Sat Sınavı Başvurusu Nasıl Yapılır? Sat Sınavı Nedir

Sat Sınavı Nedir Sat Sınavı Başvurusu Nasıl Yapılır?

Sat Sınavı Nedir Nasıl Hazırlanılır

Sat Sınavı Başvurusu, Sat Sınavı Nedir, nasıl hazırlanılır sorularını lisans almak isteyen birçok  öğrenci merak etmektedir.  Amerika’dan gelecek öğrenciler ve Türkiye’den gidecek öğrenciler göre değişebilir. Sat sınavı başvurusu  belirli prosedürlere göre yapılmaktadır. Öğrencilerin sıkı bir hazırlık aşaması ardından başvurularını tamamlaması gerekecektir. Alınan sonuçlara göre değerlendirmeler sonuçlanarak lisans eğitim süreci belirlenecektir.

Sat Sınavı İçin Gerekenler 

The College Board tarafından düzenlenen bir sınav olması nedeniyle Sat sınavı için gerekenler bu kapsamda belirlenmektedir.  Amerika dışından başvurularda senede 6 kez düzenlenen bu sınavlar 2 sene geçerliliğini sürdürmektedir. ABD’de 7 kere uygulanması durumu da söz konusudur.

 • Sat sınavı için 100 dolar vs. ödeme gerekmektedir.
 • Lise son sınıfı öğrenciler yaygın şekilde başvurmaktadır.
 • İngilizce seviye sınavından Upper Intermediate seviyesinde sonuç almış olmak gerekmektedir.
 • Bir yaş sınırı olmamakla beraber başvurularda gerekli tercihleri yapabilecek durumda olma şartı aranmaktadır.
 • Başvuru yapılan okul veya kurumun diğer koşullarına tam uygunluk aranmaktadır. Belge ve başvuru sürelerinin tam olarak yerine getirilmiş olması istenmektedir.

Sat Sınavında Hangi Dersler Var?

Sat sınavındaki dersler birçok seçenek yanında yabancı dile ağırlık veren içerikler bulundurmaktadır. Sat 1 ve Sat 2 bölümlerine ayrılan sınavda

 • Kimya
 • Matematik
 • Biyoloji
 • Tarih
 • Fizik dersleri dil dışı dersler kapsamındadır.
 • Yabancı dil dersleri ise İngilizce, Almanca, Latince, Fransızca, Çince, İtalyanca, İspanyolca, Japonca dilleri sorumluluk kapsamındadır.

Sat Sınavları Ne Zaman?

Sat sınavları ne zaman  sorusu için 12 Mart 2022 ve 7 Mayıs 2022 tarihleri gösterilmektedir. Başvuru tarihleri 11 Şubat 2022 ve 8 Nisan 2022 olarak açıklanmaktadır. Geç kayıt dönemlerinin güncel olarak takip edilmesi gerekmektedir.

12 Mart’taki sınav için 1 Mart 2022 geç kayıt dönemi iken 7 Mayıs’taki sınavda 26 Nisan 2022 dönemi dikkat çekmektedir. Belirtilen tarih aralıklarına uyulmaması halinde başvurular geçersiz sayılmaktadır.

Sat hazırlıklarının ne zaman başlayacağına bakıldığında lisede son iki senesini yoğun çalışmaya ayıran öğrenciler görülmektedir. İki seneden daha fazla çalışmak isteyenler de aynı şekilde bu sürece hazırlanmaya devam edebilir. En az süre olarak uzmanlar bir senelik sürede ancak yetkin kelime bilgisinin olacağını söylemektedir.

Sat Sınavı Kaç Saat Sürer?

Öğrencilerin merak ettiği sorular içerisinde sat sınavı kaç saat sürer sorusu vardır. Sat sınavı seçmeliyle beraber 3 saat 50 dakik olarak kaydedilmektedir. Sınavı başarılı bir şekilde tamamlayan öğrencilerin sınav sonuçları 6 haftaya kadar sonuçlanmaktadır. Kaç kuruma başvurulacağına gelince sonuçlarını alan öğrenciler 4 kurum için puanlarını değerlendirebilmektedir.

 • Avrupa üniversiteleri
 • Amerika üniversiteleri
 • Kanada üniversitelerinde puanınızı kullanabilirsiniz.

SAT sınavı, dünya çapındaki seçkin üniversitelerde eğitim görmeniz için ideal bir basamak olarak düşünülebilir. Birçok kurum bu eğitim puanını olumlu bir kriter olarak da değerlendirmektedir.

Eğitim almak istediğiniz bölüm konusunda kararsızlık yaşıyorsanız mutlaka bir danışmana başvurabilirsiniz.  Ağırlık vermeniz gereken konularda SAT 2 sosyal konuları kapsamakta, SAT1 ise sayısal konulara odaklanmaktadır.

SAT sınavı başarınızın artması için çalışma planına göre hareket etmeniz önerilir. Düzenli olarak soru çözmek ve konulara hakim olmak gerekir. Hedef puan belirleyerek gereksinimleri karşılamalısınız.

 • Bilmediğiniz ve hata yaptığınız konulara odaklanarak başarı şansınızı yükseltebilirsiniz. Deneme testleri bu anlamda çok fayda sağlayacaktır.
 • Okuma ağırlıklı bir sınav  olması nedeniyle hız kazanmanız gerekecektir. Ne kadar çok okuma alışkanlığı geliştirirseniz yorum ve hız avantajınız çoğalabilir.
 • Kaynakları kullanırken bir kaynakla sınırlı kalmamaya dikkat ediniz. Birçok kaynaktan çeşitli soru tiplerini bularak hazırlanmanız önerilir.
 • Gramer ve kelime bilginizi ilerletmek için sosyal alanda video içerikleri faydalı olabilir. Bağlantılı yabancı dil öğrenme süreçleri akılda kalıcılığı çoğaltabilmektedir.

Yurtdışı Yüksek Lisans Başvurusu Nasıl Yapılır? Yurt Dışı Eğitim

Polonya’da Üniversite Eğitimi ve Ücretleri

Almanya Tıp Uzmanlık Eğitimi Nedir?

Yüksek Lisans Nedir? Yüksek Lisansa Nasıl Başvurulur?

Öğrenciler İçin En İyi Yarı Zamanlı Part Time İşler

İnternetten Para Kazanma Yolları

POMEM Giriş Sınavı Başvurusu Nasıl ve Nereden Yapılır?

Öğretmenlerin Yapabileceği Ek İş Fikirleri

Sunuculuk, Spikerlik iş ilanları ve İş Başvurusu


Konu hakkındaki Soru, Öneri ve Görüşlerinizi yorum bölümümüzden dile getirebilirsiniz. Güncel Personel, Memur ve İşçi alımı haberlerini en hızlı şekilde öğrenmek için bizi sosyal medyadan takip edebilirsiniz. Facebook sayfamıza ulaşmak için TIKLAYIN!

ALAKALI YAZILAR


Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.