KPSS Sınavı Ne Zaman Yapılacak? 2023 Kamu Personel Sınavı

KPSS Sınavı Ne Zaman Yapılacak? 2023

KPSS Sınavı Ne Zaman Yapılacak? 2023

KPSS Sınavı Ne Zaman ? Öğrenci Seçme ve Yerleştirme Merkezi (ÖSYM), Kamu Personeli Seçme Sınavı KPSS tarihlerini açıkladı. Açıklamada başvuru tarihleri, sınav tarihi ve sınav sonuç açıklanma tarihi yer alıyor. Buna göre KPSS başvuruları, 16-29 Mayıs 2023 tarihinde başladı. Mesleki geleceği belirleyecek en önemli konulardan biri olarak KPSS öne çıkmaktadır. Aynı zamanda pek çok kişi bu sınavı hakkında bilgi alabilmek adına, internet üzerinden araştırma gerçekleştirmektedir. Peki, KPSS nedir, ne işe yarar? KPSS türleri nelerdir ve kimler KPSS sınavına girebilir? İşte bu sınav hakkında merak edilenler. KPSS sınavına girecek olanlar ortaöğretim, önlisans ve lisans mezunlarıdır. Lise mezunu olmak şarttır.

Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı, merkez ve taşra teşkilatında istihdam edilmek üzere sözleşmeli personel alımına yönelik olarak KPSS tercih başvurularını 11 Ocak 2023 Çarşamba gününe kadar almıştır. Yerleştirme işlemi adayların puanlarına ve tercih sıralarına göre gerçekleştirilecektir. Adaylar, T.C kimlik numaralarını kullanarak yerleştirme sonuçlarını KPSS tercih sonuç sorgulama ekranı üzerinden öğrenebilecekler.

KPSS TERCİH SONUÇLARI NASIL SORGULANIR?

KPSS tercih sonuçlarını öğrenmek için adayların T.C. Kimlik Numaraları ve şifrelerini kullanmaları gerekmektedir. ÖSYM’nin internet sayfasından yerleştirme bilgilerine erişim sağlamak mümkündür. Adayların yerleştirme sonuçları, ÖSYM tarafından açıklandıktan sonra elektronik ortamda Bakanlığa iletilmektedir. Adaylar veya kurumlar için yerleştirme sonuçları ile ilgili posta yoluyla herhangi bir belge gönderilmeyecektir.

KPSS 2023 sınav tarihleri

KPSS
2023-KPSS A Grubu ve Öğretmenlik (Genel Yetenek-Genel Kültür, Eğitim Bilimleri) sınavı
23 Temmuz 2023’te,
KPSS A Grubu ve Öğretmenlik (Alan Bilgisi) 1 ve 2. gün sınavları
29-30 Temmuz 2023’de,
2023-KPSS A Grubu ve Öğretmenlik, Öğretmenlik Alan Bilgisi Testi (ÖABT) sınavı ise
6 Ağustos 2023’te yapılacak.

KPSS Sonuçları Ne Zaman Açıklanacak?

KPSS sonuçları, 25 Ağustos 2023 tarihinde ÖSYM’nin sonuç sayfasında açıklanacak. Öğrenci Seçme ve Yerleştirme Merkezi, Kamu Personeli Seçme Sınavında 15 dakika kuralı! uygulayacağını açıkladı. Adayların, 10.15’te yapılacak sınav için en geç okul binalarına 10.00’da gelmiş olmaları gerekiyor. 10.00’dan sonra sınava girecek olan adaylar, sınav binalarına alınmayacaklardır. ÖSYM sitesinden aday işlemlerine ulaşabilirsiniz.

YÖK Atlas Tercih Robotu 2021


Konu hakkındaki Soru, Öneri ve Görüşlerinizi yorum bölümümüzden dile getirebilirsiniz. Güncel Personel, Memur ve İşçi alımı haberlerini en hızlı şekilde öğrenmek için bizi sosyal medyadan takip edebilirsiniz. Facebook sayfamıza ulaşmak için TIKLAYIN!

ALAKALI YAZILAR


Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir