Yüksek Lisans Nedir? Yüksek Lisansa Nasıl Başvurulur?

Yüksek Lisans Nedir? Yüksek Lisansa Nasıl Başvurulur?

Yüksek Lisans Başvurusu Nedir?

Yüksek Lisans Nedir (Master), Lisans eğitimi bitirildikten sonraki aşamada devam edilen eğitime verilen addır. Tezli yada Tezsiz Yüksek Lisans şeklinde iki ayrı şekilde ele alınır. Yüksek lisans eğitimi farklı adıyla “Master” şeklinde adlandırılmaktadır. Yüksek lisans başvurusu için tezli yüksek lisans düşünüyorsanız ALES sınavına girip girip gereken puanı almış olmak ve başvuru programının şartlarını uygulamak gerekmektedir. Tezsiz Yüksek Lisans programı  için ALES şartı bulunmamaktadır. Başvuru ile ilgili detaylı bilgiye yazımızın devamında bulabilirsiniz.

Tezli Yüksek Lisans Nedir?

Tezli yüksek lisans programı, katılımcının bilimsel araştırmalar yaparak gerekli bilgilere ulaşma, ulaştığı bilgiyi değerlendirme ve yorumlama özelliği kazanımı elde etmektir. Tezli yüksek lisans eğitimi akademisyen olabilmek için gereken ilk adımdır.

Tezsiz Yüksek Lisans

Tezsiz yüksek lisans programı ise  yapılan araştırmalarla elde edilen bilgiyi öğrenciye aktarmak ve aktarılan bilginin pratikte kullanımını göstermektir. Tezsiz yüksek lisans programı akşam dersleri gibidir. Aslında ikinci öğretim gibide düşünebilmektedir. Tezsiz yüksek lisans programı toplam otuz krediden az olmayacak şekilde en az on adet ders ve bir dönem projesi dersinden ibarettir. Dönem projesi kredisizdir ve başarılı yada başarısız şeklinde yorumlanır. Programa katılan öğrenci, dönem projesine kayıt yapmak ve sonunda yazılı bir rapor vermek mecburiyetindedir. Program sonunda yeterlilik sınavı uygulanabilmektedir.

Yüksek Lisans Başvuru Şartları ve Başvuru İçin Gerekli Belgeler

 • ALES Sonuç Belgesi.
 • Lisans Diploması
 • kopya.
 • Özgeçmiş
 • Fotoğraf.
 • Yabanci Dil Yeterliliği.
 • Tavsiye Mektubu (Referans Mektubu)
 • Nüfus Cüzdanı Fotokopisi.

Başvuru yapılan üniversiteler bu belgelerin tamamını isteyebildiği gibi, bir kısmını istemeyede bilir. Bunlara ek olarak farklı belgeler isteyen kurumlarda olabilmektedir.

Farklı Amaçlarla Yüksek Lisans Yapmaya Karar Verilebilir.

 • Tamamladığı lisans eğitiminden memnun olmayan yada alan değiştirmek isteyen öğrenciler farklı bir alanda  yüksek lisans yapmak isteyebilirler.
 • MEB  Okul yöneticisi ve müfettiş olmak isteyenler
 • Yüksek lisans programında uzmanlaşmak isteyenler
 • “Yüksek” ünvanı isteyen mühendisler yüksek lisans yapabilir.
 • Akademisyen olmak isteyenler.

Uzaktan Yüksek Lisans Nedir?

Uzaktan eğitim temel şekliyle, teknoloji kullanılarak zaman ve mekandan bağımsız bir şekilde kişilerin eğitimine imkan sağlayan bir modeldir. Eğitim olanakları kısıtlı yerlerde yaşayanların, çalıştığı için eğitimine  zaman ayıramayan kişilerin eğitim almalarına imkan sağlayan eğitim modelidir.

Normal Eğitim İle Uzaktan Eğitim Arasında Ne Fark Var?

Normal ve uzaktan eğitim içerik olarak fark bulunmamaktadır. Esas temel fark uzaktan eğitim görenler üniversiteye devam zorunluluğu olmamasıdır. Ayrıca tüm dersler için içerikler tamamen aynıdır. Yalnızca uzaktan eğitim gören öğrenciler final sınavlarında okula gideceklerdir.

Uzaktan Eğitim Diplomasında Bir Fark Var mı?

Bu konuda kesin bir bilgi vermek doğru olmayacaktır. Bazı okullarda diplomada uzaktan eğitim ibaresi kullanılıyorken bazılarında bu ibareye rastlanmamaktadır. En doğru bilgiyi kurumun kendisinden öğrenmeniz faydalı olacaktır.

Yurtdışı Yüksek Lisans Başvurusu Nasıl Yapılır? Yurt Dışı Eğitim

Öğrenciler İçin En İyi Yarı Zamanlı Part Time İşler

Yarı Zamanlı İş Başvurusu Nasıl Yapılır? İş Başvuru Rehberi

Yarı Zamanlı iş Bulmak İçin En İyi Yöntemler

Gebze Teknik Üniversitesi İş İlanları ve Güncel İş Başvurusu Formu

İnternetten Para Kazanma Yolları

Sanal Arsa Alarak Nasıl Para Kazanılır?

Öğrenciler İçin En İyi Yarı Zamanlı Part Time İşler

Kız ve Erkek Öğrenci Özel Yurt Fiyatları Ne Kadar?

Üniversitelerin Öğrenci İşleri Çalışma Saatleri

Ankara Yıldırım Beyazıt Üniversitesi İş İlanları ve İş Başvuru Formu


Konu hakkındaki Soru, Öneri ve Görüşlerinizi yorum bölümümüzden dile getirebilirsiniz. Güncel Personel, Memur ve İşçi alımı haberlerini en hızlı şekilde öğrenmek için bizi sosyal medyadan takip edebilirsiniz. Facebook sayfamıza ulaşmak için TIKLAYIN!

ALAKALI YAZILAR


Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir