanı sağlıyor.

Bu nedenle de evden çalışabilmek oldukça cazip bir durum olarak karşımıza çıkıyor. Freelance iş bulabileceğiniz siteler günümüzde oldukça fazla. İş ilanlarının yayınlanmakta olduğu siteler üzerinden filtre ayarlarını uzaktan ya da serbest çalışan olarak ayarladığınız sürece yayınlanan freelance iş ilanlarına erişebilmeniz mümkün.

Freelance Çalışmanın Avantajları Nelerdir?

Freelance olarak çalışmanın aslında pek çok avantajı bulunuyor. Elbette bu avantajlardan ilki her gün ofise gitmeye son verip kendi yaşam alanınızda çalışma fırsatı yakalamak olarak karşımıza çıkıyor. Bunun yanı sıra freelance olarak çalışmanın avantajları arasında:

 • Sabah erken kalkmamak
 • İşe giderken her sabah yaşadığınız yoğun trafik stresini çekmemek
 • Her zaman kendinize ayırabilecek vaktinizin olması
 • Dilediğiniz her yerden çalışabilme imkanı
 • İş için giyinme probleminin ortadan kalkması

Gibi durumlar sıralanabiliyor. Tüm bunların yanı sıra öğrencilik yıllarınızda da freelance olarak iş bulup cv’nizi geliştirme ve deneyim kazanma şansınız bulunması da freelance çalışmanın avantajları arasında yer alıyor.

Freelance Çalışmanın Dezavantajları Nelerdir?

Elbette freelancer olarak çalışıyor olmanın avantajlarının yanında bazı dezavantajları da bulunuyor. Freelance bir işte çalışıyor olmanın ilk dezavantajı sabit bir gelir elde etme şansının olmaması olarak karşımıza çıkıyor. Bu tarz işlerde genellikle çalıştığınız kadar bir gelir elde eder ya da işlerinizi sattığınız site üzerinden satılan işiniz kadar kazanırsınız.

Bunun yanı sıra freelancer olmak her ne kadar oldukça boş vaktiniz olacağı gibi bir izlenim yaratıyor olsa da disiplinli bir şekilde çalışıyor olmanız büyük önem taşıyor. Aksi halde yapacağınız iş tüm gününüzü alacak ve yine sanki tam zamanlı çalışıyormuşsunuz gibi tüm vaktinizi işinize ayıracaksınız.

Disiplinli bir çalışma programı yaratma konusunda ortaya çıkan en büyük problem ise genellikle kişinin özel hayatında bulunan kişilerin freelance çalışıyor olması sebebi ile kişiyi her zaman boş zannetmesi olarak biliniyor.

Bu problemin ortaya çıkmasını önlemek için çevrenizdeki kişilere ve ailenizde gün içinde çalışmanız gereken saatleri belirtmiş olmanız büyük önem taşıyor. Serbest olarak çalışmak için hangi yöntemi tercih edeceğiniz önem taşıyor. Eğer bir firma ile çalışmayı planlıyorsanız mutlaka iyi bir firma olmasına dikkat etmelisiniz.

En Yaygın Freelance İş Türleri Hangileridir?

Freelance ne iş yapabilirim sorusu merak edilenler arasında karşımıza çıkıyor. Aslında freelance olarak çalışmak için çok farklı alanlarda iş bulabilmeniz mümkün. Freelance olarak çalışmak istiyorsanız,

 • Makale yazarı
 • Editör
 • Reklam yazarı
 • Proofreader
 • Fotoğrafçı
 • Çevirmen
 • Sanal asistan
 • Danışman
 • Yazılım
 • Bilişim
 • Sosyal medya yönetimi
 • Pazarlama 

Gibi konularda da çalışılabiliyor. Bunlara benzeyen pek çok dalda freelance iş ilanına rastlayabilmek mümkün. İş alanlarının yanı sıra freelance nasıl para kazanılır sorusu da sıklıkla sorulan sorular arasında karşımıza çıkıyor. Freelance olarak çalışmak istiyorsanız aslında bu işin mantığı oldukça basit. Bir firmaya bağlı olarak çalışacaksanız firma tarafından verilen işlere karşılık ya da bir site üzerinden kendiniz müşteri bulmayı planlıyorsanız yine kendi yaptığınız işlere karşılık para kazanabilmeniz mümkün. 

Öğrenci Olarak Freelancer Çalışabilir Miyim?

Freelance olarak çalışmak için genellikle herhangi bir yaş sınırı bulunmuyor. Yetenekli olduğunuzu düşünüyorsanız ilgi alanınızda olan dallarda yayınlanan freelance iş ilanlarına başvurarak çalışmaya başlayabilmeniz mümkün. Öğrenciyken çalışmak hem cv’nizi oluşturmanız konusunda hem de deneyim edinmeniz açısından size oldukça yardımcı olabilir.

Çalışma saatleri konusunda da problem yaşanmadığından dolayı öğrenci olarak freelance bir şekilde rahatlıkla çalışılabilir. Bunun için firmaların yayınlamakta olduğu ilanlara başvurabilir ya da freelancerların müşterilerini bulmak için profil oluşturdukları sitelere kayır yaptırabilirsiniz.

Ücretsiz kayıt yapılabilen freelancer siteleri hangileridir sorusuna yanıt olarak pek çok site örnek verilebilir. Genellikle freelancer sitelerine üye olmak için herhangi bir ücret talep edilmemekte, satılan iş üzerinden komisyon alınmaktadır.

Serbest ve Evden Çalışmak İçin En Güvenilir Siteler

Serbest bir çalışan olmak amacıyla iş bulmak için en iyi freelancer siteleri aynı gün freelance iş al imkanı bulunan siteler merak edilenler arasında karşımıza çıkarken, bunun yanı sıra sitelerin güvenilir olmasının da önem taşıdığı biliniyor.

Hem ülkemizde hem de dünya çapında freelance olarak çalışabileceğiniz ve müşterilerinizi bulabileceğiniz pek çok site bulunuyor. Bunlar arasında oldukça güvenilir olan ve pek çok kişi tarafından kullanılan sitelere örnek verecek olursak Türkiye için,

Türkiye’de Freelancer Çalışma Siteleri

 • UzmanKirala
 • Bionluk
 • Sanalisci
 • Hızlı Uzman
 • Proje Kurdu
 • Webly
 • R10
 • Sanal İş
 • İçerik Bulutu

En İyi Yabancı Freelance Siteleri

 • Fiverr
 • Upwork
 • Nexxt
 • People Per Hour
 • Guru
 • Freelancer 

Örnek olarak gösterilebilir. Freelancer sitesi nedir merak edenler bu siteleri gözden geçirebilir. Work from home no experience – Find Jobs In  United States, Full-time, Part-time, WFH Jobs – Remote Location Vacancies gibi aracı siteler sayesinde iş bulamınız kolaylaşır.

Freelancer Websiteleri Yeni Başlayanlar İçin Uygun Mudur?

İster yeni başlıyor olun isterseniz de deneyimli olun freelance websitelerinde başarılı olma şansınız bulunuyor. Freelance ücretli mi merak edenler için söylenebilir ki bu sitelerin büyük çoğunluğu üyeliklerden para almak şeklinde değil, satılan işlerden komisyon almak şeklinde çalışıyor. Freelancer olarak çalışmak için en iyi siteler hangileridir merak ediyorsanız yukarıda saydığımız siteleri inceleyebilirsiniz.

Freelance Websiteleri ile Dolar Kazanabilir Miyim?

Freelance çalışma ve yurtdışında iş bulma imkanı her zaman bulunuyor. Dolayısıyla evet, freelance çalışarak döviz kazanabilmek mümkün. Freelance iş bulma siteleri serbest iş platformları üzerinden ya da bir firmaya bağlı olarak çalışabilirsiniz.

Evde Takı Paketleme İşi Evde Ek İş

Evden Para Kazanma Yolları Evde Nasıl Para Kazanılır?

Evde Çağrı Merkezi Kurmak En Karlı ve Kazançlı İş Fikirleri

Öğretmenlerin Yapabileceği Ek İş Fikirleri

Köpek Gezdirerek Para Kazanmak Ek İş İlanları

Reklam İzleyerek Para Kazanma 2022


Konu hakkındaki Soru, Öneri ve Görüşlerinizi yorum bölümümüzden dile getirebilirsiniz. Güncel Personel, Memur ve İşçi alımı haberlerini en hızlı şekilde öğrenmek için bizi sosyal medyadan takip edebilirsiniz. Facebook sayfamıza ulaşmak için TIKLAYIN!

ALAKALI YAZILAR


Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir